Kostivalová mast recept
Kostival se hojně používal již v antických dobách a dnes se konečně vrací zpět na scénu. Stále častěji jej využívají i sportovní lékaři a fyzioterapeuti během rehabilitací. Jedním z nich je i známý fyzioterapeut Pavel Kolář.
Mast z kostivalu se tedy především používá pro podporu zdraví pohybové soustavy – klouby, kosti, svaly, meziobratlové ploténky, svaly, šlachy.
Existuje několik způsobů výroby. Lze použít zvířecí tuk (např. vepřové sádlo) nebo kokosový olej.
Kostivalová mast s kokosovým olejem
Suroviny:
- 50 ml kokosového oleje
- 10 g nadrceného kostivalového kořene
Návod:
Bylinu umeleme na velmi jemný prášek. Pakliže nemáte takovou možnost, tak bude nutné přidat emulgátor. Kokosový olej nejdříve zahřejeme na více než 21 °C nejlépe ve vodní lázni. Poté do něj dáme připravený kostival a protřepeme. Směs následně necháme minimálně 10 dní odstát v teple (lépe i déle).
Po uplynutí této doby mast opět zahřejeme a přecedíme přes jemné sítko nebo přes plátno. Pokud chceme vytvořit tuhou konzistenci, tak můžeme přidat včelí vosk.
Mast by se měla skladovat ve vhodně nádobě s víkem. Pro příjemně chladivý efekt a tuhou konzistenci doporučujeme mast uchovávat v lednici.
Kostivalová mast se sádlem
Suroviny:
- 250 g sádla
- 2 hrsti strouhaného kostivalového kořene
Návod:
Kostival přidáme do horkého sádla a mírně smažíme cca 3 minuty. Směs necháme přes noc odstát a ráno sádlo opět rozpustíme a přecedíme. Mast skladujeme ve sklenici s víkem nejlépe v lednici.
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: Herbář léčivých rostlin, Jiří Janča, Josef A. Zentrich
Zmíněné produkty: