Med účinky (med a zdraví)
Med je znám již od úsvitu civilizace a jednu dobu byl dokonce využíván jako platidlo. Je dodnes využíván nejen v potravinářském odvětví, ale též v oblasti výroby kosmetiky a lidovém léčitelství. Pakliže se uskladní ve vzduchotěsné nádobě, tak nemá expiraci. Existují proto případy, kdy se našly vzorky medu z antických dob, které lze ještě dnes konzumovat.
Rozlišujeme dva základní druhy – květový (zpravidla světlý) a lesní (tmavý). Med květový vzniká z rostlinného nektaru. Zdroj, z něhož nektar pochází, ovlivňuje výsledné vlastnosti sladké pochoutky. Existuje několik druhů květového medu – může být řepkový, slunečnicový nebo například malinový apod. Lesní med je naopak tekutinou, kterou vylučuje stejnokřídlý hmyz konzumující mízu ze stromů a rostlin. Včely tento produkt sbírají, aby ho pak v úle dále zpracovávaly. Je považován za ten méně kvalitnější.
Tato sladká pochoutka obsahuje řadu významných látek např. vitamíny, bílkoviny, minerály, aminokyseliny, éterické oleje, enzymy.
Účinky
- Med podporuje imunitu a zdraví dýchacích cest (1).
- Přispívá k přirozené detoxikaci organismu.
- Napomáhá harmonii, klidu a zdravému spánku. Často se využívá při stresových situacích.
- Podporuje energii a často se mu přezdívá „běžecké palivo.“ Přidává se do různých svačinek či nápojů sportovců.
- Přispívá k normálnímu trávení.
- Obsahuje antioxidanty, takže přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem.
- Podporuje zdraví cévní soustavy (2).
- Napomáhá zdraví pokožky (3).
Nežádoucí účinky
Neměl by být podáván dětem do jednoho roku, může způsobit vážné komplikace. Konzultace s lékařem je nutná v případě cukrovky.
U citlivých jedinců může med vyvolat alergickou reakci. Proto se před jeho konzumací doporučuje provést zkouška: Vnitřní stranu předloktí si potřeme troškou medu a vše necháme třicet minut působit. Vyčkáme, zda se neobjeví nějaké kožní reakce (zčervenání, pupínky, svědění).
Formy
Med využíváme při přípravě nejrůznějších jídel a nápojů.
Zmíněné produkty:
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: Pleva