Bylinky na krevní cukr
Termínem glykémie se označuje koncentrace glukózy v krvi. Glukagon a inzulín jsou dva hormony, které jsou produkované ve slinivce břišní a jejichž hlavním úkolem je regulace koncentrace glukózy v krevním řečišti. Inzulín snižuje hladinu krevního cukru, glukagon ji naopak zvyšuje. Glykogen je pak polysacharid, který slouží jako rychlý zdroj glukózy v krvi. Je uložen v jaterních a svalových buňkách.
Bylinky mohou podpořit normální hladinu krevního cukru.
Mezi nejznámější určitě patří borůvka, kterou užíváme buď samostatně či ve směsi.
Fazole je častou součástí bylinných směsí, též se užívá samostatně.
Další bylinkou pro podporu normální hladiny krevního cukru je jestřabina lékařská. Připravuje se z ní čaj, může se též kombinovat s dalšími podobně působícími bylinami.
Stévie je sladší než cukr a přispívá k normální glykémii. Využívá se jako sladidlo, přidává se do jídel a nápojů.
Oman se používá jako další podpůrný prostředek.
Mezi vhodné bylinky též patří smetánka lékařská a čekanka obecná.
V rozumných dávkách se též doporučuje skořice. Může se například přidávat do pokrmů či nápojů.
Propolis přispívá k normální hladině krevního cukru. Nejčastěji se objevuje ve formě kapek.
Jiří Janča též doporučoval užívání 1-2 sklenice syrové šťávy z bílého zelí denně po dobu 3 týdnů. Podobně můžeme též užívat šťávu z celeru.
Cibule a česnek též přispívají k normální hladině krevního cukru. Většinou se zařazují přímo do jídelníčku.
Do jídelníčku se též doporučuje zařadit ovesné vločky. Může je užívat např. s kefírem, jogurtem. Dělají se z nich kaše, smoothie.
Bylinné směsi:
- I. Smícháme stejné díly následujících bylin borůvka list, fazole lusk, jestřabina nať. Důkladně promícháme. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme několik minut přikryté louhovat. Poté přecedíme. Užívá se 2-3 šálky denně.
- II. 30 g rdesna blešníku smícháme s 10 g kakostu. Dobře promícháme. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme 10 minut přikryté louhovat. Poté přecedíme. Užívá se 2-3 šálky mezi jídly.
- III. smícháme stejné díly listu ostružiníku a borůvky. Důkladně promícháme. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme několik minut přikryté louhovat. Poté přecedíme. Užívá se 2-3 šálky mezi jídly.
- IV. připravíme následující směs – 2 díly borůvky list, 1 díl čekanka nať a 1 díl pampeliška nať. Dobře promícháme. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme několik minut přikryté louhovat. Poté přecedíme. Užívá se 2-3 šálky denně.
- IV. smícháme následující bylinky – borůvka list, fazole lusk, kopřiva nať, jestřabina nať. Dobře promícháme. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme několik minut přikryté louhovat. Poté přecedíme. Užívá se 2-3 šálky denně.
- V. smícháme následující bylinky – borůvka list, fazole lusk, pohanka nať, jestřabina nať. Dobře promícháme. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme několik minut přikryté louhovat. Poté přecedíme. Užívá se 2-3 šálky denně.
- VI. smícháme stejné díly fazolových lusků, listu borůvky a kořene lopuchu. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vody a cca 3-5 min povaříme na mírném ohni. Poté přecedíme. Užívá se 2-3 šálky denně. Po cca 3-4 týdnech je nutné udělat na cca 10 dní pauzu.
Na závěr je vhodné připomenout, že je obzvláště důležité dodržovat obecná doporučení ohledně správného způsobu stravování a životního stylu.
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zmíněné produkty: