Bylinky na slinivku břišní

Bylinky na slinivku břišní (bylinky na slinivku)Slinivka břišní neboli pankreas (pancreas) je žláza s vnitřní (produkce hormonů, především inzulin a glukagon) a vnější (tvorba pankreatické šťávy, která postupuje do tenkého střeva a účastní se procesu trávení) sekrecí. Je uložena v dutině břišní za žaludkem. Orgán se z anatomického hlediska rozlišuje na 3 části – hlava, tělo a ocas.

Zdraví slinivky významně ovlivňuje zdravý životní styl, především strava s dostatečným příjmem vitamínů a minerálů, pitný režim, pravidelný pohyb apod. Jako doplněk lze též zvolit bylinky na slinivku břišní.

Puškvorec podporuje správnou funkci pankreasu. Nejčastěji se užívá ve formě odvaru, extraktu či prášku.

Kopřiva, bříza a aloe jsou další vhodné bylinky v rámci podpory zdraví tohoto orgánu. Tyto byliny nejčastěji užíváme ve formě nálevu, extraktu, přidávají se též hojně do směsí. Z aloe se připravuje šťáva.

Čaga (rezavec šikmý) a svízel přispívají k celkovému zdraví a přirozené detoxikaci. Čaga se nejčastěji využívá ve formě tinktury, případně prášku. Ze svízele se připravuje nálev, velmi často se též kombinuje s jinými bylinami.

Čekanka je obecně známá tím, že podporuje normální trávení, takže též přispívá ke zdraví slinivky. Nejčastěji se užívá čekankový čaj, přidává se do směsí, ale je též známá např. ve formě čekankové kávy.

Herbáře též zmiňují chmel, kontryhel a jmelí, které se nejčastěji užívají ve formě tinktury či studeného macerátu.

I včelí produkty mohou podpořit tento orgán. Propolis se užívá jako tinktura či extrakt.

Vhodná je i spirulina (řasa). Existuje jak extrakt, tak i klasický prášek, který se např. přidává do smoothie.

Stévie se využívá jako náhrada cukru a zároveň podporuje zdraví tohoto orgánu.

Jiří Janča též doporučuje užívat oves – 1-2 lžíce zalijeme 500 ml vody a několik minut povaříme. Přecedíme do termosky a pijeme po doušcích přes den. Též si můžeme připravit ovesnou kaši. ½ hrnku ovesných vloček zalijeme 250 ml vody. Osolíme dle chuti a dáme vařit. Jakmile dosáhneme bodu varu, oheň ztišíme a povaříme takto do změkčení. Do ovesné kaše samozřejmě můžeme ještě přidat čerstvé či sušené ovoce, oblíbené ořechy či koření.

Směsi na slinivku břišní:

  • I. ke třem dílům natě máty přidáme po jednom díle natě třezalky, řepíku a květu (natě) jetele lučního. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme několik minut přikryté louhovat. Poté přecedíme. Užívá se 2-3 šálky denně
  • II. smícháme 50 g nati řepíku a 35 g nati třezalky. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme několik minut přikryté louhovat. Poté přecedíme. Užívá se 1-2 šálky denně
  • III. budeme potřebovat 50 gramů puškvorce, 30 gramů kmínu a 20 gramů fenyklu. Všechny suroviny důkladně promícháme. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vody a několik minut povaříme. Odstavíme a ještě chvíli louhujeme, poté přecedíme. Podáváme 1x denně po jídle. Místo odvaru můžeme připravit prášek (na špičku kulatého nože).
  • IV. smícháme stejné díly heřmánku, řebříčku a měsíčku. Důkladně promícháme. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme několik minut přikryté louhovat. Poté přecedíme. Užívá se 2-3 šálky denně.
  • V.  vezmeme stejné díly čekanky, svízele, břízy a vše promícháme. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme několik minut přikryté louhovat. Poté přecedíme. Užívá se 1-2 šálky denně.
  • VI. vytvoříme směs ze stejných dílů oddenku puškvorce a pýru. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vody a několik minut povaříme. Odstavíme a ještě cca 10-15 min louhujeme, poté přecedíme. Užívá se 1-2 šálky denně. Místo odvaru můžeme připravit prášek.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje:  Herbář léčivých rostlin, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz