Dipladenia pěstování
Dipladenia, dipladenie neboli mandevila (Mandevilla) je početný rod rostlin, který se řadí do čeledi toješťovité (Apocynaceae). Nejčastěji to jsou liány (popínavé rostliny s dřevnatým stonkem), keře či byliny. Původní domovinou je Střední a Jižní Amerika, takže se jedná o stálezelené rostliny.
Některé druhy a kultivary se pěstují pro dekorativní účely, kromě vzhledu přitahují i svou příjemnou vůní. Mezi nejznámější patří Mandevilla sanderi (Sundaville Red) s růžovými květy a Rio White s bílými. Rostlina je toxická, takže ji dáváme mimo dosah dětí a domácích mazlíčků. Při manipulaci oblékáme ochranné rukavice.
Vzhled
Má ovíjivý nebo přímý stonek. Vejčité a lesklé listy bývají vstřícné či přeslenité, palisty jsou drobné. Velké trubkovité květy se obvykle objevují v létě a často vydrží až do podzimu. Bývají různě zbarveny v závislosti na konkrétním druhu či kultivaru – od bílé, žluté až po červenou, růžovou či fialovou. Mohou být též dvoubarevné. Plodem jsou úzké měchýřky, které obsahují dlouhá semena. Rostlina obsahuje latex.
Světlo a teplota
Dipladenia preferuje dostatek světla, nejméně 6 hodin rozptýleného světla denně. Tmavé prostředí se může špatně projevit na jejím vzhledu, takže ji dáme do světlé místnosti. Venku volíme polostín, případně stanoviště, kde bude svítit jemné ranní či večerní slunce. Chráníme ji však před poledními paprsky, které by rostlinu mohly poškodit.
Důležité je zajistit stabilní teplotu, ideální je cca 18-21°C. Hlídáme, aby neklesla pod 15°C. Dipladenia není mrazuvzdorná. Může se tedy pěstovat např. v pokoji, zimní zahradě či skleníku. Na léto ji můžeme přemístit ven, jakmile se ochladí, vrátíme ji zpět dovnitř. Vždy se vyhýbáme průvanu, takže nevhodná je blízkost klimatizace, ale i topení či krbu.
Zalévání a hnojení
Rostlina vyžaduje pravidelnou zálivku, ale dokáže vydržet i krátkodobé sucho. Velmi důležité je, aby půda byla vlhká, nikoliv mokrá. Nejlepší je tehdy zalévat tehdy, kdy vrchní část substrátu vyschne. Obvykle to bývá 1x týdně, ale je vždy nutné rostlinu sledovat. Dle potřeby frekvenci zálivky upravíme. Volíme dešťovou, filtrovanou, případně vychladlou převařenou vodu. Rostlina preferuje vyšší vzdušnou vlhkost. Vhodné je rosení.
V průběhu vegetačního období se doporučuje přihnojovat (cca 1-2 x měsíčně). Nejčastěji se volí standardní tekuté hnojivo.
Období klidu (dormace)
Jelikož se jedná o stálezelenou rostlinu, tak obvykle nevyžaduje období klidu, takže ji jen stačí na zimu přenést dovnitř. Frekvenci zálivky obvykle snížíme (ale záleží na rostlině), omezíme hnojení.
Pakliže však rostlina přeci jen shodí listy, tak ji přesuneme do chladnější místnosti (12-15°C), seřízneme, omezíme zálivku a dopřejeme jí období klidu. Ke konci zimy či na jaře ji zase vrátíme zpět do teplejší a světější místnosti, brzy se objeví nová rostlina.
Půda a množení
Dipladenii můžeme pěstovat přímo v půdě skleníku nebo zimní zahrady. V případě pěstování v květináči, vybíráme dostatečně velkou nádobu, jelikož se rostlina ráda rozrůstá. Jakmile to bude vyžadovat, budeme ji muset opět přesadit. Nejvhodnější dobou je koncem zimy nebo brzy na jaře.
Substrát musí být dobře propustný a bohatý na živiny, pH neutrální či mírně kyselé. Vhodná je např. kombinace písku a rašeliny. Důležité je samozřejmě nezapomenout na spodní drenážní vrstvu (např. štěrk, keramzit, perlit…), která zajistí odtok přebytečné vody.
Jelikož se rostlina často rozrůstá, tak vyžaduje oporu.
Množí se řízkováním, můžeme ji též pěstovat ze semen.
Zdroje: wikihow.com, Wikipedie, gardeningknowhow.com