Dracena pěstování
Dracena (Dracaena) je početný rod, který zahrnuje cca 200 druhů rostlin. Nejčastěji se jedná o tropické sukulentní keře či stromy, které se vyskytují převážně v Africe, jižní Asii, Austrálii a Střední Americe. Název pochází se starého řeckého slova „drakaina„, doslova se překládá jako „dračice“.
Právě z Draceny draco se získává dračí krev, která se hojně využívá v lidovém léčitelství především pro podporu zdraví pokožky, zubů, ale též jako přírodní barvivo.
Jelikož se jedná o stálezelené rostliny, které nejsou náročné na pěstování, tak se velmi často pěstují jako oblíbené pokojovky. Pozor některé z nich jsou toxické pro domácí mazlíčky, takže se je doporučuje uchovávat mimo jejich dosah. Zároveň je dáváme mimo dosah malých dětí. V obchodech nejčastěji narazíte na dračinec vroubený (Dracena marginata), mezi další populární druhy patří dračinec vonný (Dracena fragrans) a dracena skvrnitá neboli zlatý prach (Dracena surculosa). Dračinec pruhovaný (Dracena sanderiana) se prodává v obchodech pod názvem „šťastný bambus“, jeho zakořeněné stonkové řízky připomínají bambusy.
Dracena roste pomalu a při správné péči vydrží mnoho let. Výzkumy NASA poukázaly na to, že dokáže čistit vzduch a odstraňovat některé toxické látky (např. formaldehyd, xylen…).
Vzhled
Dračinec vroubený (Dracena marginata) se řadí do čeledi chřestovité (Asparagaceae). Přirozeně se vyskytuje například na Madagaskaru či Mauriciu. Může dorůstat až do výšky 4,5-6 metrů, takže to je většinou keř či nižší strom. Při pěstování v květináči bude samozřejmě výrazně nižší (obvykle kolem 150 cm).
Na vrcholu štíhlého, vzpřímeného a šedého stonku vyrůstají trsy jednoduchých, tenkých, lesklých, zelených listů, které mají zelenou barvu. Zužují se do špičatého hrotu a často bývají pruhované. Na listech též spatříme výrazné načervenalé okraje, což se odrazilo i v přívlastku – marginata (margin neboli okraj). Jelikož již dnes existuje řada kultivarů, tak konkrétní vzhled listů se může lišit. Například velmi oblíbený je ‚Tricolor‘ má tenký žlutý pruh. Spodní listy s věkem opadávají a zanechávají na stoncích jizvy. V přirozeném prostředí se objevují bílé aromatické malé květy, plodem jsou kulaté žlutooranžové bobule. Pokojové květiny obvykle nekvetou.
Světlo a teplota
Dracena vyžaduje rozptýlené světlo, nesnáší přímé sluneční paprsky. Toleruje slabé světlo, ale barva listů nebude příliš intenzivní. Nedoporučuje se velmi často měnit stanoviště, jelikož nemá ráda časté změny osvětlení.
Optimální teplota je cca 18-24°C, neměla by klesnout pod 15°C. Zároveň by neměla přesáhnout 25°C. Dracenu chráníme před průvanem.
Zalévání a hnojení
Vyžaduje mírnou zálivku, dbáme tedy na to, aby byla půda vlhká, nikoliv mokrá. Rostlina nesnáší přemokření, může docházet k rozkladu kořenů a žloutnutí listů. Přebytečnou vodu z misky pod květináčem se proto vždy doporučuje odstranit. Zároveň nemá ráda dlouhé období sucha, což se může projevit hnědnutím konečků listů. Ideální je tedy zalévat tehdy, kdy vrchní vrstva substrátu lehce vyschne. Doporučuje se volit měkkou vodou např. dešťovou, filtrovanou. Rostlina preferuje vzdušnou vlhkost, takže listy je vhodné pravidelně rosit (cca každé 2-3 dny), můžeme je též vytírat vlhkým hadrem či občas dopřát draceně sprchu. V zimě frekvenci zálivky snížíme.
Během vegetačního období nezapomínáme na pravidelné přihnojování (každé dva týdny). Často se volí tekuté hnojivo pro pokojové rostliny. Během zimy se buď vůbec nehnojí, či jen zřídka (1x měsíčně).
Přesazování
Jakmile to rostlina bude vyžadovat, tak ji přesadíme (obvykle jednou za 2-5 let). Nejvhodnější dobou pro přesazování je obvykle jaro. Substrát by měl být lehký a propustný (rašelina bohatá na humus, doplněná pískem), s mírně kyselým pH. Nezapomínáme na spodní drenážní vrstvu (např. štěrk, keramzit, perlit…), která zajistí odtok přebytečné vody. Nový květináč volíme o cca 1-2 cm větší. Rostlina se množí řízkováním.
Zdroje: Wikipedie, jak-pestovat.cz, Missouri botanical garden, The Spruce, Gardening Know How