Dýňový olej a zdraví (dýňový olej účinky)

Dýňový olej a zdravíDýňový olej byl po dlouhou dobu nazýván zeleným pokladem, ale proč? Co je na něm tak výjimečného?

Olej se samozřejmě vyrábí lisováním za studena ze semen tykve, přičemž nejčastěji se jedná o olej ze semen tykve olejné (Cucurbita pepo var. oleifera). Občas lze též narazit na olej z tykve velkoplodé (Cucurbita maxima). Tykev olejná vzniká spontánní mutací tykve obecné (Cucurbita pepo), ovšem na rozdíl od ní jsou její semena bezslupkatá. O zušlechtění této rostliny se zasloužil vídeňský profesor Erich Čermák, který měl mimochodem české kořeny.

Metoda výroby zaručuje to, že se zachovávají zdraví prospěšné látky. Obsahuje sacharidy, minerální látky (zinek, hořčík, železo, vápník či fosfor), vlákninu, vitamíny (vitamíny E, vitamíny skupiny B, A a D), nenasycené mastné kyseliny, významné aminokyseliny (např. tryptofan), antioxidanty atd.

Hojně jej užívali již Mayové a Aztékové, přidávali jej nejen do jídel, ale využíval se i v oblasti zdraví. Později si získal oblibu i v Evropě a v roce 1773 císařovna Marie Terezie přikázala, aby byl prodáván v lékárnách.

Účinky

  • Podporuje přirozenou obranyschopnost organismu.
  • Jedná se o významný antioxidant.
  • Podporuje látkovou výměnu a trávení.
  • Přispívá k normální hladině cholesterolu.
  • Podporuje zdraví močových cest, prostaty (1, 2).
  • Přispívá ke komfortu v období menopauzy (3).
  • Podporuje zdraví pleti, nehtů, růst vlasů (4)

Nežádoucí účinky

Doposud nebyly u dýňového oleje zaznamenány žádné nežádoucí účinky, ovšem jako obvykle se doporučujeme držet rozumného dávkování. V případě užívání velkých dávek se mohou objevit nežádoucí účinky jako je nevolnost, průjem apod.

Formy

Vždy se doporučuje konzumovat za studena lisovaný olej, u kterého se zachovalo nejvíce účinných látek. Přidává se do jídel studené kuchyně nebo do již hotových pokrmů. Můžeme jej též užívat po lžičkách – nejlépe nalačno a poté zapít. Obvykle se užívá 2 kávové lžičky denně. Existuje též ve formě kapslí.

Zevně se často aplikuje ve formě masáží, nebo je můžeme použít jako obklad či masku.

Recept na pleťovou masku: 1 až 2 polévkové lžíce oleje smícháme s kyselou smetanou v poměru 1:1. Masku nanášíme na obličej, krk i dekolt a necháme působit cca 20-30 minut. Následně smyjeme vlažnou vodou.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: zdraviakrasa.cz, Healthline