Fenykl pěstování

Fenykl pěstování (pěstování fenyklu)Fenykl obecný (Foeniculum vulgare) je vysoká dvouletá bylina, vzhledem se podobá kopru. Květy rostou v okolících, složených z 15 až 20 okolíčků. Plodem je aromatická dvounažka. Většinou se záměrně pěstuje, ale v teplých oblastech, kde není absolutní sucho, často zplaňuje.

Dodnes se hojně využívá jako koření, přidává se do polévek, omáček, salátů apod. Obsahuje silice, sacharidy, bílkoviny a další významné látky. Používá se v lidovém léčitelství.

Rostlina se nejčastěji pěstuje ze semen. Výsev na venkovní záhon se obvykle provádí od konce jara po začátek léta. Hloubka výsevu: cca 1-2 cm. Doporučený spon pěstování je 30 x 10 cm (doporučená vzdálenost mezi řádky: 30 cm, vzdálenost rostlin mezi sebou v jednom řádku: 10 cm). Nedoporučuje se vysazovat v blízkosti kopru či koriandru.

Fenykl můžeme pěstovat v květináči, truhlíku či na zahradě. Vybíráme slunná stanoviště, která jsou chráněna před větrem. Půda by měla být bohatá na živiny s dostatečným množstvím humusu a vápna. Pakliže jej pěstujeme v nádobě, tak určitě nesmíme zapomenout na spodní drenážní vrstvu (např. štěrk, keramzit, perlit…).

Dbáme na dostatečnou zálivku, ale nepřeháníme to. Pravidelně odstraňujeme plevel. V průběhu vegetačního období lze ještě přihnojovat, volíme nejlépe tekutá hnojiva (cca 1-2x do měsíce).

Sběr se provádí od léta až po podzim. Během chladnějšího období roku vrátíme květináč zpět dovnitř. Rostlinu na zahradě seřízneme a chráníme ochrannou vrstvou (např. z mulče). Fenykl dokáže přežít mírnější mrazy.

Zmíněné produkty:

Fenykl semena

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 2. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Bylinky české zahrádky, Petra Rubášová