Fuchsie pěstování

Fuchsie pěstování (fuchsie pěstování)Fuchsie neboli fuksie (Fuksia) je početný rod rostlin, který se řadí do čeledi pupalkovité (Onagraceae). Původní domovinou je Střední a Jižní Amerika, některé druhy též pocházejí z Nového Zélandu či Tahiti. V jiných oblastech se fuchsie obvykle pěstují v nádobách.

Na trhu dnes existuje řada hybridů a kultivarů. Obvykle rozlišujeme vzpřímené či převislé druhy, ty druhé se často pěstují v závěsných květináčích.

Vzhled

V případě příznivých podmínek se jedná o stálezelenou rostlinu a může se dožívat úctyhodných let. Obvykle dorůstá do výšky cca 30-40 cm, občas může být i mnohem vyšší. Vejčité a podlouhlé listy jsou řapíkaté a vstřícné, často jsou přítomné palisty. Zvonkovité převislé květy mohou být různých barev. Najdeme červené (např. Marinka), růžové (např. Pink Galore), fialové (např. Deep Purple) či bílé (např. Polar). Existují též barevné kombinace, takže existují květy bílo-růžové (např. Annabell) Mimochodem jsou často opilovány kolibříky. Plodem je bobule se semeny.

Všechny části fuchsie jsou jedlé, ale nejčastěji se využívají plody. Dělají se z nich například džemy, slouží ke zdobení dezertů, dortů. Z kořenů se dříve vyráběla přírodní barviva. Fuchsia excorticata je největším druhem rodu fuchsie. Většinou se jedná o strom či keř, který může dorůstat až do výšky 15 m. Jeho dřevo se používá v truhlářství.

Světlo a teplota

Fuchsie spíše preferuje polostín. Vybíráme tedy stanoviště, kde slunce svítí ráno a večer. Přímé polední paprsky by mohly rostlinu poškodit.

Důležité je též zajistit stabilní teplotu, ideální je cca 18-21°C. Rostlina nemá ráda velké horko, ale ani zimu. Hlídáme, aby teplota v noci neklesla pod 10°C. Na léto můžeme nádobu přemístit ven, jakmile se ochladí, vrátíme ji zpět dovnitř.

Vybíráme vždy chráněné místo, aby nedošlo k poškození květů. Nevhodné je tedy místo s častým průvanem, květináč nedáváme ani do blízkosti klimatizace, topení či krbu.

Zalévání a hnojení

Rostlina vyžaduje pravidelnou zálivku. Velmi důležité je, aby půda byla vlhká, nikoliv mokrá, takže zajistíme dobré odvodnění. Volíme nejlépe dešťovou, filtrovanou, případně vychladlou převařenou vodu. Můžeme použít samozavlažovací nádoby. Fuchsie preferuje vyšší vzdušnou vlhkost, takže na místě je i rosení (nejlépe ráno).

Rostlinu je též nutné pravidelně přihnojovat. Nejčastěji se volí standardní tekuté hnojivo.

Přezimování

Během chladného období roku dáme květináč do nějaké chladnější místnosti s teplotou cca 5-10°C. Můžeme například zvolit verandu, zimní zahradu či chladnější pokoj. Většina fuchsií nesnáší mráz, takže zásadní je, aby teplota neklesla pod 0°C. Odstraníme suché listy, snížíme frekvenci zálivky, přestaneme hnojit.

Ke konci zimy či brzy na jaře nádobu zase vrátíme zpět do teplejší a světější místnosti. Pro podpoření růstu rostlinu seřízneme.

Přesazování a množení

Pakliže to fuchsie bude vyžadovat (např. přeroste květináč), tak ji přesadíme. Vhodnou dobou je konec zimy či brzké jaro. Nová nádoba by měla být o trochu větší. Substrát musí být dobře propustný a bohatý na živiny, pH neutrální či mírně kyselé. Můžeme například zvolit obyčejnou rašelinovou směs. Důležité je samozřejmě nezapomenout na spodní drenážní vrstvu (např. štěrk, keramzit, perlit…), která zajistí odtok přebytečné vody.

Rostlina se množí řízkováním, můžeme ji též pěstovat ze semen.

Zdroje: wikihow.com, Wikipedie, gardeningknowhow.com, The Spruce, softschools.com