Bylinky na hormonální rovnováhu
Hormony sebou představují chemické sloučeniny. Produkují se v endokrinních buňkách tkání či orgánů. Do cílového místa pak putují krevním řečištěm. Jejich hlavní funkcí je přenos informací a instrukcí mezi buňkami (a tudíž i mezi tkáněmi a orgány). Mohou mít celkové působení či pouze lokální.
Hormonální neboli endokrinní soustava je pak systém endokrinních žláz. Mezi hlavní funkce patří udržení stálého vnitřního prostředí, regulace metabolismu apod.
Jako obvykle platí doporučení nezapomínat na zdravý životní styl, tedy pestrou stravu, pitný režim, dostatek pohybu apod. Hormonální rovnováhu můžeme též podpořit pomocí bylinek. Níže uvedeme pouze některé z nich.
Mezi známé určitě patří jmelí bílé, podporuje správnou funkci endokrinní soustavy. Nejčastěji se užívá extrakt (např. tinktura).
Dále je též vhodný eleuterokok, který přispívá k hormonální rovnováze a optimálnímu stavu těla. Nejčastěji se vyrábí bylinné kapky, můžeme též užívat prášek.
Podobnou podporou je i mateří kašička. Tento produkt však neužíváme v případě alergie na včelí produkty.
Ještě bychom neměli zapomenout na ovesné vločky, které jednoduše zařadíme do našeho jídelníčku.
Aronie (černá jeřabina, temnoplodec) přispívá k hormonální rovnováze obzvláště v oblasti štítné žlázy. Užívá se tinktura, nálev, sirup, šťáva či se přidává do směsí.
Borůvka podporuje normální hladinu krevního cukru. Připravujeme nálev, kombinuje se často s jinými bylinami např. s jestřabinou a fazolí (stejný poměr).
Lékořice je další vhodnou bylinkou, která podporuje hormonální rovnováhu a normální stav nadledvin (nadledvinky). Užívá se čaj, tinktura, přidává se do směsí např. se kombinuje s černým rybízem a dvouzubcem (stejný poměr). Pozor: v případě samostatného užívání by se neměla užívat dlouhodobě (musí se dělat pauzy).
Šalvěj též přispívá ke správné funkci nadledvin. Z byliny se vyrábí čaj, sirup či tinktura.
Hluchavka bílá a kontryhel se především využívají v rámci podpory ženské hormonální rovnováhy. Velmi často se přidávají do bylinných směsí, ale též je lze užívat samostatně ve formě klasického čaje, tinktury.
Podobný podpůrný účinek má i pupalka dvouletá. Nejčastěji se vyskytuje ve formě jedlého oleje, ale lze připravit i nálev.
Vrbovka malokvětá se zase využívá jako podpůrný prostředek především v rámci mužské hormonální rovnováhy. Připravuje se čaj, bývá součástí směsí.
Maca podporuje rovnováhu u obou pohlaví. Užívá se ve formě prášku či extraktu.
Směsi na hormonální rovnováhu:
- Univerzální směs I: smícháme následující byliny ve stejném poměru – vrbka nať, černý rybíz list, aronie plod, smetánka list, borůvka list, šalvěj list. 1 lžičku dobře promíchané směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme cca 8-10 minut přikryté louhovat. Poté přecedíme. Užívá se 2-3 šálky denně.
- Univerzální směs II: smícháme následující byliny ve stejném poměru – bukvice nať, borůvka nať, hluchavka nať, vrbka nať, aronie plod, lékořice, smetánka list. Promícháme. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme několik minut přikryté louhovat. Poté přecedíme. Užívá se 2-3 šálky denně.
- Ženy směs: kontryhel nať, řebříček nať, hluchavka nať. Byliny smícháme ve stejném poměru a dobře promícháme. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme cca 8-10 minut přikryté louhovat. Poté přecedíme. Užívá se 2-3 šálky denně.
- Muži směs: smícháme následující byliny ve stejném poměru – maliník list, vrbovka nať, vrbka nať. Byliny smícháme ve stejném poměru a dobře promícháme. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme několik minut přikryté louhovat. Poté přecedíme. Užívá se 2-3 šálky denně.
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: Wikipedie, Healthline, nzip.cz, Herbář léčivých rostlin, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz