Med účinky (med a zdraví)
Med je sladká, hustá a lepkavá látka, kterou produkují včely z nektaru. Rozlišujeme dva základní druhy – květový (zpravidla světlý) a lesní (tmavý). Med květový vzniká z rostlinného nektaru. Zdroj, z něhož nektar pochází, ovlivňuje výsledné vlastnosti sladké pochoutky. Existuje několik druhů květového medu – může být řepkový, slunečnicový nebo například malinový apod. Lesní med je naopak tekutinou, kterou vylučuje stejnokřídlý hmyz konzumující mízu ze stromů a rostlin. Včely tento produkt sbírají, aby ho pak v úle dále zpracovávaly. Je považován za ten méně kvalitnější.
Zásoby medu najdeme v úlu v tzv. včelích plastech, což jsou voskové desky s charakteristickými šestiúhelníkovými buňkami. Včely med skladují jako potravu, která jim poskytuje dostatek energie v průběhu zimy. Naštěstí jej vyrobí mnohem více, než dokáží spotřebovat, takže přebytek mohou včelaři sklidit. Průměrně se odebírá cca 20-30 kg medu, ale samozřejmě hodně záleží na podmínkách. Zajímavostí je fakt, že včely jsou nuceny měnit nektar v med z toho důvodu, že by se jinak znehodnotil.
Charakteristickým znakem medu je tzv. krystalizace, kdy dochází k přirozenému procesu tuhnutí. Je to způsobeno přítomností glukózy a nedochází přitom ke ztrátě hodnoty. Abychom získali znovu tekutý med, stačí jej trochu zahřát nejlépe ve vodní lázni.
Med je znám již od úsvitu civilizace a jednu dobu byl dokonce využíván jako platidlo. Je dodnes využíván nejen v potravinářském odvětví, ale též v kosmetickém odvětví, lidovém léčitelství a homeopatii. Pakliže se uskladní ve vzduchotěsné nádobě, tak nemá expiraci. Existují proto případy, kdy se našly vzorky medu z antických dob, které lze ještě dnes konzumovat.
Obsahuje sacharidy, vodu, vitamíny, bílkoviny, minerály, aminokyseliny, éterické oleje, enzymy a další významné látky.
Mezi největší producenty patří Čína, Turecko a USA.
Účinky
- Med podporuje imunitu.
Bylo zjištěno, že mnohé mikroorganismy nemohou v medu žít (1)
- Přispívá k přirozené detoxikaci organismu.
- Podporuje zdraví dýchacích cest (2).
- Napomáhá harmonii a zdravému spánku. Často se využívá při stresových situacích.
- Podporuje energii a často se mu přezdívá „běžecké palivo.“ Přidává se do různých svačinek či nápojů sportovců.
- Přispívá k normálnímu trávení.
- Obsahuje antioxidanty, takže přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem.
- Podporuje zdraví cévní soustavy (3).
- Napomáhá zdraví pokožky (4).
Recept: smícháme med a šťávu z aloe v poměru 1:1. Nanášíme několikrát denně.
Nežádoucí účinky
Neměl by být podáván dětem do jednoho roku, může způsobit vážné komplikace. Konzultace s lékařem je nutná v případě cukrovky, některých těžších onecmocněních.
U citlivých jedinců může med vyvolat alergickou reakci. Proto se před jeho konzumací či zevní aplikací doporučuje provést zkoušku: na vnitřní stranu předloktí či loketní jamku naneseme malé množství medu a necháme cca 30 minut působit. Vyčkáme, zda se neobjeví nějaké kožní reakce – zčervenání, pupínky, svědění…
Formy
Med využíváme při přípravě nejrůznějších jídel a nápojů. Přidává se do kosmetických produktů.
Medová voda: do šálku vroucí vody přidáme 1-2 lžičky medu. Důkladně promícháme. Můžeme ještě přidat plátek citronu.
Medové mléko: do šálku teplého mléka přidáme 1-2 lžičky medu. Důkladně promícháme. Nápoj je velmi vhodný i pro děti.
Medové sušenky
Suroviny:
- 230 g mouky
- 110 g másla
- 100 g medu
- koření dle chuti např. zázvor, skořice, muškátový oříšek (volitelné)
- 10 g prášku do pečiva
Postup:
Máslo nakrájíme na kostičky. Ve vhodné míse smícháme mouku, máslo, prášek do pečiva a koření. Vše důkladně promícháme. Přidáme tekutý med (v případě, že je med ztuhlý, tak je nutné jej trochu zahřát).
Těsto uhněteme a zabalíme do potravinářské fólie. Dáme jej na cca hodinu do lednice. Poté z něj vytvarujeme malé kuličky, které dáme na plech vyložený pečicím papírem. Z kuliček uděláme placky pomocí ruky či dna sklenice. Pečeme v troubě na 175°C (nahoře i dole) do zlatova.
Bonbóny s medem a ořechy
Suroviny:
- 150 g medu
- 2 polévkové lžíce kakaa
- 300 g mletých vlašských ořechů
- ⅓ lžičky citronové šťávy
- 100 g másla
- 50 ml vody
- 300 g čokolády
Postup:
Med, vodu, kakao a ořechy smícháme dohromady. Přivedeme k varu a za stálého míchání ještě cca 10-15 min povaříme na mírném ohni. Přidáme citronovou šťávu a měkké máslo. Důkladně promícháme.
Necháme vychladnout a dáme do ledničky na cca 1,5–2 hodiny, dokud bonbóny kompletně neztuhnou. Poté vytvarujeme bonbóny klidně i rukama. Opět je vrátíme do ledničky na cca 30 minut.
Mezitím si připravíme čokoládovou polevu. Do 100 g čokoládových peciček přidáme 1 polévkovou lžíci rostlinného oleje (např. slunečnicový) a vše rozehřejeme ve vodní lázni. Bonbóny obalíme v polevě a opět dáme do lednice, aby vše ztuhlo.
Medová pomazánka s vlašskými ořechy
Suroviny:
- 50 g citronu
- 125 ml medu
- 100 g vlašských ořechů
Postup:
Do mixéru dáme med, ořechy a nakrájený citron. Důkladně rozmixujeme.
Medové máslo
Suroviny:
- 120 g másla
- 2 polévkové lžíce medu
Postup:
Měkké máslo smícháme s medem a důkladně promícháme. Skvěle se hodí na chleba, k palačinkám či lívancům.
Medová zálivka do salátu
Suroviny:
- 1 lžíce medu
- šťáva z 1/2 citronu
- 3-4 kusy sušených rajčat
- 3 lžíce olivového oleje
- špetka oregana
- sůl
Postup:
Medové smoothie
Suroviny:
- 1 banán
- mražené ovoce (např. maliny, borůvky, mango) – volitelně
- 1-2 lžičky medu
- 1/2 – 3/4 hrnku mléka (lze nahradit nemlékem, kokosovou vodou)
Postup:
Banán oloupeme a nakrájíme. Dáme jej do mixéru a přidáme přibližně stejné množství zvoleného mraženého ovoce. Můžeme však připravit smoothie i jen s banánem. Vše důkladně rozmixujeme. Ihned podáváme.
Pleťová maska s jogurtem: smícháme 1 lžičku medu s 1 polévkou lžící klasického bílého jogurtu. Aplikujeme na odlíčenou pleť. Necháme 15-20 min, poté smyjeme vodou. Maska podporuje zdraví a vitalitu pleti.
Pleťová maska s mlékem: smícháme 1 lžičku medu s 1 lžící mléka. Aplikujeme na odlíčenou pleť. Necháme 15-20 min, poté smyjeme vodou. Maska podporuje hydrataci, zdraví a mladistvost pleti.
Pleťová maska s banánem: banán rozmačkáme vidličkou a přimícháme k němu 1 lžičku medu a 1 lžičku citronové šťávy. Aplikujeme na odlíčenou pleť. Necháme 15-20 min, poté smyjeme vodou. Maska přispívá ke krásnému vzhledu a hydrataci pleti.
Medová koupel: Pro přípravu klasické medové koupele budeme potřebovat 4 polévkové lžíce medu, který přidáme společně s několika kapkami oblíbeného esenciálního oleje do lázně. Teplota vody by měla být příjemná pro pokožku. Obvyklá délka koupele je 15-20 min.
Med & Mléko koupel: do 1 šálku mléka přilijeme 1/4 šálku medu. Můžeme ještě přidat několik kapek oblíbeného esenciálního oleje. Vše důkladně promícháme. Tu koupel prý milovala Kleopatra. Teplota vody by měla být příjemná pro pokožku. Obvyklá délka koupele je 15-20 min.
Zmíněné produkty:
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: Pleva, WikiHow, Healthline