Monstera pěstování
Monstera (Monstera) je početný rod tropických rostlin, řadí se do čeledi áronovitých (Araceae). Nejčastěji se jedná o liány, tedy popínavé rostliny. Na stromech neparazitují, využívají je pouze jako oporu.
Pěstování rostliny není náročné a při správné péči může vydržet mnoho let. Roste dostatečně rychle. Říká se, že prostor, ve kterém se nachází, harmonizuje. Asi nejoblíbenějším druhem je monstera skvostná (Monstera deliciosa), dále se též na trhu vyskytuje Monstera adansonii či Monstera minima, která má menší listy.
Vzhled
Monstera skvostná v přirozeném prostředí obvykle dorůstá do výšky 10 m, samozřejmě v květináči bude nižší. Stonek je polodřevnatý a objevují se na něm četné provazcovité vzdušné kořeny. Jejich úkolem je fixace rostliny ke kmenům stromů, zajištění vody a živin a při dosažení půdy zakoření.
Listy jsou velké, srdčité, kožovité a řapíkaté. Mají charakteristické díry (perforace), které umožňují rostlině lépe zvládnout období silných dešťů a větrů. Bývají až 90 cm dlouhé a 75 cm široké. U mladých rostlin díry často chybí.
Květenství sebou představuje žlutou palici s řadou drobných květů, která je obalena bílým otevřeným toulcem (zveličená forma listů, která podpírá květenství). Pokojové rostliny jen zřídka kvetou. Plodem jsou bobule, které jsou jedlé, což se promítlo i v přívlastku – „deliciosa“ neboli vynikající, skvostný. Buď se užívají samostatně, nebo se z nich vyrábějí zavařeniny, sirupy či dezerty. Pozor zbytek rostliny není vhodný ke konzumaci. Rostlinu bychom tedy měli dávat mimo dosah dětí a domácích mazlíčků.
Světlo a teplota
Monstera vyžaduje dostatek rozptýleného světla, jinak se nemusí vytvořit typické díry. Dokonce se dokáže otáčet za zdrojem světla, chráníme ji však před přímými slunečními paprsky.
Snažíme se zajistit stabilní teplotu. Ideální je kolem 20°C (rozmezí od 18 do 30°C). Teplota by neměla klesnout pod 10°C. Rostlinu nedáváme do blízkosti topení, krbu, ohřívače, ale ani klimatizace.
Zalévání a hnojení
Zaléváme pravidelně, nejlépe tehdy, kdy je již vrchní vrstva substrátu suchá (cca 1x týdně). Dbáme na to, aby rostlina nestále ve vodě – půda by měla být vlhká, nikoliv mokrá. Žluté skvrny na listech nejčastěji signalizují, že je monstera přelitá a může dojít k hnilobě kořenů. Hnědnutí okrajů zase poukazuje na nedostatečnou vlhkost. Doporučuje se volit měkkou vodu, případně alespoň odstátou.
Rostlina preferuje vzdušnost vlhkost nad 60%, takže se ji doporučuje pravidelné rosit. Můžeme též do její blízkosti umístit zvlhčovač vzduchu nebo nádobu s vodou.
Vhodné je pravidelné přihnojování – cca 1x měsíčně (tekuté hnojivo).
Období klidu?
Jelikož rostlina pochází z tropických oblastí, tak většina druhů neprožívá tradiční období klidu. Vzhledem k tomu, že je v zimě méně světla, tak se většinou růst zpomaluje. Některé zdroje doporučují v průběhu chladnějšího období roku zálivku a hnojení omezit (hnojení se obvykle může kompletně vynechat), ale opravdu záleží na konkrétní rostlině a vašich preferencích. V případě, že vidíte, že vaše monstera pokračuje v růstu, tak není nutné nic měnit. Pakliže však nechcete, aby se extrémně rozrostla, tak během zimy snižte frekvenci zalévání a přestaňte hnojit.
Přesazování
Pokud již rostlina nemá dostatek místa (vyčnívá, květináč se převrací…) a vyžaduje častější zalévání, tak se doporučuje ji přesadit. Budeme potřebovat větší nádobu. Na dno umístíme drenážní vrstvu (např. štěrk, keramzit, perlit…). Půda by měla být dobře propustná s dostatkem živin (nejlépe na bázi rašeliny). pH – kyselé či neutrální. Vhodné je též myslet na oporu, jakmile se rostlina rozrůstá.
Množíme řízkováním.s
Zdroje: Wikipedie, lovethegarden.com, The spruce, Mowglistudio