Propolis účinky (co je propolis?)
Co je propolis? Jedná se o včelí produkt, který obsahuje směs pryskyřic, vosků, éterických olejů, pylu, organických sloučenin a dalších významných látek. Procentuální zastoupení obsažených látek se může lišit v závislosti na konkrétní lokalitě úlu. Včely tuto směs sesbírají z rostlin a stromů, následně ji metabolicky zpracují.
Propolis je tvrdá a křehká látka, ale při vyšších teplotách (cca od 25°C) se stává měkkým, poddajným, lepkavým. Bod tání se různí v závislosti na konkrétním složení (70-100°C). Je těžší než voda. Má charakteristickou příjemnou vůni. Barva se liší v závislosti na obsažených látkách a stáří – od žluté po tmavě hnědou. Vyskytl se dokonce transparentní propolis.
Název vznikl z řeckých slov „pro – před“ a „polis – město,“ což odkazuje na hlavní funkci této látky, a tou je ochrana „včelího města“ neboli úlu. Včely ji totiž používají při stavbě, ale i opravách svého obydlí. Plní tedy nejen funkci tmelu a izolace, ale i dezinfekce.
Propolis je využíván již od antických dob. V Itálii byl používán jako lak na housle. Bývá součástí různých kosmetických výrobků – krémů, šamponů, gelů atd. V 17. století byl uváděn v londýnských lékopisech. Aplikoval se též v průběhu válek. Dodnes se využívá v lidovém léčitelství, homeopatii a farmaceutickém odvětví.
Účinky
- Podporuje přirozené obranné mechanismy organismu (1).
- Přispívá k normálnímu trávení.
- Podporuje zdraví dýchacích cest.
Kloktadlo: 1 lžičku tinktury přidáme do šálku teplé převařené vody a rozmícháme. Kloktáme každých 4-5 hodin.
Propolisové máslo: vezmeme 30 gramů propolisu a vmícháme jej do 250 gramů roztaveného másla. Přefiltrujeme přes 2 vrstvy gázy. Uschováváme v chladu. Podáváme 1 čajovou lžičku propolisového másla 2-3x denně. Zapíjíme vodou.
- Přispívá k normálnímu stavu cévního systému.
- Obklady či masti se aplikují pro podporu přirozené regenerace pokožky.
Recept: 1 lžičku bentonitového jílu smícháme s 1/2 lžičky propolisové tinktury. Můžeme ještě přidat 1 kapku esenciálního oleje Tea Tree. Aplikujeme lokálně v místech potřeby.
Lokálně: vatu či kosmetický tampon namočíme v propolisové tinktuře a přikládáme lokálně.
- Přispívá ke zdraví zubů, dásní, dutiny ústní. Používá se ústní voda, lze též aplikovat lokálně např. pomocí vaty namočené v tinktuře.
Výplachy úst: 1 čajová lžička tinktury se zředí ve 150 ml vody.
- V kombinaci s jinými bylinkami podporuje uklidnění a zdravý spánek.
- Zevní aplikace přispívá k normálnímu stavu uší, nehtů.
Recept: vatu namočíme v propolisové tinktuře a dáme do ucha či přikládáme na nehet.
Nežádoucí účinky
Propolis se neužívá v případě alergie na včelí produkty a v případě individuální nesnášenlivosti produktu.
Není vhodný pro dlouhodobé užívání: při vnitřním užívání je důležité dělat pauzy – po cca 4-6 týdnech nutné udělat dvouměsíční pauzu.
Upozornění: u propolisu existuje možnost alergické reakce, proto je vhodné před jeho použitím provést zkoušku: Stačí ho nakapat na vnitřní stranu předloktí. Protože propolis je opravdu silný alergen, alergie by se měla projevit přibližně za 1-3 hodiny projevit.
Opatrnost je též nutná v případě užívání léků, může hrozit interakce. Konzultace s lékařem je nutná v průběhu těhotenství a kojení.
Formy
Propolis se objevuje ve formě tinktury (kapky), tablet. Tinkturu můžeme přidat do oblíbeného bylinného čaje či smoothie. Zevně se používá mast, sprej či obklad.
Propolisová ústní voda: 1 lžičku tinktury přidáme do šálku teplé vody a rozmícháme. Můžeme též přidat několik kapek mátového oleje pro osvěžení.
Propolisový olej
Suroviny:
- 15-20 g propolisu
- 100 g rostlinného oleje (např. slunečnicový, olivový…)
Postup:
Propolis rozmeleme na jemný prášek a dáme jej do čisté nádoby. Nalijeme do ní olej, tak aby byl propolis kompletně ponořen. Sklenici uzavřeme a necháme 2-3 týdny macerovat na tmavém místě. Občas ji můžeme protřepat. Poté již stačí olej důkladně přecedit.
Propolisový olej můžeme použít v rámci ústní hygieny, aplikuje se buď přímo na pokožku, či do kosmetických přípravků. Může se též použít během masáže.
Propolisová koupel: 1-2 lžíce propolisového oleje přidáme do koupele. Teplota vody by měla být příjemná pro pokožku. Obvyklá délka koupele je 15-20 min. Do lázně můžeme přidat několik kapek oblíbeného esenciálního oleje.
Sirup s propolisem (dýchací cesty a imunita)
Suroviny:
- ½ šálku medu
- 1 lžička tinktury propolisu
- šťáva z 1 citronu
- ½ lžičky mletého zázvoru (volitelné)
Postup:
Suroviny dáme do čisté nádoby a důkladně promícháme. Užíváme po lžičkách dle potřeby.
Med s propolisem
Suroviny:
- 1 šálek medu
- 1 lžička tinktury propolisu
Postup:
Suroviny dáme do čisté nádoby a důkladně promícháme. Užíváme po lžičkách dle potřeby.
Propolisová limonáda (imunita)
Suroviny:
- 1 šálek čerstvé citronové šťávy
- 4 šálky vody
- ¼ šálku medu
- 1 lžička tinktury propolisu
- Kostky ledu a plátky citronu (na dozdobení)
Postup:
Všechny suroviny dáme do čistého džbánu či jiné vhodné nádoby a důkladně promícháme. Přidáme led a dozdobíme citronem.
Propolisové energetické tyčinky
Suroviny:
- 1 šálek ovesných vloček
- ½ šálku ořechového másla (lze též použít arašídové nebo mandlové)
- ¼ šálku medu
- 1 lžička tinktury propolisu
- ¼ šálku sušeného ovoce nebo ořechů
Postup:
Všechny suroviny rozmixujeme v mixéru a následně vyložíme na plech s pečícím papírem (formujeme tyčinky). Pečeme cca 15–20 minut na 180°C v předehřáté troubě. Necháme vychladnout a nakrájíme na praktickou velikost.
Balzám na rty s propolisem
Složení:
- 1 lžíce včelího vosku
- 2 lžíce kokosového oleje
- 1 lžička propolisového oleje
Postup:
Včelí vosk a kokosový olej rozpustíme ve vodní lázni (do většího hrnce s vodou umístíme menší nádobu s olejem). Zahříváme na mírném ohni, nikdy nevaříme. Až se rozpustí odstavíme a přidáme propolisový olej. Vše důkladně promícháme a přelijeme do čisté menší nádoby (např. od původního balzámu na rty). Balzám necháme ztuhnout.
Propolisová pleťová maska
Suroviny:
- 1 lžíce medu
- ½ lžičky tinktury propolisu
- 1 lžíce bílého jogurtu
Postup:
Všechny suroviny důkladně smícháme a nanášíme na obličej. Necháme působit 15-20 minut, následně opláchneme vodou.
Propolisová medová pleťová maska
Suroviny:
- 1 lžička propolisové tinktury
- 1 lžička medu
- 1 lžička gelu aloe vera
Postup:
Všechny suroviny důkladně promícháme, aby vznikla hladká pasta. Nanášíme na odlíčenou pleť, necháme působit 15-20 minut, poté opláchneme vodou.
Zmíněné produkty:
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: Pleva, Včelaření hrou, Wikipedie, National Institutes of Health’s National Library of Medicine, backedbybees.com, urbanwhip.com