Vánoční hvězda pěstování
Pryšec nádherný (Euphorbia pulcherrima) je spíše znám pod názvem vánoční hvězda či poinsettia. Řadí se do čeledi pryšcovitých (Euphorbiaceae) a pochází ze Severní a Střední Ameriky. Pro svůj vzhled se řadí mezi oblíbené vánoční atributy. Přívlastek pulcherrima se překládá jako krásný. Získala si řadu přezdívek – ve Francii se jí někdy říká „Etoile d´amour“ neboli hvězda lásky, v Itálii to je „Stella di Natale“ neboli hvězda narození a ve Španělsku „Flor de Pascua“, tedy velikonoční květina.
Rostlinu hojně využívali již Aztékové a Mayové, byla ozdobou různých oslav. Spojení s vánočními svátky vzniklo díky františkánským mnichům v Mexiku, kteří již v 17. století používali pryšec během tohoto období. Listy ve tvaru hvězdy symbolizují Betlémskou hvězdu a červená barva obětní krev Ježíše. V USA si pryšec nádherný získal popularitu především v 19. a 20. století. Poprvé jej představil americký diplomat, botanik a velvyslanec Jouel R. Poinsett. Prodej ve velkém měřítku pak zahájil přistěhovalec z Německa a obchodník Eckes. Každoročně se jich v Americe prodá cca 70 milionů kusů.
Americké výzkumy potvrdily, že rostlina není smrtelně jedovatá, ovšem obsažené látky v mléčné míze mohou vyvolat u některých citlivých jedinců podráždění sliznic a kůže, případně zažívací obtíže. Při práci s rostlinou se proto doporučujeme pracovat v ochranných rukavicích, zároveň ji dáváme na místo, kde bude mimo dosah dětí a domácích mazlíčků.
Vzhled
Ve vhodných podmínkách může dorůstat do výšky více než 4 m a většinou se již jedná o opadavý keř. V květináči bude samozřejmě nižšího vzrůstu. Má dlouhé, zelené listy, které mají obvykle kopinatý tvar. Charakteristickým znakem jsou samozřejmě červené listeny, v dnešní době se však již objevují i jinak zbarvené kultivary např. růžové, žluté či bílé. Hlavní funkcí je samozřejmě vábení opylovačů. Žluté květy jsou nenápadné a umístěné ve středu listenů. Plodem je tobolka.
Světlo a teplota
Jelikož se jedná o teplomilnou rostlinu, tak samozřejmě preferuje stabilní teplotu. Většina odborníků uvádí teplotu v rozmezí 15- 25°C. Nemá ráda chlad, takže bychom se měli vyhnout teplotám níže 10°C. Je nutné se vyhnout místům s průvanem. Zároveň ji nedáváme do blízkosti topení, krbu, ohřívače, jelikož nesnáší ani velké horko.
Vánoční hvězda potřebuje dostatek světla, ovšem nesnáší přímé slunce. Listeny se zbarvují díky tzv. fotoperiodismu, neboli reakci na délku světla v průběhu dne. Od začátku října je tedy nutné zajistit dostatek tmy cca 14-16 hodin. Doporučuje se ji večer zakrýt, abychom omezili i umělé světlo.
Během léta můžeme rostlinu umístit ven. Jakmile se ochladí, vrátíme ji zpět dovnitř.
Zalévání a hnojení
Ohledně zalévání to nepřeháníme – půda by měla být vlhká, nikoliv mokrá. Zaléváme pravidelně. Ideální čas je tehdy, kdy vrchní vrstva substrátu vyschne. Používáme měkkou vodu, případně alespoň odstátou. Přebytečnou vodu z misky pod květináčem, kterou rostlina nevsákne, odstraníme. Vhodné je též pravidelné rosení.
Doporučuje se též nezapomínat na pravidelné hnojení (cca jednou za 3-4 týdny).
Období klidu
Po odkvětu (cca leden či únor) snížíme zálivku a přemístíme nádobu na chladnější místo. V dubnu seřízneme vánoční hvězdu asi na 10 cm. Vegetativní období klidu končím koncem jara.
Přesazování
Přesazujeme obvykle na jaře. Budeme potřebovat o několik cm větší květináč. Půda by měla být lehká a propustná, takže může zvolit substrát doplněný o rašelinu a písek. Doporučuje se též nezapomínat na drenážní vrstvu (např. štěrk, keramzit, perlit…), která zajistí odtok přebytečné vody.
Rostlina se množí řízkováním.
Zdroje: ireceptar.cz, Wikipedie, gardenersworld.com