Vánoční kaktus pěstování

Vánoční kaktus pěstování (vánoční kaktus)Vánoční kaktus (Schlumbergera buckleyi) se řadí do rodu Schlumbergera a čeledi kaktusovité (Cactaceae). Rod Schlumbergera zahrnuje tzv. epifytické kaktusy, tedy rostliny, které najdeme v korunách stromů. Obvykle bývají přichyceny k větvím či kmenům, vodu čerpají ze vzduchu, živiny z rozkládajícího se listí. Vyskytují se nejčastěji v tropických deštných pralesích Střední a Jižní Ameriky. Velmi se tedy odlišují od tradičních pouštních kaktusů.

Vzhled

Vánoční kaktus tvoří na sebe navazující zelené ploché články, které jsou cca 2-5 cm dlouhé a po okrajích zaoblené a souměrné. Na koncích se objevují barevné symetrické květy, které svým tvarem připomínají trubky. Tyčinky a blizna z květu vyčnívají. Jelikož existuje celá řada kultivarů, tak se setkáme opravdu s celou řadou nejrůznější barev a tvarů např. červené, růžové, fialové, oranžové, bílé. Rostlina roste převisle a může se dožívat úctyhodných let. Pyl je růžový. Rostlina se množí se řízkováním.

Možná jste se též setkali s kaktusem „Dne díkůvzdání“ (Schlumbergera truncata), který kvete dříve než ten vánoční tj. často již v listopadu. Naopak na „velikonočním kaktusu“ (Schlumbergera gaertneri) se nejčastěji objevují květy později. Často se souhrnně označují „zygokaktusy“.

Světlo a teplota

Vánoční kaktus vyžaduje rozptýlené světlo, nesnáší přímé slunce. Vyhovuje mu polostín. Během teplých ročních měsíců, můžeme rostlinu přesunout ven do stinného místa. Jakmile se však ochladí, vrátíme ji zpět dovnitř (teploty pod 10°C nejsou vhodné). Kvete v období, kdy jsou dny krátké a noci dlouhé, tj. v zimě. Vyžaduje cca 12 hodin tmy a důležité je omezit i umělé světlo.

Optimální teplota je cca 15-20°C. V létě snese i vyšší teploty. Rostlinu chráníme před průvanem. Vysoké či nízké teploty mohou být příčinou absence květů.

Zalévání a hnojení

Zaléváme pravidelně nejlépe měkkou vodou např. dešťovou, filtrovanou. Dbáme na to, aby byla půda vlhká, nikoliv mokrá. Rostlina nesnáší přemokření. Ideální je tedy zalévat až tehdy, kdy vrchní vrstva substrátu lehce vyschne (cca 1x týdně). Přebytek vody ze spodní misky odstraníme. Rostlina preferuje vzdušnou vlhkost, takže listy se doporučuje pravidelně rosit (vyhněme se přitom květům).

Během vegetačního období nezapomínáme na pravidelné přihnojování (cca jednou za měsíc). Často se volí tekuté hnojivo určené přímo pro kaktusy.

Období klidu

Aby rostlina kvetla každý rok, doporučuje se jí dopřát dva období vegetačního klidu. Je nutné omezit zálivku a hnojení a přesunout ji do chladnější místnosti. Každé takové období obvykle trvá cca 2 měsíce. První začíná hned po odkvětu, obvykle končí během jara, kdy se vracíme ke standardní péči. Jak je i výše uvedeno, během léta můžeme květináč dát ven. Druhé období klidu začíná cca začátkem podzimu. Jakmile se objeví poupata, vracíme rostlinu zpět do teplejší místnosti. Dáváme přitom pozor na to, abychom ji při manipulaci nepoškodili.

Přesazování

Vánoční kaktus není nutné přesazovat často, stačí jednou za několik let, kdy to již rostlina vyžaduje (květináč je pro rostlinu malý). Nejlepší dobou je obvykle jaro. Volíme větší květináč, ale ne moc velký. Jelikož rostlina roste více do šířky, než do výšky, tak vybereme radši širší květináč, než ten hluboký.

Substrát by měl být lehký a propustný (s rašelinou, borkou, pískem…). Nezapomínáme na spodní drenážní vrstvu (např. štěrk, keramzit, perlit…), která zajistí odtok přebytečné vody.

Zdroje: Pěstování květin, orchidejí, zeleniny a hub, Tomáš Syrovátka, bz-uk.cz, hnojik.cz