Aronie a zdraví

Aronie a zdravíAronie neboli černá jeřabina (Aronia melanocarpa) je nevysoký keř dorůstající do výšky cca 2 metrů. Listy nápadně připomínají listy višně, ale oproti nim jsou poněkud lesklejší. Malé květy jsou bílé nebo narůžovělé a jsou uspořádány do bohatého, latnatě chocholičnatého květenství. Plodem jsou velké černé malvice průměru až do 15 mm, které rostou v hroznech. Právě kvůli barvě bobulí se aronii též říká temnoplodec. To se promítlo i v latinském názvu rostliny, které se překládá jako „černé bobule.“ Květenstvím i uspořádáním plodů se aronie velmi blíží běžně známé jeřabině ptačí, známé jako jeřáb ptačí (Sorbus aucuparia L.). Výrazně odlišná je pouze barva plodů. Kvete začátkem léta.

Rostlina je pravděpodobně původem z východu Severní Ameriky a do Evropy se dostala až kolem roku 1700. Nejčastěji se záměrně pěstuje, existuje řada kultivarů. Ojediněle se může vyskytnout i planě rostoucí.

Plody se sbírají koncem léta a na podzim. Připravují se z nich chutné marmelády a džemy, sirupy, šťávy, kompoty, likéry, víno, můžeme je sušit nebo použít do moučníků. Obvykle se nekonzumují samostatně, jelikož jsou trochu trpké, přidáním cukru se však chuť mění a začíná připomínat borůvky.

Aronie se často označuje jako vitamínová bomba, jelikož se doslova jedná o přírodní mix významných látek. Obsahuje vitamín C, E, PP, vitamíny skupiny B, organické kyseliny, cukry, jód, vápník, pektin a další látky.

Účinky

  • Bylina podporuje normální funkci trávicí soustavy.
  • Je významným antioxidantem, takže chrání buňky našeho organismu před poškozením.
  • Podporuje normální funkci kardiovaskulární soustavy, podporuje optimální tlak, normální hladinu cukru, cholesterolu.
  • Přispívá k normální imunitě (1)
  • Podporuje čištění organismu, příznivě ovlivňuje funkci ledvin.
  • Přispívá k normální funkci štítné žlázy.
  • Podporuje zdraví očí.

Nežádoucí účinky

Žádné kontraindikace prozatím nejsou známy, ovšem i tak doporučujeme jít cestou – vše s mírou. Opatrnost je nutná při užívání léků, v průběhu těhotenství a kojení.

Formy

Z aronie se připravují čaje, tinktury, přidává se i do bylinných a ovocných směsí. Velmi často se využívá při přípravě džemů, šťáv, kompotů nebo sirupů. Sušené plody se přidávají do müsli, jogurtu, nebo se konzumují samotně.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz

Zmíněné produkty:

Aronie plod

Aronie tinktura