Ašvaganda – indický ženšen

Ašvaganda účinky (ashwagandha účinky)Ašvaganda neboli Vitánie snodárná (Ashwagandha, Whitania somnifera) si pro své účinky získala oblibu již v Mezopotámii. V Indii je dodnes považována za významnou rostlinu a často se jí přezdívá indický ženšen.

Ašvaganda je celkem nenápadný keř, který může dorůstat až do výšky 2 metrů. Rostlině nejvíce vyhovují vyprahlé savany, kamenité polopouště a různé nehostinné oblasti, které začínají v Subsaharské Africe a končí Indií. Prazvláštní název se ze sanskritu překládá jako „koňská vůně“, což odkazuje na její specifické aroma.

Rostlina měla dříve význam nejen v oblasti lidového léčitelství. Nápoj z ní se dříve často popíjel i během různých rituálů, obřadů nebo svateb. Evropa se o této legendární ájurvédské rostlině dozvěděla mnohem později až kolem 17. století a to díky obchodníkům a cestovatelům, kteří ji sem dovezli.

Účinky

  • Rostlina podporuje přirozenou obranyschopnost organismu. Využívá se při rekonvalescenci. Má antioxidační účinky.
  • Přispívá k přirozené detoxikaci organismu, zdraví jater.
  • Ašvaganda se řadí mezi přírodní adaptogeny, takže přispívá k lepší adaptaci organismu na okolní podmínky.
  • Využívá se při stresu. Podporuje energii, vitalitu (1, 2).
  • Nervová soustava – podporuje psychickou kondici, koncentraci, paměť, spánek (3, 4, 5).
  • Podpora hormonální rovnováhy, plodnosti.
  • Podpora krvetvorby, normálního krevního tlaku, normální hladiny cholesterolu a cukru (6).
  • Přispívá k podpoře činnosti štítné žlázy (7).
  • Podporuje normální stav svalů (8).

Nežádoucí účinky

Ašvaganda je považována za bezpečnou rostlinu a při užívání obvyklých dávek nebyly zaznamenány vážnější vedlejší účinky. Rostlinu nepodáváme v případě nízkého krevního tlaku, nízké hladiny krevního cukru a hyperfunkce štítné žlázy.

Nedoporučuje se užívat během těhotenství a kojení. Není vhodná pro malé děti. Opatrnost je nutná v případě léků.

Formy

Neexistují přesně stanovené dávky, ale obecně se doporučuje začínat s menším množstvím. Nejčastěji se z byliny připravuje odvar, prášek.

Drcený kořen: Přelijeme 250 ml vody a povaříme 5 až 7 minut. Po uplynutí této doby necháme odvar dalších 7 minut odstát a nakonec scedíme.

Prášek: K přípravě prášku můžeme použít vodu či mléko. Do 250 ml horké Vámi vybrané tekutiny přidáme prášek a mícháme tak dlouho, dokud se prášek téměř nerozpustí.

Chuť drceného kořene, celého kořene či prášku je nejdříve nasládlá, ale posléze trpká až hořká, proto se obvykle doporučuje osladit cukrem či medem. Rostlinu není vhodné užívat nalačno.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbal-Store, Healthline

Zmíněné produkty:

Aschwagandha kapsle