Banán a zdraví (banán účinky)
Banánovník je tropická bylina nikoliv strom. Obvykle dorůstá do výšky cca 3-6 m, ale ve vhodných podmínkách může přesahovat i 10 m. Listy jsou jednoduché, kopinaté a řapíkaté. Jejich masivní báze vytváří „nepravý kmen“, ze kterého se např. vyrábějí košíky, podložky, oblečení a klobouky. Přidává se též do některých pokrmů (např. salátů, příloh). Květy tvoří vrcholičnaté květenství, jsou též jedlé. Plodem jsou bobule se semeny (pěstované kultivary jsou bez semen). Nejčastěji se prodávají Cavandish banány (kultivar banánovníku). Nemnoží se pohlavním způsobem, ale pomocí klonů. Genetická rozmanitost je proto velmi nízká.
Pěstuje se ze semen, vyžaduje dostatek světla, tepla a pravidelnou zálivku. Půda by měla být propustná a obohacena o živiny. Mezi největší producenty banánů patří Indie, Čína, Indonésie, Nigérie a Brazílie.
Historie banánu sahá do hluboké minulosti, první zmínky pocházejí z roku 600 př. n. l. Dodnes se hojně využívá v kuchyni. Žluté banány jsou samozřejmě nejčastěji užívané syrové, ale zelené se velmi často vaří (bývají součástí příloh, polévek, omáček). Z ovoce se též vyrábí mouka.
Banány obsahují vlákninu, minerály (především draslík), vitamíny (např. B6 či C) a další významné látky. Nezralé ovoce pak ještě obsahuje značné množství škrobu.
Účinky
- Banán podporuje energii.
- Přispívá ke zdraví střev a celkově normálnímu trávení.
- Podporuje látkovou výměnu.
- Přispívá ke správné funkci srdce, normální hladině krevního cukru.
- Obsahuje antioxidanty (normální stav buněk těla).
- Podporuje zdraví pokožky.
Pleťová maska I: půlku očištěného banánu dáme do malé nádoby. Přidáme 1,5 lžičky medu. Vše důkladně rozmícháme. Nanášíme na odlíčenou pleť. Necháme 15-20 min, poté smyjeme vodou. Maska podporuje zdraví a vitalitu pleti.
Pleťová maska II: půlku očištěného banánu dáme do malé nádoby. Přidáme 1 lžičku zakysané smetany. Vše důkladně rozmícháme. Nanášíme na odlíčenou pleť. Necháme 15-20 min, poté smyjeme vodou. Maska podporuje zdraví a vitalitu pleti.
Nežádoucí účinky
Jako obvykle platí doporučení držet se rozumných dávek. Velké dávky mohou způsobit zažívací potíže a problémy s hladinou krevního cukru. Banány nejsou vhodné v případě alergie na banán.
Konzultace s lékařem je vhodná v případě těžších onemocnění, užívání předepsaných léků, těhotenství, kojení.
V případě zevního použití vždy doporučujeme nejdříve provést zkoušku na alergii (nanést menší množství a sledovat cca 30 min, zda se objeví např. zarudnutí, svědění…).
Recepty
Banánové smoothie
Suroviny:
- 1 banán
- 1-2 polévkové lžíce ovesných vloček
- ½ hrnku mléka (cca 125 ml)
- ½ balení řeckého jogurtu (cca 70 g)
- 1 lžička medu (volitelné)
Postup:
Pro výrobu smoothie se doporučuje použít mražené ovoce. Banán očistíme a nakrájíme na menší kousky. Všechny ingredience dáme do mixéru a mixujeme do té doby, než vznikne hladká a krémová směs.
Banánový chlebíček
Suroviny:
- 2 banány (zralé)
- 200 g mouky
- cca 50 g cukru (dle chuti)
- 70 ml rostlinného oleje
- 1 polévková lžíce citronové šťávy
- 1 lžička sody
- 1 lžička prášku do pečiva
- Kůra z bio citronu (dle chuti)
- Čokoládové lupínky či pražené mleté oříšky (volitelné)
Postup:
Troubu předehřejeme na 180°C. Banány očistíme a rozmačkáme vidličkou. Přidáme olej, cukr, citronovou šťávu a nastrouhanou citronovou kůru. Rozmícháme. Dále bude na řadě soda a prášek do pečiva, opět mícháme. Přidáme mouku a vypracujeme těsto.
Nádobu na pečení vyložíme pečicím papírem a vylijeme do ní těsto. Pečeme cca 30-40 min, ale záleží na troubě. Průběžně kontrolujeme, zda je již chlebíček hotový.
Banánové sušenky
Suroviny:
- 250-300 g mouky
- 1 banán (zralý)
- 1 lžička prášku do pečiva
- 1 lžíce kakaa
- 50-100 g cukru (dle chuti)
- vanilkový cukr (lze nahradit vanilkovým extraktem či vanilkovým luskem)
- špetka soli
- 100 g másla
Postup:
Banán oloupeme a v misce rozmačkáme vidličkou. Mouku, prášek do pečiva, cukr a kakao smícháme dohromady. Ke směsi přidáme rozmačkaný banán. Dále na řadu přijde sůl, olej a vanilka. Vše důkladně promícháme či rozmixujeme.
Troubu předehřejeme na 180 °C. Pracovní plochu posypeme moukou a vypracujeme hladké těsto. Z něj paka postupně vytvoříme kuličky, které lehce zploštíme. Dáme je na plech vyložený pečicím papírem a pečeme na střední mřížce cca 10-12 minut (záleží na troubě). Průběžně kontrolujeme.
Vychladlé sušenky můžeme ještě posypat moučkovým cukrem či použít čokoládovou polevu.
Čokoládová poleva: do 100 g čokolády přidáme 1 polévkovou lžíci rostlinného oleje a vše rozehřejeme ve vodní lázni.
Omáčka ze zelených banánů
Suroviny:
- 1 lžička semínek fenyklu
- 1 lžička semínek kmínu
- 1 lžička koriandrových semínek
- kousek čerstvého zázvoru
- 2 střední cibule
- 1 stroužek česneku
- 1 lžíce kokosového nebo olivového oleje
- 2 středně zelené banány
- 1 ½ šálku vroucí vody
- špetka soli
- špetka pepře
Postup:
Semínka dáme na pánev a pražíme cca 2-3 min. Mezitím očistíme a nakrájíme zázvor, cibuli a česnek. Dáme je do pánve společně s olejem. Zamícháme. Přikryjeme pokličkou, ale průběžně mícháme cca každé 2-3 minuty. Banány oloupeme a přidáme je do pánve. Dobře promícháme. Zahříváme ještě cca 5-6 minut. Opět průběžně mícháme, aby se banán nepřelepil.
Pomalu přiléváme vodu tak, aby banány převyšovala. Oheň zesílíme, aby se voda začala vřít, poté již vaříme na středním ohni cca 5-6 minut. Směs opepříme a osolíme.
Odstavíme a necháme vychladnout. Poté vše dáme do mixéru a rozmixujeme do hladka.
Pokud se vám zdá krém příliš hustý, přidejte trochu vody. Omáčka by měla být trochu tekutá, ale krémová. Až vychladne, zhoustne. Přendáme ji do uzavíratelné nádoby a skladujeme v chladnu.
Hodí se na těstoviny, brambory, rýži nebo zeleninu.
Zdroje: ranchomastatal.com, Wikipedie, radiantlifecatalog.com, foodnheal.com