Bazalka účinky (bazalka a zdraví)

Bazalka účinky (bazalka a zdraví, bazalka léčivé účinky)Bazalka pravá (Ocimum basilicum) se řadí do čeledi hluchavkovité (Lamiaceae). Je to letnička s přímou, většinou lysou lodyhou. Dorůstá výšky kolem 30 cm. Lodyha je přímo větvená, se stopkatými, vstřícnými listy, vejčitými až podlouhlými, na bázi celokrajnými, ve vyšších partiích zastřihovaně zubatými. Horní listy přecházejí v malé, červenavé listeny. Květ je bělorůžový. Plody jsou černohnědé tvrdky. Rostlina je velmi aromatická.

Sbírá se kvetoucí nať (Herba basilici), nejčastěji v červnu. Suší se rovnoměrně rozložená. V případě použití umělého tepla se nedoporučuje překračovat teplotu 40°C.

Původní domovinou jsou teplejší oblasti Asie. Většinou se záměrně pěstuje, vyžaduje teplo a dostatek světla. Lze ji zasadit např. do okenních truhlíků. Existují různé kultivary, liší se např. barvou listů a vůní. Archeologické nálezy dokládají, že se bylina pěstovala již před 5000 let.

Používá se jako oblíbené koření, přidává se do nejrůznějších pokrmů – salátů, polévek, omáček, dezertů, nápojů. Samozřejmě je velmi populární například v italské kuchyni. Kromě toho odpuzuje hmyz. Své místo má i v parfumerii, aromaterapii. V některých kulturách se považuje za posvátnou, někdy zase za symbol lásky.

Hojně se užívá v lidovém léčitelství, homeopatii. Má podobné účinky jako proslulá bazalka posvátná (Ocimum sanctum), zvaná též tulsí. Obsahuje silice, třísloviny, flavonoidy, glykosidy, bazalkový kafr, éterický olej s eugenolem a další významné látky.

Účinky

  • Rostlina přispívá k normální funkci obranných mechanismů organismu.
  • Podporuje trávení, peristaltiku, střevní mikroflóru a normální stav střevních plynů. Podporuje jaterní činnost.

Trávení směs: 30 g bazalky, 20 g nati ožanky kalamandry, 20 g květu měsíčku. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vody a necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme. Užívá se nejlépe před jídlem.

Žaludek a střeva směs: stejné díly natě bazalky, mochny husí, meduňky, řebříčku, měsíčku. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vody a necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme. Užívá se 2-3 šálky denně nejlépe před jídlem.

Klidný žaludek: smícháme 1 díl bazalky a 1 díl máty. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vody a necháme několik minut přikryté louhovat. Poté přecedíme. Užíváme v případě nutnosti.

  • Přispívá k normální funkci dýchacích cest.

Směs: 100 g saturejky, 50 g nati bazalky, 50 g listů jitrocele, 25 g kořene proskurníku, 25 g kořene lékořice. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vody a necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme.

Směs: smícháme stejné díly bazalky a květu lípy. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vody a necháme několik minut louhovat. Dle nutnosti přidáme med. Užívá se 2-3x denně.

  • Bazalka podporuje srdeční sval.
  • Přispívá k obnově sil.
  • Podporuje uklidnění, nervy, spánek, dobrou náladu.

Dobrá nálada směs: 1 díl kořene kozlíku, 1 díl natě bazalky. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vody a necháme krátce povařit. Poté ještě necháme 10 minut louhovat a přecedíme. Užívá se 1-2 šálky, vždy mezi jídly.

  • Přispívá k optimální kondici hlavy (nervová vlákna a receptory).

Hlava směs: ze stejných dílů natě meduňky, bazalky a mateřídoušky. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vody a necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme. Teplý čaj vypijeme pomalu.

  • Normální stav dutiny ústní – využívá se ve formě kloktadla

Ústní voda: 1 lžičku bazalky a 2 hřebíčky zalijeme 250 ml vody. Přivedeme k varu a odstavíme. Necháme vychladnout a přecedíme.

  • Podporuje zdraví žil končetin.

Žíly končetin směs: 1 díl majoránky, 1 díl bazalky a 1 díl máty peprné. 1 lžičku směsi přelijeme 250 ml vařící vody a přikryté necháme 5-10 minut vyluhovat. Užívá se 2-3 šálky denně po jídle, ovšem nikdy se neužívá večer!

  • Přispívá k normálnímu stavu svalů.
  • Podporuje zdraví pokožky.

Klidná kůže směs: ze stejných dílů bazalky a rozrazilu lékařského. 1 lžičku směsi přelijeme 250 ml vařící vody a přikryté necháme 5-10 minut vyluhovat. Užíváme 2-3x denně před jídlem.

  • Zevní aplikace přispívá k normálnímu stavu uší (vnější, střední ucho) a očí (spojivky, víčka).

Uši recept: smícháme 1 polévkovou lžíci bazalky a 1 polévkovou lžíci heřmánku. Směs zalijeme 500 ml vody a zahříváme na mírném ohni cca 10 min (nemělo by dojít k varu). Poté odstavíme a přecedíme. Obklad přikládáme na ucho a fixujeme na cca 1-2 hodiny.

Oči recept: 1 lžíci bazalky a 1 lžíci fenyklu zalijeme 250 ml vroucí vody. Necháme vychladnout a přecedíme. Používáme pro výplachy očí několikrát denně.

Nežádoucí účinky

Při užívání je nutné dodržovat dávkování. Vysoké dávky mohou způsobit zažívání obtíže, bolest hlavy apod. Bazalka není vhodná pro dlouhodobé podávání.

Pozor: bylina může mírně zvyšovat krevní tlak.

Konzultace s lékařem je nutná během těhotenství, kojení a při užívání léků.

Formy

Z bazalky se často připravuje nálev (2-3 šálky denně). Přidává se též do směsí. Časté kombinace: dobromysl, meduňka, puškvorec, řebříček, heřmánek, benedikt, tymián, řepík.

Zevně se aplikují obklady, koupele, přidává se do ústní vody.

Nálev (bazalkový čaj): 1 lžička byliny se zalije 250 ml vody a necháme přikryté několik minut louhovat. Následně přecedíme.

Bazalkové víno: 30 gramů bazalky dáme do čisté nádoby a zalijeme 750 ml suchého bílého vína. Necháme takto 7 dní vyluhovat při pokojové teplotě. Občas můžeme protřepat. Po uplynutí této doby jemně přefiltrujeme do uzavíratelné nádoby, listy se vylisují. Skladujeme v temnu a chladnu. Může se ještě přidat trochu medu. Užíváme  1 lžíci denně, po dobu 10 dní.

Obklad: 1-2 polévkové lžíce byliny zalijeme 250 ml vody. Povaříme na mírném ohni cca 10 min. Poté odstavíme a přecedíme. Necháme vychladnout a následně scedíme. Vhodnou látku namočíme v nálevu, přikládáme a fixujeme.

Koupel: 2 hrsti byliny přelijeme 1 l studené vody. Povaříme na mírném ohni cca 10 min. Poté odstavíme, přecedíme a přilijeme k lázni. Teplota vody by měla být příjemná pro pokožku. Obvyklá délka koupele je 15-20 min. Lázeň můžeme ještě doplnit o nálev či odvar z jiných podobně působících bylin např. heřmánku, levandule, měsíčku apod.

Pleťové tonikum: budeme potřebovat 3 polévkové lžíce nakrájených čerstvých či sušených listů bazalky. Zalijeme je 250 ml vroucí vody. Necháme 20-30 minut louhovat. Jakmile směs vychladne, přecedíme. Aplikujeme každý den, ráno i večer.

Pleťová maska pro podporu mladistvé pleti: nejdříve rozmixujeme sušenou bazalku na prášek. To samé provedeme s ovesnými vločkami. Prášky smícháme ve stejném poměru. Přidáme lžíci čerstvé citronové šťávy. Masku naneseme na obličej masážními pohyby konečky prstů. Po 15 minutách opláchneme teplou vodou.

Hydratační maska: smícháme čerstvou bazalku a jogurt ve stejném poměru. Rozmixujeme v mixéru a aplikujeme na pleť. Necháme 15-20 min, poté opláchneme vodou.

Pleťová maska pro osvěžení: polovinu avokáda rozmixujeme. Bazalku nasekáme nadrobno a smícháme ji s avokádem. Nanášíme na pleť. Necháme 15-20 min, poté opláchneme vodou.

Bazalkové mýdlo:

  • 100 g mýdlové hmoty
  • 1-2 lžičky mleté bazalky
  • bazalka na dozdobení

Mýdlovou hmotu nakrájíme na malé kousky a rozpustíme je ve vodní lázni (do většího hrnce nalijeme studenou vodu, do které pak umístíme druhou nádobu s mýdlovou hmotou). Hrnec postupně zahříváme. Jakmile se hmota rozpustí, přidáme mletou bazalku.

Následně směs odstavíme. Ještě teplou směs plníme do formiček, dozdobíme bazalkou a necháme ztuhnout. Po cca 1 hodině vyjmeme. Skladujeme v suchu.

Zmíněné produkty:

Bazalka

Bazalka semena

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, I. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz,  500 nejlepších receptů lidové medicíny, Dionýz Dugas, Wikipedie, Glycerinová mýdla, Alexandra Martina Běhalová, ‎Tereza Štegrová