Bělotrn kulatohlavý účinky

Bělotrn kulatohlavý účinky (bělotrn léčivé účinky)Bělotrn kulatohlavý (Echinops sphaerocephalus) je trvalka, která připomíná obyčejný bodlák. Má tuhou, přímou lodyhu a lyrovité listy s jemnými bodlinkami. Šedomodré až bílé květy vytvářejí kulovitý strboul o průměru cca 5 cm, což se odrazilo jak v českém názvu, tak i latinském (řecké slovo echinos znamená ježek). Plodem je nažka.

Jedná se o zavlečený druh, původně se bělotrn vyskytoval spíše v Asii a jižní Evropě. Preferuje teplo a sucho, často se záměrně pěstuje. Občas zplaňuje, vyskytuje se na kamenitých a křovinatých stráních, v příkopech, u cest. Má význam ve včelařství, je to medonosná rostlina.

Využívá se ve farmaceutickém odvětví, lidovém léčitelství a homeopatii. Obsahuje alkaloidy, především echinopsin, dále též mastné oleje, hořčiny, stopy glykosidů a další významné látky. Bělotrn modrý (Echinops ritro) má velmi podobné složení, takže se často zaměňují.

Nejčastěji se sbírají semena (Semen echinopsi), a to nejlépe po úplném dozrání koncem léta.

Účinky

  • Bělotrn podporuje zdraví nervů, nervové tkáně a správné vedení vzruchu nervovými vlákny.
  • Přispívá k optimální funkci svalů.
  • Podporuje činnost srdce, normální stav cév.
  • Přispívá ke zdraví pokožky.

Nežádoucí účinky

Při užívání je obzvláště nutné dodržovat doporučené dávkování. Velké dávky mohou vyvolat křeče, po kterých by mohlo následovat celkové ochabnutí. Bělotrn není vhodné kombinovat s jinými kardiotoniky. Kontraindikováno je podávání spolu se strychninem, dále též během těhotenství a kojení. Užívání je nutné konzultovat s lékařem v případě předepsaných léků.

Formy

Bělotrn se nejčastěji užívá ve formě bylinného extraktu např. tinktury, tablet.

Odvar z celé nadzemní části se může použít k omývání nebo koupelím rukou, nohou.

Zmíněné produkty:

Bělotrn tinktura

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 1. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Wikipedie,