Bobkový list účinky (bobkový list a zdraví)
Bobkový list je sušený list stálezeleného keře či stromu vavřínu ušlechtilého či vznešeného (Laurus nobilis).
Řadí se do čeledi čeledi vavřínovitých (Lauraceae). Obvykle dorůstá do výšky 2-5 m. Má cca 7 cm dlouhé a 3 cm široké aromatické listy, které jsou podlouhlé až eliptické. Při okrajích jsou typicky zvlněné, kožovité. Jejich líc je lesklý, rub matně zelený s vyniklou žilnatinou. Kvete drobnými, žlutými kvítky. Plodem je červenomodrá bobule s jedním olejnatým semenem. Sbírá se list (Folium lauri), využívá se též olej, lisovaný ze zralých plodů (Oleum lauri). Bobkový list se suší rovnoměrně rozložený s dostatečným větráním.
Původní domovinou je pravděpodobně Malá Asie, ovšem dnes se pěstuje v celém Středomoří a některých oblastech Asie. V ČR se rostlině příliš nedaří, takže se musí záměrně dovážet, případně pěstovat ve sklenících či příbytcích. Preferuje slunné stanoviště, chráněné před větrem a úrodnou, propustnou, vlhčí půdu. Dokáže snést teplotu do -10°C, při dalším poklesu vymrzá.
Vavřín byl zasvěcen řeckému bohu Apollonovi, patronu básnictví, uzdravení a věštby. Posléze byl zasvěcen i Apollonovu synovi, otci lékařství Asklépiovi. Dokonce existovala pověra, že prý rostlina chrání před bleskem. Vítězové olympijských her nosili právě vavřínové věnce. Z latinského názvu laurus a výrazu laurea coronati (korunované vavřínem) vzniklo dnešní slovo laureát. Během středověku se vavřín vznešený považoval za symbol dobra a úspěchu, takže byl často využívána v průběhu různých rituálů a obřadů. Lidé věřili, že přináší úspěch, blahobyt, zdraví a plní sny.
Bobkový list se dodnes využívá při přípravě jídel. Přidává se do omáček, polévek, masa, zeleniny, hub, marinád, využívá se při výrobě některých alkoholických nápojů. V domácnostech má i jiný účel – pomáhá bojovat proti molům. Silice se používají v parfumérii a kosmetickém odvětví. Ze dřeva se vyrábějí drobné předměty.
Hojně se užívá v lidovém léčitelství. Obsahuje silice, hořčiny, glykosidy, alkaloidy, třísloviny, vitamíny, minerály a další významné látky.
Kromě vavřínu ušlechtilého existují i jiné druhy např. vavřín západoindický (Pimenta racemosa) či indonéský (Syzygium polyanthum). Jejich listy se též využívají v kuchyni, ovšem mají často jinou chuť či aroma.
Účinky:
- Bobkový list přispívá k uklidnění, zdravému spánku. Využívá se proto často během aromaterapie, přidává se do koupelí.
- Podporuje přirozenou obranyschopnost.
Imunita směs: 1-2 bobkové listy nakrájíme na menší kousky. Přidáme k němu několik kousků čerstvého očištěného zázvoru. Vše zalijeme vodou a několik minut povaříme. Poté odstavíme a přecedíme. Přidáme dle chuti med a citron. Užíváme 1-2 šálky denně.
- Přispívá ke zdraví dýchacích cest.
- Podporuje trávení, chuť k jídlu, metabolismus a funkci jater.
- Přispívá k normální hladině krevního cukru (1).
- Podporuje správnou funkci lymfatického systému včetně sleziny.
- Přispívá ke zdraví močových cest (2).
- Zevní aplikace podporuje normální stav kloubů, kostí.
- Přispívá ke zdraví vlasů. Oplachování se provádí po klasickém umytí.
Na vlasy: 20-30 listů a zalijeme 1 litrem vařící vody. Poté směs necháme povařit cca 15-20 min. Odstavíme a přecedíme.
Nežádoucí účinky
Dokonce i menší dávky mohou v některých případech způsobovat zácpu, takže během užívání bychom měli zvýšit příjem vody a vlákniny. Při předávkovaní může dojít k podráždění žaludku, navazujících sliznic, ospalost, nevolnost. Později se mohou dostavit stavy zmatenosti a pocity silného rozrušení.
Bylina není vhodná pro dlouhodobé užívání, vždy je nutné dělat pauzy.
Bobkový list by se neměl užívat při akutních onemocněních jater a ledvin, těžších formách cukrovky. Opatrnost je nutná v případě užívání léků – vždy doporučujeme konzultovat s lékařem. Bobkový list není vhodný během těhotenství (abortivum) a kojení, nepodává se dětem.
Formy
Bobkový list lze podávat jak samostatně, tak i ve směsích. Nejčastěji se připravuje klasický čaj z bobkového listu (1-2 šálky denně). Zevně se aplikuje obklad, koupel, mast či olej. Též se občas provádí inhalace, ale měly by trvat nejdéle 10 minut.
Koupel rukou a nohou: Několik listů povaříme cca 5-10 min. Poté odstavíme a ještě několik minut louhujeme. Následně odvar přecedíme. V prvních pěti dnech provádíme koupele denně, později obden, celkem 12 koupelí. Po týdenní pauze přidáme obden 4 koupele. V lázni setrváme 10 až 15 minut, nesmíme v žádném případě prochladnout.
Obklad: 3-4 bobkové listy přelijeme 250 ml vody a několik minut povaříme. Poté odstavíme a ještě několik minut louhujeme. Následně přecedíme. Vhodnou látku namočíme v odvaru a přikládáme na konkrétní místo.
Olej: cca 10 g rozdrcených bobkových listů dáme do vhodné uzavíratelné nádoby a zalijeme je sklenicí kvalitního oleje (např. slunečnicový, olivový…). Takto necháme stát na teplém místě po dobu cca 2-3 týdnů. V průběhu této doby občas protřepeme. Poté olej přecedíme a skladujeme temnu a chladnu. Aplikujeme dle potřeby.
Tinktura: rozdrcené bobkové listy dáme do vhodné lahve a zalijeme cca 40% alkoholem (např. vodka), tak aby byly zcela ponořené. Poměr by měl být cca 1:5. Nádobu uzavřeme a necháme na cca 3-4 týdny. Občas můžeme protřepat, aby bylo uvolnění látek co nejefektivnější. Po uplynutí této doby tinkturu přecedíme. Skladujeme v temnu a chladnu. Dávkování: 10-15 kapek 1x denně 30 min před jídlem.
Mast z bobkového listu: budeme potřebovat hrst jemně mletého bobkového listu a cca 250 g kokosového oleje (lze jej nahradit vazelínou či bambuckým máslem). Do masti můžeme přidat i jiné bylinky dle volby. Pakliže nemáme možnost vytvořit jemný prášek z bylin, tak bude nutné použít emulgátor.
Kokosový olej nejdříve zahříváme ve vodní lázni (do většího hrnce nalijeme studenou vodu, do které pak umístíme druhou nádobu, ve které bude olej). Jakmile se roztaví, přidáme k němu bobkový list. Několik minut zahříváme, ale dbáme na to, aby nedošlo k varu. Poté zamícháme a přikryté necháme stát přes noc na chladnějším místě.
Následující den směs opět zahřejeme stejným způsobem ve vodní lázni (směs by opět neměla přijít k varu), poté přecedíme do vhodných nádob. Skladujeme nejlépe v chladu a temnu. Aplikujeme dle potřeby i několikrát denně.
Zmíněné produkty:
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroj: Zdravé zdraví, Wikipedie, Léčivé rostliny na naší zahradě, Bulánková Iveta, Herbář léčivých rostlin, 5. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich