Brusinka účinky

Brusinka léčivé účinky (brusinka účinky)Brusnice brusinka neboli brusinka obecná (Vaccinium vitis-idaea neboli Rhodococcum vitis-idaea) je nízký zelený keřík, který může dorůstat do výšky cca 20 cm. Má plazivý oddenek a kožovité, krátce řapíkaté, obvejčité až eliptické listy. Na rubu jsou přitom světlejší a hnědě tečkované. Květenství tvoří bílé až růžové květy, které jsou uspořádané do převislého hroznu. Plodem jsou červené lesklé bobule – všem známé brusinky.

Od jara až do podzimu se sbírá list (Folium vitis-ideaei), plody  (Fructus vitis-ideaei) obvykle v srpnu. Rostlina se suší ve stínu, v případě umělého tepla volíme teplotu do 40°C.

Brusinka se řadí do čeledi vřesovcovité (Ericaceae). Často se vyskytuje v sušších lesích, roste až do oblastí horského pásma. Dokáže přežít i velmi silné mrazy.

Plody se hojně využívají v potravinářském odvětví při výrobě marmelád, dezertů, omáček, kompotů, příloh. Též se používají jako konzervační látka.  od jara až do podzimu

Brusinka se hojně využívá v lidovém léčitelství. Obsahuje flavonoidy, třísloviny, organické kyseliny, některé vitamíny a minerály a další významné látky.

Účinky

  • Brusinka podporuje správnou funkci ledvin a močových cest. Často se přidává do urologických čajů a doplňků stravy. Pozor: bylina má močopudný účinek.
  • Přispívá k normální imunitě.
  • Obsahuje antioxidanty, takže podporuje ochranu buněk.
  • Počáteční studie naznačují, že by se rostlina mohla podílet na podpoře zdraví očí.
  • Podporuje správnou funkci žaludku, žlučníku, střev.
  • Přispívá ke správné funkci srdce a cév, optimální hladině cholesterolu a cukru v krvi.
  • Bývá též častou součástí kosmetických přípravků, jelikož podporuje zdraví pleti.

Nežádoucí účinky

Při užívání je nutné dodržovat doporučené dávkování. Bylina není vhodná pro dlouhodobé užívání, je nutné dělat pauzy. Nedoporučuje se užívat v případě závažnějších poruch jater. Opatrnost je též nutná v průběhu těhotenství, kojení a užívání léků.

V případě zevního použití vždy doporučujeme nejdříve provést zkoušku – naneseme menší množství na zápěstí či loketní jamku a sledujeme, zda se v průběhu cca 30 min objeví nějaká reakce např. zarudnutí, svědění…

Formy

Brusinka se užívá ve formě čaje či macerátu. Obvykle se užívají 2 šálky denně. Často se přidává do směsí, z plodů se dělají šťávy, sirupy, džemy.

Brusinkový čaj – recept

Zmíněné produkty:

Brusinka

Brusinka tablety

Brusinka džem

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, I. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz