Čaga účinky
Čaga neboli rezavec šikmý (Inonotus obliquus) se řadí do čeledi kožovkovitých (Hymenochaetaceae). Parazituje především na břízách, řidčeji na olších, jilmech, jeřábu a jasanech. Hojně na ni narazíme v Estonsku, na Sibiři, ale též v Polsku, Slovensku, Česku a v Německu.
Čaga způsobuje v hostitelském stromu hnilobu. Spory obvykle vnikají přes rány, a to i včetně těch špatně zahojených. Postupně se v dřevině rozšíří a způsobí nakonec její úpadek, což ale může trvat různě dlouho (existují např. případy úhynu po 10 let, ale též i po 80). Zatímco je strom ještě naživu, tak čaga vytvoří tzv. imperfektní (neperfektní) plodnici, která je nepravidelná, obvykle tmavě hnědé až černá, na řezu má rezavou barvu. Perfektní forma plodnice vzniká až po odumření celého stromu či jeho části. Vyrůstá pod kůrou a tvoří na stromě trhliny. Tyto plodnice produkují spory, které rozšíří infekci na další zranitelné dřeviny.
Čaga se získává po celý rok, ale častěji se sbírá na jaře či na podzim. Obvykle se oseká sekyrkou nebo odřízne pilou, rozřeže se na malé kousky a suší se umělým teplem při teplotě do 50°C. Obsahuje organické kyseliny, polysacharidy, steroidy a další látky. Dodnes se hojně využívá v čínské a tibetské medicíně, lidovém léčitelství.
Účinky
- Podporuje imunitu organismu, tonizaci.
- Přispívá ke zdraví žaludku a střev, podporuje enzymatickou funkci.
- Přispívá k duševní pohodě, normálním kognitivním funkcím.
- Přispívá k normálnímu stavu cév a krve.
- Podporuje zdraví pleti, vlasů.
Nežádoucí účinky
Při užívání dbáme na doporučené dávkování. Velké dávky mohou způsobit zažívací potíže. Nesmí se podávat nepřetržitě, jinak se může vyskytnout pocit předrážděnosti CNS. Zároveň dlouhodobé nepřetržité užívání se nedoporučuje i z důvodu vysoké obsahu šťavelanů.
Neužívá se během těhotenství, kojení, nepodává se malým dětem. Konzultace s lékařem je vždy nutná v případě užívání léků a těžších onemocnění (např. může dojít k interakci s léky ovlivňující krevní cukr, srážlivost krve, ale i imunitu).
V případě zevního použití vždy doporučujeme nejdříve provést zkoušku na alergii – naneseme menší množství a sledujeme, zda se do cca 30 min objeví např. zarudnutí, svědění…
Formy
Čaga se nejčastěji užívá ve formě extraktu (kapsle, tinktura…), ale též lze užívat prášek či připravit čaj (1-2 šálky denně). Při užívání děláme pauzy.
Čaj (recept dle Janči): 1 lžičky mleté čagy přelijeme 1 l vlažné převařené vody a necháme 4-5 hodin macerovat při pokojové teplotě. Poté přecedíme a pomeleme. Vodu nevyléváme, ale použijeme na další přípravu. Přihřejeme ji na maximálně 50°C a znovu ji nalijeme na čagu. Vyluhujeme 48 hodin, přecedíme a usazeninu vylisujeme přes několik vrstev gázy. Získanou hustou tekutinu doplníme převařenou studenou vodou na původní objem. Tento přípravek lze skladovat v ledničce 3 dny, rozdělíme jej na několik dní. Před použitím mírně přihřejeme, pijeme malými doušky.
Odvar recept: 1/2 lžičky mleté čagy zalijeme 500 ml vody a přivedeme k varu. Několik minut povaříme na mírném ohni a odstavíme. Necháme cca 20 min přikryté louhovat. Poté důkladně přecedíme. Můžeme přisladit medem či sirupem, přidat citron.
Tinktura: 1 lžičku mleté čagy dáme do čisté sklenice a zalijeme 1 l cca 40% alkoholu (např. vodka). Čaga by měla být kompletně ponořená. Nádobu uzavřeme a necháme na cca 3-4 týdny macerovat. Občas můžeme protřepat. Po uplynutí této doby přecedíme tinkturu do uzavíratelné nádoby. Skladujeme v temnu a chladnu. Obvykle se dávkuje 15-20 kapek 1-2x denně.
Smoothie s čagou
Suroviny:
- 1 celý banán
- hrst nepražených kešu ořechů
- 1 hrnek mraženého ovoce (např. ostružiny, maliny…)
- 1/2 hrnku mléka (kromě klasického mléka lze použít např. mandlové…)
- 1/4 čajové lžičky mleté čagy
- 1/4 lžičky skořice (volitelné)
- 1 lžička sladidla např. medu, sirupu (volitelné)
Postup:
Pro přípravu smoothie se doporučuje používat zmražené ovoce. Ovoce nakrájíme na menší kousky. Vše dáme do mixéru a přidáme zbylé suroviny. Mixujeme do té doby, než vznikne hladká a krémová směs.
Aby smoothie ještě více zasytilo, tak můžeme do směsi přidat ovesné vločky.
Olej: 1 lžičku mleté čagy dáme do čisté láhve. Zalijeme ji rostlinným olejem (cca 100 ml), tak aby byla kompletně ponořená. Necháme 2 až 3 týdny macerovat. Občas můžeme protřepat. Poté již stačí přecedit. Olej aplikujeme na pleť několikrát denně.
Mast s čagou
Suroviny:
- 6 lžic kokosového oleje
- 1 lžička mleté čagy
- několik kapek esenciálního oleje (volitelné)
Postup:
Čaga by měla být opravdu velmi jemně namletá, jinak bude nutné použít emulgátor. Kokosový olej zahřejeme ve vodní lázni (do většího hrnce s vodou umístíme menší nádobu s olejem). Jakmile se roztaví, přidáme čagu. Důkladně zamícháme a několik minut ještě zahříváme. Dbáme na to, aby nedošlo k varu. Přikryté necháme stát přes noc na chladnějším místě či v lednici.
Následující den směs opět zahřejeme stejným způsobem ve vodní lázni (opět by nemělo dojít k varu). Poté již stačí mast důkladně přecedit do čistých nádob. Mast skladujeme nejlépe v chladu a temnu. Aplikujeme dle potřeby i několikrát denně.
Pleťová maska: 1/2 lžičky mleté čagy smícháme 1 lžičkou medu. Přidáme 1 lžíci zakysané smetany. Vše důkladně promícháme. Aplikujeme na odlíčenou pleť. Necháme 15-20 min, poté smyjeme vodou. Maska podporuje zdraví a vitalitu pleti.
Zmíněné produkty:
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: bylinkyprovsechny.cz, Herbář léčivých rostlin, 1. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Wikipedie, chichaga.com