Lapacho účinky

Lapacho účinky (lapacho čaj účinky)Lapacho (vyslovujeme „lapačo“) neboli portugalsky Pau D’Arco se vyrábí z vnitřní kůry stejnojmenného stálezeleného stromu (Tabebuia serratifolia). Řadí se do čeledi trubačovitých (Bigoniaceae).

Obvykle dorůstá do výšky až 20 metrů, kmen dosahuje průměru až 0,75 m. Kůra je hladká, zevně šedá, uvnitř červenohnědá. Velmi tvrdé dřevo je zelenohnědé, obsahuje žluté krystalky lapacholu. Vstřícné, celokrajné nebo mírně pilovité listy jsou složené z 5 až 7 lístků. Pětičetné květy jsou uspořádány v jednoduchých vrcholíkových květenstvích. Koruna je růžová až tmavočervená, nálevkovitá s pětipyskatým okrajem. Kvete v suchém ročním období, tedy v prosinci až v únoru. Názvosloví prošlo značným vývojem, takže v současnosti existuje více než 20 vědeckých synonym a různé lidové názvy, z nichž je nejznámější název Lapacho nebo Inka Tee.

Lapacho je poměrně hojně rozšířeno v tropických deštných pralesích od Mexika až po Peru.

Existuje více odrůd, ovšem cenné jsou pouze určité z nich, přičemž některé dosahují stáří až 700 let. Mezi ty nejvýznamnější patří Lapacho colorado a Lapacho morado (červené a tmavě červené až fialové). Mimochodem rozlišit kvalitní odrůdy od méně kvalitních mohou pouze zkušení odborníci. Inkové jej nazývali „stromem života“.

Sbírá se kůra (Cortex tabebuiae). Jde o vnitřní část kůry načervenalé barvy. Voní po vanilinu a má trpkou, stahující chuť. Lapacho čaj si získal oblibu v některých oblastech světa, rostlina se dále přidává do směsí. Oblíbená je i kosmetika. Obsahuje především tzv. lapachol, dále organické kyseliny, aldehydy, vanilin, furan a jeho četné deriváty a další významné látky.

Účinky

  • Podporuje látkovou výměnu, trávení.
  • Přispívá k normálnímu stavu dýchacích cest.
  • Obsahuje antioxidanty.
  • Přispívá k přirozené detoxikaci organismu. Pozor: působí močopudně.
  • Podporuje imunitu.
  • Napomáhá zdraví pokožky (aplikuje se zevně).
  • Podporuje normální stav kloubů.

Nežádoucí účinky

I zde platí zlaté pravidlo – „vše s mírou“. Vysoké dávky podávané dlouhodobě mohou způsobit nežádoucí účinky např. problémy s játry a další nežádoucí účinky.

Bylina se nepodává během těhotenství, kojení, není vhodná pro malé děti. Opatrnost je nutná v případě užívání léků – může hrozit interakce. To samé platí v případě těžších onemocnění.

Při vnější aplikaci se vyhýbáme stavům s větším poraněním kůže, nevyužívá se též v případě alergie. Při koupelích by měly být velmi obezřetné osoby se srdeční insuficiencí a hypertonií. Relativní kontraindikací mohou být těžší horečnaté stavy a infekční choroby.

V případě zevního použití vždy doporučujeme nejdříve provést zkoušku na alergii (nanést menší množství a sledovat cca 30 min, zda se objeví např. zarudnutí, svědění…).

Formy

Mezi nejznámější formy patří lapacho čaj. Jiří Janča doporučoval šestitýdenní kúru, potom je nutné udělat 4 týdny přestávku. Bylina se též přidává do směsí, bývá často kombinováno s rdesnem ptačím, vřesem, kůrou konduranga, květem měsíčku nebo nati dobromysli.

Odvar: 1 čajová lžička byliny se zalije 500 ml studené vody. Přivedeme k varu, vaříme 5 minut a poté 15 minut vyluhujeme. Důkladně přecedíme do termosky.

Koupel: 5 g byliny na 1 litr vody, necháme vařit 15 minut a 20 minut vyluhovat. Přecedíme. Odvar přidáme do lázně. Koupel by neměla trvat déle než 20 min. Teplota vody by měla být příjemná. Provádíme nejlépe večer.

Obklad: 1 lžíci byliny zalijeme 250 ml vody, necháme povařit 5-10 minut. Odstavíme a necháme ještě chvíli stát. Poté přecedíme. V odvaru namočíme vhodnou látku a přikládáme

Směs: 100 g lapacho kůra, 50 g měsíček květ, 50 g rdesno ptačí, 25 g kůra kondurango, 25 g, dobromysli. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme několik minut louhovat. Poté důkladně přecedíme.

Pleťová voda: 1 čajovou lžičku kůry zalijeme 1 sklenicí vody a povaříme na mírném ohni 5-10 minut. Odstavíme a necháme vychladnout. Přidáme 1 lžičku šťávy aloe vera. Aplikujeme na vyčištěnou pleť ráno a večer před spaním.

Zmíněné produkty:

Lapacho

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Celostní medicína, Herbář léčivých rostlin, 6. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Wikipedie,