Černucha setá účinky (černý kmín)

Černucha setá účinky (černý kmín účinky)Černucha setá neboli černý kmín (Nigella sativa) se řadí čeledi pryskyřníkovité (Ranunculaceae). Tato vysoká letnička obvykle dorůstá do výšky cca 30-35 cm. Má přímou lodyhou a mnohonásobně dělené listy s čárkovitými úkrojky. Květ na dlouhé stopce má pět bělavých korunních plátků. Plodem je tobolka s drsnými, temně hnědými až načernalými semeny, které se též nazývají černý kmín. Kvete od černá do konce srpna.

Z rostliny se nejčastěji používá semeno (Semen cumini nigri), sbírané po dozrání, zpravidla koncem léta. Doporučuje se sušit ve stínu. V případě použití umělého tepla by teplota neměla přesáhnout 40°C.

Černucha pravděpodobně pochází z jihozápadní Asie. Přívlastek napovídá, že se jedná o pěstovanou bylinu, která v teplejších územích může občas zplaňovat.

Již od dávných dob se černý kmín používá jako koření. Má kořenné aroma i chuť. Hojně se užívá v indické a arabské kuchyni. Přidává se do pečiva, salátů, omáček, jogurtů, a zeleninových jídel. Bývá součástí i některých nápojů. Objevuje se v kořenících směsích např. ve spojení s koriandrem, pepřem, kardamomem, kmínem, anýzem, fenyklem. V minulosti se věřilo, že rostlina chrání před negativní energií, takže se hojně využívala během nejrůznějších rituálů a nosila se s sebou ve váčků.

Oblibu si získala i v lidovém léčitelství, homeopatii. Používal ji např. Hippokratés, Dioscorides a Plinius starší. Bylináři černuchu často nazývali nebeskou bylinou a získala si velkou oblibu v arabském světě. Avicenna ji doporučoval pro podporu tělesné síly. Olej se využívá i v kosmetickém odvětví, prý jej dokonce používala Kleopatra.

Obsahuje mastný olej, vonnou silici, hořčiny a další významné látky.

Účinky

  • Černucha podporuje přirozené obranné mechanismy organismu.
  • Přispívá ke zdraví dýchacích cest.

Recept: olej z černého kmínu smícháme s olivovým olejem v poměru 1:5. Vzniklým olejem roztíráme hrudník a záda. Opakujeme několikrát denně.

Nosní kapky: 1 kapka oleje z černého kmínu do každé nosní dírky. Opakujeme dle potřeby i několikrát denně.

  • Podporuje správnou funkci kloubů, svalů (1).
  • Přispívá k normálnímu stavu střev, střevní plynů. Podporuje funkci žaludku, jater, produkci žluče.
  • Podporuje enzymatickou činnost slinivky a přispívá k regulaci krevního cukru (2).
  • Některé výzkumy poukazují na podporu normální hladiny cholesterolu (3, 4)
  • Podporuje funkci močové soustavy. Pozor: má mírné močopudné účinky.
  • Podporuje normální menstruační cyklus.
  • Olej z černuchy přispívá ke zdraví vlasů a pokožky.

Zdravá pleť recept: 2 lžičky citronové šťávy smícháme s 1 lžící oleje z černého kmínu. Aplikujeme na odlíčenou pleť ráno a večer pomocí kosmetického tamponu či vaty.

Zdravé vlasy recept: olej z černého kmínu smícháme s olivovým olejem v poměru 1:1. Vzniklý olej vmasírujeme ke kořínkům vlasů, po cca 15-30 min vlasy umyjeme. Vhodné jsou též olejové zábaly – směs olejů naneseme do vlasů a zabalíme do igelitu a ručníku. Necháme působit alespoň 30 min, poté vlasy umyjeme šamponem.

  • Některé studie poukazují na podporu mužské plodnosti (5).

Nežádoucí účinky

Při užívání je nutné dodržovat doporučené dávkování. Předávkovaní může vyvolat zažívací obtíže, bolest hlavy apod. Nedoporučuje se dlouhodobé užívání.

Černuch není vhodná během těhotenství, kojení, při akutním zánětu ledvin. Nepodává se dětem. Opatrnost je nutná i při kombinaci s předepsanými léky (může hrozit interakce).

V případě zevního použití vždy doporučujeme nejdříve provést zkoušku na alergii (nanést menší množství a sledovat cca 30 min, zda se objeví např. zarudnutí, svědění…).

Formy

Mezi nejčastější formy užití patří olej z černuchy (olej z černého kmínu), ale existují i jiné formy. Jako koření se semeno podává práškované, zpravidla na špičku nože, do již hotových jídel. Aplikuje se též zevně.

Víno: 3 čajové lžičky semen se povaří asi 1 minutu v 500 ml červeného vína. Vše se nechá 15 minut vyluhovat, poté důkladně přecedíme. Užívá se 1-2 lžičky denně.

Tinktura: 3 čajové lžičky semen černuchy dáme do čisté nádoby. Nalijeme do ní 500 ml cca 40% alkoholu (např. vodka). Nádobu uzavřeme a necháme ji stát na tmavém místě po dobu cca 2-3 týdnů. Občas můžeme protřepat. Po uplynutí této doby přecedíme do uzavíratelné nádoby. Skladujeme v temnu a chladnu. Obvykle se dávkuje 15-20 kapek 3x denně.

Med s černuchou:

Suroviny:

  • 400 g medu
  • 3 čajové lžičky semínek černuchy
  • 3 hřebíčky

Postup:

Semínka černuchy a hřebíčku rozdrtíme. Následně je přidáme do medu. Necháme takto stát na chladném a tmavém místě cca 14 dní. Občas protřepeme.

Obklad: 1 polévkovou lžíci semen černuchy zalijeme 250 ml vody a dáme zahřívat. Povaříme cca 10 minut, poté odstavíme a necháme ještě několik minut vyluhovat. Poté přecedíme. Vhodnou látku namočíme v odvaru, přikládáme a fixujeme. Rozdrcená semena můžeme též spojit například s trochou slunečnicového či olivového oleje a přikládat.

Koupel: 4 polévkovou lžíci semen černuchy zalijeme 1 l vody a dáme zahřívat. Povaříme cca 10 minut, poté odstavíme a necháme ještě několik minut vyluhovat. Poté přecedíme a přilijeme k lázni. Teplota vody by měla být příjemná pro pokožku. Obvyklá délka koupele je 15-20 min. Lázeň můžeme ještě doplnit o nálev či odvar z jiných bylin např. heřmánku, dubové kůry apod.

Inhalace: můžeme použít buď difuzér, či klasickou parní inhalaci. 1 polévková lžíce oleje z černého kmínu na 1 litr horké vody. Následně pod prostěradlem nebo ručníkem hluboce vdechujeme výpary 5-10 minut. Inhalace se provádí nejčastěji 1x denně. Upozornění: inhalace bývají poměrně nepříjemné.

Mast z černého kmínu

Suroviny:

  • 1 díl oleje z černého kmínu (černuchový olej)
  • 4 díly kokosového oleje (můžeme použít i bambucké máslo)

Příprava:

Kokosový olej zahřejeme ve vodní lázni (do většího hrnce s vodou umístíme menší nádobu s olejem). Jakmile se vše roztaví, přidáme olej z černého kmínu. Důkladně zamícháme a několik minut ještě zahříváme. Dbáme na to, aby nedošlo k varu. Poté již stačí mast dát do čisté nádoby. Skladujeme nejlépe v chladu a temnu. Aplikujeme dle potřeby i několikrát denně.

Mýdlo s olejem z černého kmínu:

  • 100 g mýdlové hmoty
  • 1 polévková lžíce oleje z černého kmínu
  • esenciální olej (volitelný)

Mýdlovou hmotu nakrájíme na menší kousky, které následně rozpustíme ve vodní lázni (do většího hrnce nalijeme studenou vodu, do které pak umístíme druhou nádobu s mýdlovou hmotou). Hrnec postupně zahříváme. Jakmile se hmota rozpustí, přidáme olej z černého kmínu. Můžeme též přidat několik kapek oblíbeného esenciálního oleje.

Následně směs odstavíme. Ještě teplou směs plníme do formiček, necháme ztuhnout. Po cca 1 hodině vyjmeme. Skladujeme v suchu.

Zmíněné produkty:

Černucha semeno

Černucha olej

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, l. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz, Wikipedie, Bylinková terapie: Léčivé elixíry pro zdraví i krásu, Golasovská Monika