Černý bez účinky (bezový čaj účinky)

Černý bez účinky (černý bez květ účinky. bezový čaj)Černý bez (Sambucus nigra) většina z nás určitě zná ještě z dětství. Připravuje se z něj bezový čaj, džem, sirup, víno, ovocné nápoje, zavařeniny, užívá se i při pečení.

Jedná se o známý keř nebo stromek, dorůstající výšky několika metrů. Vyskytuje se hojně na pustých místech, podél neošetřovaných plotů, luk a remízků. Má šedohnědou borku a bílou porézní dřeň. Dvou až tříjařmé listy jsou na bázi celokrajné, pak nestejně pilovité, náhle zašpičatělé. Květenství malých, bělavých kvítků je ploché, chocholičnaté, známé jako tzv. kosmatice. Plodenství je ničí, stopky červeně fialové, plody jsou peckovice se třemi semínky, červenofialové až tmavé, známé jako bezinky.

Obliba bezu se zrodila již v antických dobách, předepisoval jej např. Hippocrates. V průběhu historie se postupně začalo říkat: „Před heřmánkem smekni, před bezem klekni“. Egypťané používali rostlinu v kosmetickém odvětví. Ve středověku se z něj připravovalo přírodní barvivo. V Římě a Řecku se věřilo, že chrání dům před negativní energií, a proto se vysazoval přímo na zahrádkách.

Jedna z legend dokonce vypráví příběh bohatého knížete, který si jednou vyjel do lesa na lov. Po cestě však zabloudil a po dlouhém hledání správné cesty narazil na malou chatu, u které posedával smutný stařec. Kníže se jej optal na důvod jeho smutku a muž mu s povzdychem odpověděl, že se pohádal se svým otcem, jelikož se nedohodli na tom, kdo přenese dědečka do postele. Kníže se tomu podivil a vešel do domku, kde spatřil ještě dva mnohem starší starce. Ukázalo se, že to jsou právě otec a dědeček posedávajícího venku muže. Bohatý návštěvník byl natolik překvapen vzhledem přítomných, že se začal vyptávat na tajemství jejich dlouhověkosti. Ti dlouho přemýšleli, ale nenapadalo je nic, co by mohlo být příčinou jejich dobré kondice, jelikož se vždy stravovali velmi skromně. Nakonec si vzpomněli na plody bezu, které pojídali každý den bez výjimek.

Využívá se především květ (Flos sambuci), sbíraný v květnu a červnu, nejlépe kolem poledne. Plody (Fructus sambuci) se sbírají v září a říjnu. Někdy se sbírá list i mladá kůra, list na jaře, kůra po celý rok. Sběr kořene je pracný, proto se od něj upustilo.

Obsahuje silice, flavonoidy, organické kyseliny, sacharidy, třísloviny, minerální látky, vitamíny atd. Hojně se využívá v lidovém léčitelství.

Účinky

  • Rostlina podporuje pocení, normální stav dýchacích cest, imunitu (1).
  • Přispívá ke zdraví nervů včetně trojklanného.
  • Obsahuje antioxidanty.
  • Napomáhá normálnímu stavu kloubů, páteře.
  • Pozor: rostlina má močopudné účinky.
  • Napomáhá komfortu v průběhu cestování (2).
  • Podporuje zažívání, žaludek, střeva. Pozor: má mírně projímavý vliv.
  • Rostlina napomáhá normálnímu stavu cév.
  • Využívá se pro podporu zdraví pleti.
  • Přidává se do inhalačních směsí, dělají se z ní obklady.
  • Existující spekulace o dalších potenciálních účincích (3).

Nežádoucí účinky

Kůra, listy, kořeny či čerstvé bezinky mohou vyvolat různé nežádoucí účinky (např. nevolnost, zvracení, průjem, slabost apod.). Květy a tepelně upravené bezinky se obecně považují za bezpečné, ovšem jako obvykle se nedoporučuje překračovat dávkování.

Pro nedostatek vědeckých výzkumů není rostlina vhodná během těhotenství, kojení, nepodává se ani malým dětem. Opatrnost je nutná v případě užívání léků.

Formy

Běžnou formou je tradičně připravený nálev nejčastěji z květů (bezový čaj). Z rostliny se též dělá bylinný sirup. Bývá častou součástí směsí.

Nálev: 1 lžička se zalije 250 ml vody a necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme.

Zmíněné produkty:

Černý bez

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 1.díl, Janča Josef A. Zentrich.