Červená řepa účinky (červená řepa a zdraví)
Červená řepa (Beta vulgaris var. rubra) se původně řadila do čeledi merlíkovitých (Chenopodiaceae), nově patří do čeledi laskavcovité (Amaranthaceae). Je to dvouletá rostlina.
Má větvenou lodyhu a velké, střídavé, nedělené listy. Květy jsou oboupohlavní, jednotlivé nebo častěji v klubíčkách, skládajících přetrhované laty. Okvětí mají bledé, zřídka nažloutlé, na bázi srostlé v češuli. Blizny jsou trojklané, nažky uzavřené, zpravidla opadává celé klubíčko.
Červená řepa je jen jednou z bohatého počtu poddruhů, odrůd a variet a někdy se botanicky označuje i Beta vulgaris, subspecies vulgaris, provař, conditiva (Aef.) Helm. Od klasické řepy cukrové se liší především kulovitým, karmínové rudým kořenem a řapíky listů stejné barvy.
Původní domovinu je dnes složité určit, existují spekulace o Asii, Africe, ale i Evropě. První dochované záznamy jsou staré cca 3000 let a pocházejí z Babylonie. Předmětem užití jsou samozřejmě především kořeny a šťáva, která se z nich získává (Radix et Succus betae rubri).
Dodnes se červená řepa především využívá jako zelenina. Přidává se do salátů, polévek, omáček, marinád apod. Z řepy se vyrábělo přírodní barvivo. Své místo má též v kosmetickém odvětví např. se dodnes používá na rty, vlasy (změna odstínu).
Rostlina je obsahuje vitamíny (vitamíny skupiny B, vitamín C…), minerály (např. draslík, zinek, železo, sodík, vápník, hořčík…), antokyany (barviva), cholin, betain, organické kyseliny a další významné látky.
Účinky
- Červená řepa podporuje normální stav cév, srdce, krve a krevní elementů, cholesterolu a krevního tlaku (1).
Zdravá krev: smícháme 2 díly šťávy z červené řepy, 1 díl mrkvové šťávy, 1 díl převařené šťávy z plodů černého bezu, ½ dílu šťávy celerové (muži) nebo petrželové (ženy) a ½ dílu šťávy z kořene pampelišky. Užíváme 50 ml 1-2x denně.
Krevní obraz: směs 1 díl šťávy z kopřiv a 4 díly šťávy z červené řepy. Užívá se 50 ml 1-2x denně.
Krvetvorba směs: 4 díly syrové šťávy z řepy, 3 díly šťávy z černého rybízu, 1 díl šťávy z pampelišky a 1 díl šťávy z kopřivy. Užívá se 50 ml 1-2x denně před jídlem.
- Přispívá ke zdraví kloubů.
Směs: 3 díly mrkvové šťávy, 2 díly šťávy z červené řepy a 1 díl šťávy z celeru. Dávkování je obvykle 50 ml 1-2 x denně, pije se po doušcích. Podává se 3 týdny.
- Podporuje přirozenou detoxikaci organismu.
Detoxikace směs: ze stejných dílů šťávy z mrkve, červené řepy a okurek. Podává se 125 ml denně.
- Přispívá k normálnímu stavu jater.
- Podporuje látkovou výměnu.
- Přispívá ke zdraví pokožky.
- Podporuje trávení.
Recept: smícháme stejné množství šťávy ze syrové řepy a brambor. Užívá se 50 ml 1-2x denně, před jídlem.
- Přispívá ke komfortu v průběhu menstruačního období a menopauzy.
- Podporuje mozkovou činnost, zdraví nervů.
- Přispívá k vitalitě a síle organismu. Využívá se při rekonvalescenci.
Podpora síly: stejné díly šťávy z černého rybízu, černého bezu a červené řepy. Užívá se 50 ml 1-2x denně.
- Přispívá ke zdraví pokožky.
Zdravá pleť: připravíme šťávu z červené řepy a přidáme k ní nastrouhané syrové brambory ve stejném poměru. Vše promícháme a přidáme mouku, abychom získali hustou konzistenci. Nanášíme na odlíčenou pleť, necháme působit 15-20 minut. Smyjeme mlékem zředěným vodou (1:1). Provádíme 2x týdně.
Mladistvá pleť: syrovou řepu nastrouháme na struhadle a nanášíme na obličej. Necháme 20 minut, poté smyjeme. Opakujeme 2-3x měsíčně.
Výživná pleťová maska: uvařenou řepu očistíme a rozmixujeme v mixéru. Na 1 polévkovou lžíci pyré z řepy potřebujete 1 lžičku medu a lžičku olivového oleje. Všechny suroviny důkladně promícháme a nanášíme na odlíčenou pleť. Necháme 20 minut a opláchneme vodou. Provádíme 2-3x měsíčně.
Peeling: vezmeme lžíci najemno nastrouhané řepy, tři lžíce nakrájených ovesných vloček a vše důkladně promícháme. Směs nanášíme na čistý obličej a necháme 10-15 minut. Poté opláchneme teplou vodou. Opakujeme 1-2x týdně.
Nežádoucí účinky
Ačkoliv je užívání červené řepy obecně považováno za bezpečné, tak i přesto dodržujeme Kneippovo pravidlo „všeho s mírou a dobrého pomalu“, takže doporučujeme držet se rozumných dávek. Velmi vysoké dávky mohou vést k různým vedlejším účinkům např. průjmu, červenému zbarvení moči, problémům s ledvinami.
Jako obvykle existuje možnost alergické reakce, takže v případě prvního užití, doporučujeme začínat menšími dávky. Ohledně užívání je vhodné poradit s lékařem v průběhu těhotenství, kojení, v případě těžších onemocnění a užívání léků.
V případě zevního použití vždy doporučujeme nejdříve provést zkoušku na alergii (nanést menší množství a sledovat cca 30 min, zda se objeví např. zarudnutí, svědění…).
Formy
Červenou řepu můžeme samozřejmě zařadit přímo jídelníčku. Též ji lze užívat ve formě šťávy. Podávání šťávy z červené řepy můžeme kombinovat s jinými šťávami ze zeleniny. Nemícháme ji však se ovocnými šťávami.
Šťáva z červené řepy: řepu očistíme, umyjeme a nakrájíme na menší kousky. Dáme do odšťavňovače. Užívá se 50 ml 1-2x denně, nejlépe před jídlem. Šťávu připravujeme vždy čerstvou. Nejkratší doba podávání je jeden měsíc, často se však podává i 2 až 3 měsíce.
Směs: Značnou oblibu si získala následující směs – smícháme šťávu z červené řepy, mrkve a vody stejným dílem. Obvykle se užívá 50 ml 1-2x denně.
Víno: 120 g červené řepy rozmělníme (pokud možno nekovovým předmětem) či rychle rozmixujeme. Zalijeme ji 700 ml červeného vína. Dobře uzavřeme a necháme 7 dní vyluhovat na místě s pokojovou teplotou. Pečlivě přefiltrujeme a skladujeme na chladném místě. Užíváme 2-3 polévkové lžíce denně před jídlem.
Pečená červená řepa (pečená červená řepa v alobalu)
Předehřejeme troubu na 200°C. Řepu důkladně umyjeme např. s pomocí kartáče. Vysušíme ji a zabalíme do alobalu, který potřeme olejem. Okraje by měly směrovat vzhůru, aby šťáva nevytekla. Řepu dáme na pekáč či plech a pečeme do té doby, než zelenina změkne (cca 90 min). V průběhu pečení kontrolujeme stav propíchnutím.
Vařená řepa
Řepu dáme do hrnce a zalijeme studenou vodou. Tekutina by měla zeleninu zcela zakrýt. Vodu není potřeba solit. Jakmile dosáhneme bodu varu, plamen snížíme a vaříme přikryté několik hodin.
Salát z červené řepy
Suroviny:
- 1 ks uvařené či upečené červené řepy
- 1 stroužek česneku
- 1 polévková lžíce majonézy
- Oříšky (volitelné)
Příprava:
Řepu nastrouháme na struhadle a česnek prolisujeme. Smícháme dohromady a přidáme majonézu. Důkladně promícháme. Dle chuti můžeme ještě přisolit a přidat oříšky. Množství česneku a majonézy si můžeme přizpůsobit dle chuti.
Pomazánka z červené řepy
Suroviny:
- 1 ks uvařené či upečené červené řepy
- 1-2 stroužky česneku
- 100 g sýru (typ zvolte dle preferencí)
- 1-2 polévkové lžíce smetany
- sůl a pepř (dle chuti)
Příprava:
Řepu očistíme a nastrouháme na struhadle a česnek prolisujeme, dáme je do vhodné nádoby. Sýr nastrouháme a přidáme ke směsi společně se smetanou, solí a pepřem. Vše důkladně promícháme. Pomazánku namažeme na chleba či ji podáváme např. s bramborami.
Recept s červenou řepou
Suroviny:
- 3 ks vařené nebo pečené řepy
- 2 kusy cibule
- 4 polévkové lžíce oleje
- 1 polévková lžíce citronové šťávy
- 2 polévkové lžíce cukru
- 0,5 lžičky mleté skořice
- 1 lžička mletého černého pepře
- sůl (dle chuti)
- petržel nebo zelená cibule (volitelné) – dozdobení
Příprava:
Cibuli oloupeme a velmi jemně nakrájíme. Řepu nastrouháme na struhadle. Pánev předehřejeme, přidáme olej a smažíme cibuli do zlatohnědé barvy. Samostatně smažíme řepu. Poté osmaženou cibuli a řepu smícháme v pánvi. Osolíme, přidáme citronovou šťávu, cukr, mletý pepř a skořici. Vše dobře promícháme a ještě chvilku smažíme na mírném ohni. Můžeme ještě posypat nakrájenou zelenou cibulkou nebo petrželkou.
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 4. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Wikipedie, 500 nejlepších receptů lidové medicíny, Dionýz Dugas, Healthline