Česnek a zdraví

Česnek a zdraví (česnek účinky)Česnek setý neboli kuchyňský (Allium sativum) je trvalka, jejíž cibule je složena z podlouhlých pacibulek – stroužků, které jsou kryty šupinatým obalem. Obvykle dorůstá do výšky cca 30 až 50 cm a má asi 15 cm dlouhé a 1 cm široké, šedozelené, žlábkové listy. Jednoduchá lodyha je zakončena květenstvím šedavě bílých květů. Kromě kvítků jsou na obvodu okolíku drobné cibulky, sloužící k rozmnožování.

Jedná se o výhradně pěstovanou rostlinu, která však vznikla z planého druhu. Původní domovinou je nejspíše Asie. Nejčastěji se využívají cibulky (Bulbus allii sativi), přidávají se do polévek, omáček, pomazánek, salátů a dalších pokrmů. Česnek se kdysi používal jako platidlo a dodnes se z něj v některých oblastech vyrábí lepidlo. Oblibu si též získal v lidovém léčitelství a homeopatii. V průběhu válek se podával vojákům. Rostlina obsahuje silice, flavonoidy, fytoncidy, saponiny, vitamíny, minerály a další významné látky.

Účinky

  • Česnek podporuje imunitu.
  • Přispívá ke zdraví dýchacích cest.
  • Podporuje přirozené čistící mechanismy těla.
  • Přispívá ke zdraví střevní flóry, žlučníku, slinivky. Pro podporu trávení bývá často kombinován s proskurníkem (ibiškem) nebo jinou slizovou bylinou.
  • Podporuje normální tlak, hladinu krevního cukru, práci srdečního svalu a optimální stav cév (1).
  • Přispívá ke zdraví lymfatické soustavy.
  • Podporuje paměť a kognitivní funkce.
  • Obklady přispívají ke zdraví pokožky.

Nežádoucí účinky

I při užívání česneku bychom se měli držet rozumných dávek – 1 stroužek denně (max. dávka by neměla překročit 2-3 stroužky denně). Větší dávky mohou mít nežádoucí účinky např. podráždění žaludku, průjem apod.

Někteří jedinci mohou mít na česnek alergii, takže je vždy vhodné začít malými dávkami. I při zevní aplikaci postupujeme opatrně, abychom nezpůsobili podráždění pokožky (kůži tedy chráníme gázou).

Lidé, kteří nemají česnek rádi, by neměli přistupovat k jeho podávání příliš rychle. Větší náhlá dávka by totiž v tomto případě mohla vést k odloupnutí silnější vrstvy sklerotických usazenin a tím i k následné embólii.

Konzultace s lékařem je vhodná v případě užívání léků (obzvláště léků na ředění krve) a těžších onemocněních.

Nedoporučuje se podávání větších dávek v těhotenství, při kojení a malým dětem.

Formy

Česnek můžeme samozřejmě přidávat do pokrmů či užívat samostatně. Vhodnou formou bývají též tablety či tinktura. Někdy se též užívá česnekové víno.

Česnekové víno:

6 paliček česneku

1 l bílého vína

5 lžic medu

Česnek očistíme, prolisujeme a zalijeme vínem. Nakonec přidáme med a vše necháme na 14 dní louhovat. Poté přecedíme do vhodné uzavíratelné nádoby. Uchováváme v lednici a užíváme 3x denně 1 lžíci vína po dobu 4 týdnů.

Obklad: několik rozmačkaných stroužků česneku smícháme s tvarohem. Vše zabalíme do gázy a aplikujeme lokálně.

Zmíněné produkty:

Česnekové tablety

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 1. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Wikipedie,  Léčivá vína a likéry pro každého, Simona Procházková