Chaluha bublinatá účinky
Chaluha bublinatá (Fucus vesiculosus, lidové názvy: chaluha měchýřnatá, bublinatka, mořská řasa, kelp) se řadí do skupiny hnědých řas a nejčastěji se vyskytuje v chladnější slané vodě do hloubky 5 m. Má mnohobuněčné Stélky, rozčleněné v příchytné útvary, osní část a asimilační plochy. Hnědým barvivem je tzv. fukoxantin. Přívlastek v názvu je odvozen od vzduchových bublin rostlin, které jí usnadňují pohyb ve vodě. Rozmnožuje se rozpadem stélky, případně zvláštními rozmnožovacími buňkami.
Jedná se o velmi prastarou rostlinu, která nejspíše pochází z období před 5 až 23 miliony let. Dnes ji nalezneme zejména v mělčinách Severního a Baltského moře, pro komerční účely se sklízí především na severoamerickém a západoevropském pobřeží Atlantiku a Tichého oceánu. Tvoří rozsáhlé porosty na pobřežních skalách, na které přirůstá. Za čerstva je barvy olivově zelené, sušením hnědne a černá.
Využívá se v potravinářské výrobě želírovacích přísad, ve farmacii k výrobě mastí, gelů a obvazů, při výrobě zemědělských hnojiv. V některých oblastech se přidává do některých jídel – polévek, luštěnin a rýže. Dříve též figurovala při výrobě mýdla nebo skla a dnes se diskutuje o jejím potenciálním využití v otázce biopaliv.
Sbírá se stélka (Fucus vesiculocus), a to nejlépe za odlivu během celého roku. Obsahuje hojně uhličitanu sodného, draselného, jódu, polysacharidy slizové složky, hořčiny a další významné látky. Používá se v lidovém léčitelství.
Účinky
- Chaluha je významným zdrojem jódu. Ten je samozřejmě velmi důležitý pro správnou funkci štítné žlázy a dalších orgánů.
- Rostlina přispívá k normálnímu metabolismu, činnosti trávicích enzymů.
- Podporuje přirozenou detoxikaci.
- Přispívá k normálnímu stavu cév, cholesterolu a krevního tlaku.
- Podporuje správnou funkci kloubů.
Nežádoucí účinky
Chaluha bublinatá se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám, malým dětem. Opatrnost je nutná při užívání léků. Není vhodná ani pro dlouhodobé užívání, jelikož může mít negativní vliv na přirozené metabolické procesy a zažívání.
Nedoporučuje se užívat při vážných chorobách např. thyreotoxikóze, problémech se srážením krve kvůli antikoagulační antitrombotické aktivitě chaluhy, nedostatečné činnosti nadledvinek.
Formy
Pro specifickou chuť se používá výhradně v čajových směsích. Pokud se užívá samostatně, tak většinou ve formě prášku v jednotlivé dávce 130 mg, obvykle 2x denně, dvě hodiny před jídlem. Z chaluhy se též připravuje extrakt.
Zevně se užívá ve formě gelu, pleťové vody, masti, ale i nálevu do koupele.
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: vitaminybezcenzury.cz