Cordyceps účinky
Cordyceps neboli housenice čínská (Ophiocordyceps sinensis) je velmi neobvyklá houba. Parazituje totiž na housenkách některých motýlů a larvách hmyzu. Získavájí z nich živiny a postupně nahrazuje jejich tkáň vlastním myceliem (podhoubí). Z mumifikovaného těla housenky pak vyroste plodnice houby.
Čínský název „dong chong xia cao“ ve volném překladu znamená „v zimě hmyz, v létě rostlina“. Často se jí též říká „tibetská houba“ či „tibetský klenot“. V čínské tradiční medicíně se cení již několik tisíc let jako posilující prostředek.
Vyskytuje se především v Asii, nejvíce v Číně, Tibetu a Japonsku. Ve starověké Číně se pěstovala výhradně pro císaře a jeho domácnost. Kvůli zvyšující se poptávce se postupně stala velkou raritou, cena za 1 kg může šplhat až ke 20 000$. Pro výrobu potravinových doplňků se proto musí záměrně pěstovat. V zemědělské praxi se využívá v biologickém boji proti škodlivému hmyzu.
Účinky
- Považuje se za afrodiziakum. Podporuje potenci.
- Využívá se pro podporu funkce průdušek a plic.
- Přispívá ke stimulaci nadledvinek.
- Podporuje paměť.
- Posiluje imunitu a působí antioxidačně.
- Využívá se pro podporu dostatečného příjmu kyslíku při vrcholovém sportu a potápění. Podporuje energetický stav organismu. Úspěchy čínských běžkyň na dlouhé tratě v roce 1993 byly vysvětlovány právě konzumací této houby.
- Existují též předpoklady, že by cordyceps mohl mít i další potenciální účinky (1, 2).
Nežádoucí účinky
Při užívání je vždy nutné se držet doporučovaných dávek. Cordyceps se nedoporučuje při akutních onemocněních, během těhotenství a kojení, malým dětem.
Formy
Mezi nejčastější formy patří odvar, tinktura či extrakt. Často bývá součástí směsí.
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: bylinkyprovsechny.cz, Wikipedia
Zmíněné produkty: