Divizna účinky
Diviznu velkokvětou (Verbascum densiflorum) určitě znáte. Lidový název „královská svíce“ nebo „Petrova hůl“ odkazuje na tvar rostliny. Řadí se do čeledi krtičníkovité (Scrophulariaceae).
Jedná se o dvouletou, statnou bylinu s přímou lodyhou, dorůstající výšky až 2 metrů. V prvním roce vytvoří růžici přízemních měkkých a plstnatých listů, které pak na podzim odumírají. Lodyha vyrůstá ve druhém roce, má střídavé, plstnaté listy a žluté květy, vytvářející bohatý hrozen. Květy mají pětidílný kalich a citrónově žlutou korunu. Ve svrchním semeníku dozrává dvoupouzdrá, vícesemenná tobolka.
Rostlinu najdeme především na kamenitých stráních, skalách či v úvozech. Již od dávných dob se též záměrně pěstuje nejen pro dekorativní účely. Dříve se totiž věřilo, že dokáže ochránit před zlými silami. Květy (Flos verbasci) se obvykle sbírají za slunečného dne kolem poledne a hned se na slunci v tenké vrstvě suší. Lze je sušit i umělým teplem, ale teplota by neměla přesáhnout 40°C. Musí vyschnout rychle, aby si uchovaly zlatožlutou barvu a sílu. V čistém prostředí (nebo v suchu) můžeme sbírat i opadané květy. Jiné části se používají zcela ojediněle, semena jsou jedovatá.
Dnes se divizna používá v potravinářském průmyslu. Přidává se do alkoholických nápojů a čajových směsí – zlepšuje výslednou barvu a vůni. Z květu se vyrábělo přírodní barvivo, dříve sloužilo k barvení textilu, ale i vlasů. Jedná se též o významnou pylodárnou rostlinou. Přidává se do kosmetických výrobků např. mastí, krémů. List se dříve využíval k potírání tváří, aby vytvořil „přirozený ruměnec“.
Dodnes se hojně využívá v lidovém léčitelství, homeopatii. Obsahuje saponiny, sliz, třísloviny, flavonoidy, éterického oleje a další významné látky.
Účinky
- Podporuje normální stav horních a dolních dýchacích cest.
Diviznové mléko: 50 g čerstvých nebo 20 g sušených květů se přelije 500 ml vařícího mléka a nechá se přikryté 10 minut vyluhovat. Poté výluh dobře přefiltrujeme přes jemné sítko a pijeme po šálcích přes den, alespoň na čtyřikrát.
Průdušky směs: ze stejných dílů květu divizny, prvosenky slézu, listu jitrocele a kořene proskurníku. Dvě lžíce směsi dáme do vlažné vody a necháme cca 8 hodin macerovat. Ohřejeme, ale nevaříme. Necháme takto přikryté vyluhovat. Důkladně přecedíme, ochutíme medem a citronem. Dáme do termosky a užíváme každou hodinu po lžíci.
Dýchací cesty směs: 3 díly květů divizny, 3 díly květů slézu, 3 díly plicníku, 2 díly lipových květů. 20 g směsi zalijeme 500 ml vroucí vody, necháme macerovat přes noc. Druhý den vypijeme 2-3 šálky. Před užitím můžeme trochu přihřát.
Dýchací cesty směs pro starší děti: stejné díly květu divizny, slézu, prvosenky a lupínků růže. 1 lžička směsi se zalije 250 ml vody a necháme několik minut louhovat. Následně důkladně přecedíme. Čaj ochutíme medem, pomerančovou či citronovou šťávou. Dávkování: 2-3 šálky denně.
- Napomáhá normální činnosti sleziny, brzlíku, jater.
- Přispívá ke správné funkci močových cest. Pozor: působí močopudně.
- Obklady či mast podporují přirozenou regeneraci pokožky.
- Pozor: květ smíchaný s listem v poměru 1:2 působí jako mírné projímadlo.
- Kloktadlo přispívá k normálnímu stavu dutiny ústní, zubů.
- Podporuje správnou funkci kloubů, svalů.
Svaly: stejné díly květu divizny, kořene prhy, kostivalu, natě jitrocele pomeleme. Do tohoto prášku přidáme panenský olej, aby po rozmíchání vznikla řídká kasička. Masírujeme po celé délce až po úpony.
- Přispívá k relaxaci, kvalitnímu spánku.
- Bylina přispívá k normálnímu stavu žil konečníku.
Matthioliho recept: dobře usušený kořen divizny nejdříve pomeleme na prášek. Poté 15 g bylinu smícháme s jedním žloutkem, trochou oleje a přiměřeným množstvím hladké mouky. Zpracujeme jako těsto, ze kterého upečeme malé koláčky o průměru 20 až 30 mm a tloušťce c 1 cm. Denně je nutné sníst 2 až 3 koláčky. Kúru lze po pauze dle potřeby opakovat.
Nežádoucí účinky
Ačkoliv prozatím nejsou známy větší nežádoucí účinky, tak i přesto není bylina vhodná pro dlouhodobé užívání a vždy je nutné dodržovat doporučené dávkování.
Pro nedostatek vědeckých výzkumů je nutné užívání během těhotenství konzultovat s lékařem. To samé platí v případě užívání předepsaných léků či těžších onemocnění.
Pozor divizna může mít projímavé a močopudné účinky.
V případě zevního použití vždy doporučujeme nejdříve provést zkoušku na alergii (nanést menší množství a sledovat cca 30 min, zda se objeví např. zarudnutí, svědění…).
Formy
Z květů se tradičním způsobem připravuje nálev či macerát za studena (diviznový čaj). Vhodnou formou je též tinktura či sirup. Zevně se aplikuje olej. Divizna se často přidává do bylinných směsí.
Nálev: 1 lžička byliny se zalije 250 ml vody a necháme několik minut louhovat. Následně důkladně přecedíme, abychom odstranili drobné pichlavé chloupky, které mohou nepříjemně dráždit sliznici dýchacích cest. Často se doporučuje místo hustého sítka použít textil či papírový filtr. Čaj lze dosladit medem, přidat citron. Obvykle se užívají 2-3 šálky denně.
Macerát: 2-3 lžičky byliny přelijeme 500-750 ml studené, pokud možno převařené vody. Necháme takto macerovat cca 8-10 hodin při pokojové teplotě. Před vlastním užíváním přihřát, ale ne na více než 30°C. Užívají 2-3 šálky denně.
Olej: čerstvé květy divizny zlehka namačkáme do menší láhve. Zalijeme panenským olivovým olejem, tak aby byla rostlina kompletně ponořená. Nádobu necháme na slunném místě 2 až 3 týdny macerovat. Občas můžeme protřepat. Není nutné cedit, olej můžeme aplikovat přímo z láhve dle potřeby.
Tinktura: 50 g květů divizny dáme do čisté nádoby a zalijeme 500 ml cca 40% alkoholu (např. vodka). Rostlina by měla být kompletně ponořená. Nádobu uzavřeme a necháme na cca 3-4 týdny macerovat. Občas můžeme protřepat. Po uplynutí této doby přecedíme do uzavíratelné nádoby. Skladujeme v temnu a chladnu. Obvykle se dávkuje 15-20 kapek 3x denně.
Obklad: Hrst divizny se přelije 500 ml studené vody a 10 minut se vaří na mírném ohni. Poté přecedíme a v odvaru namočíme vhodnou látku. Přikládáme a fixujeme alespoň na několik hodin.
Koupel: 2 hrsti divizny se přelije 1 l studené vody a 10 minut se vaří na mírném ohni. Poté přecedíme a odvar přilijeme k lázni. Teplota vody by měla být příjemná pro pokožku. Obvyklá délka koupele je 15-20 min. Lázeň můžeme ještě doplnit o nálev či odvar z jiných podobně působících bylin např. heřmánku, dubové kůry apod.
Inhalace: směs květ divizny, heřmánku, proskurníku, nať dobromysli. Deset lžic této směsi dáme do 2-3 l vody. Zahřejeme, jakmile začíná vřít, odstavíme. Necháme 10 minut stát. Znovu ohřejeme až k varu. Následně pod prostěradlem nebo ručníkem hluboce vdechujeme výpary 10-15 minut. Inhalace se provádí nejčastěji 1x denně. Upozornění: inhalace bývají poměrně nepříjemné.
Zmíněné produkty:
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: Herbář léčivých rostlin 1. Díl, Jiří Janča Josef A. Zentrich, Bylinkopedie, Zahrada a příroda, bylinkyprovsechny.cz, 500 nejlepších receptů lidové medicíny, Dionýz Dugas