Dobromysl účinky (oregano účinky)
Dobromysl obecná neboli oregano (Origanum Vulgare) se řadí do čeledi hluchavkovité (Lamiaceae). Je to trvalka s jemně ochlupenou, asi půl metru vysokou lodyhou. Listy jsou většinou vstřícné, krátce řapíkaté, vejčité až oválné a postupně se odspodu k vrcholu zmenšují. Drobné, pyskaté květy jsou starorůžové až nafialovělé barvy a shlukují se v hlávky, zakončující vidlanovité laty. Trubkovitě zvonkovitý kalich je pětizubý, s krátce dvoupyskou korunou. Rostlina velmi příjemně voní.
Dobromysl se vyskytuje hojně, původní domovinou je oblast Středomoří. Najdeme ji na slunečních stráních, pasekách, v světlých lesích. Předmětem sběru je kvetoucí nať (Herba origani vulgaris), sbíraná po celé léto, nejlépe kolem poledne nebo před polednem. Suší se obvykle rovnoměrně rozložená v tenké vrstvě, případně v zavěšených svazcích. Bylinu buď necháme ve stínu, či v případě umělého tepla by teplota neměla přesáhnout 40°C.
Uplatňuje se v kuchyni jako koření pod názvem oregano. Využívá se v řadě francouzských, italských a řeckých pokrmech. Kromě toho je též součástí provensálského koření a některých alkoholických nápojů. Chuť je výrazná, ale odlišná od majoránky. Ve středověku se věřilo, že chrání před negativní energií, proto byla součástí svatojánského kvítí.
Pro své účinky se dobromysl hojně využívala v antické medicíně a dodnes se používá v lidovém léčitelství, homeopatii. Obsahuje silici, hořčiny, třísloviny, některé vitamíny a minerály a další významné látky.
Účinky
- Přispívá k normální funkci žaludku a střev. Podporuje normálnímu stav střevních plynů, enzymatickou činnost slinivky a obecně trávení. Často se kombinuje např. s puškvorcem, andělikou nebo zeměžlučí.
Zažívání recept I: 40 g natě řepíku, 30 g natě dobromysli a 30 g natě měsíčku. 1 lžičku zalijeme 250 ml vody, necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme.
Zažívání recept II: kombinace černohlávku s natí ožanky a natí dobromysli – stejné díly. 1 lžičku zalijeme 250 ml vody, necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme. Dávkování: 1-2 šálky denně. Neužíváme dlouhodobě.
- Podporuje srdeční sval.
- Dobromysl obecná se využívala pro doplnění hořčíkové terapie.
- Přispívá k normální funkci průdušek a plic. Kombinujeme často s podbělem, plicníkem, fenyklem, jitrocelem nebo lékořicí.
- Napomáhá pravidelnosti menstruačního cyklu.
- Jak již název napovídá, tak při delším pravidelném podávání této rostliny podporuje psychickou kondici, dobrou náladu a nervovou soustavu. Přispívá k podpoře uklidnění.
Univerzální směs: 100 dobromysl nať, 50 g třezalka nať, 50 g vrbka úzkolistá, 25 g vřes květ, 25 g měsíček květ. 1 lžičku zalijeme 250 ml vody, necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme. Lze podávat i několikrát denně. Nejméně se směs podává 3 týdny, nejvíce 3 měsíce.
Dobrá nálada směs: ke dvěma dílům natě dobromysli přidáme po jednom dílu natě třezalky, vrbky a meduňky. 1 lžičku zalijeme 250 ml vody, necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme. Čaj osladíme medem a pijeme 2-3x denně. Připravuje vždy čerstvý.
Nervy směs: 65 g dobromysl nať, 25 g vřes květ, 10 g mochna stříbrná nať. 1 lžičku zalijeme 250 ml vody, necháme 10 minut louhovat. Poté přecedíme. Užívá se 2-3 šálky denně, dlouhodobě a nejlépe mezi jídly.
- Přispívá ke zdraví hlavy (nervová vlákna a receptory).
Recept: smícháme stejné díly natě dobromysli, meduňky a květu měsíčku. 1 lžičku zalijeme 250 ml vody, necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme. Užívá se 2-3 šálky denně před jídlem, delší dobu. Nálev připravujeme vždy čerstvý.
Recept: 40 g dobromysl nať, 20 g třezalka nať , 20 g vrbka úzkolistá nať, 10 g meduňka nať, 10 g petrklíč květ. 1 lžičku zalijeme 250 ml vody, necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme. Do hotového čaje můžeme ještě přidáme několik kapek kozlíkové tinktury. Horký čaj vypijeme během 1-2 hodin.
- Podporuje zdraví uší a dutiny ústní. Přidává se např. do ústní vody.
Uši recept: smícháme šťávu z dobromysli s mlékem. Nakapeme na vhodnou látku, kterou pak opatrně vsuneme do ucha.
- Je častou a velmi dobrou přísadou do bylinných koupelí, protože podporuje posílení organismu; používá se i u dětí. Koupele jsou vhodné pro podporu kloubů a pokožky.
Nežádoucí účinky
Užívání byliny nemá žádné kontraindikace, ale je nutné dodržovat doporučené dávkování. Obvyklé dávky se mohou podávat dlouhodobě, což je vhodné zejména jako podpůrný doplněk.
Konzultace s lékařem je vhodná během těhotenství, kojení, užívání léků.
V případě zevního použití vždy doporučujeme nejdříve provést zkoušku na alergii (nanést menší množství a sledovat cca 30 min, zda se objeví např. zarudnutí, svědění…).
Formy
Dobromysl může být podávána samostatně, ale je i vhodnou bylinou do nejrůznějších směsí. Nejčastěji se připravuje klasický nálev (2-3 šálky denně), ale též tinktura či víno. Zevně se aplikují koupele, obklady, olej. Známé jsou též inhalace.
Nálev (dobromysl čaj): 1 lžička se zalije 250 ml vody a necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme.
Tinktura: 50 g byliny dáme do čisté nádoby a zalijeme 500 ml cca 40% alkoholu (např. vodka). Rostlina by měla být kompletně ponořená. Nádobu uzavřeme a necháme cca 3-4 týdny macerovat. Občas můžeme protřepat. Po uplynutí této doby přecedíme do uzavíratelné nádoby. Skladujeme v temnu a chladnu. Obvykle se dávkuje 15-20 kapek 3x denně.
Víno: 30 g byliny (květ či nať) dáme do čisté nádoby a zalijeme 750 ml kvalitního bílého suchého vína. Necháme takto cca 10-14 dnů vyluhovat. Občas můžeme protřepat. Po uplynutí této doby jemně přefiltrujeme do uzavíratelné nádoby. Skladujeme v temnu a chladnu. Užíváme po večeři 1 lžíci.
Obklad: 2-3 polévkové lžíce byliny dáme do 250 ml studené vody a povaříme 2-5 min, následně scedíme. Vhodnou látku namočíme v odvaru, přikládáme a fixujeme.
Koupel: 2 hrsti byliny přelijeme 1 l studené vody a 10 minut se vaří na mírném ohni. Poté přecedíme a odvar přilijeme k lázni. Teplota vody by měla být příjemná pro pokožku. Obvyklá délka koupele je 15-20 min. Lázeň můžeme ještě doplnit o nálev či odvar z jiných podobně působících bylin např. heřmánku, levandule, měsíčku apod.
Dobromysl olej: hrst čerstvé byliny dáme do čisté láhve. Zalijeme ji panenským olivovým či slunečnicovým olejem, tak aby byla kompletně ponořená. Nádobu necháme na slunném místě 2 až 3 týdny macerovat. Občas můžeme protřepat. Poté již stačí přecedit.
Inhalace: směs květ heřmánku, proskurníku a nať dobromysli. Deset lžic této směsi zalijeme 2-3 l vody. Když začne vřít, odstavíme a necháme cca 10 minut stát. Znovu ohřejeme až k varu. Následně pod prostěradlem nebo ručníkem hluboce vdechujeme výpary 10-15 minut. Inhalace se provádí nejčastěji 1x denně. Upozornění: inhalace bývají poměrně nepříjemné.
Prášek: Dříve bylo velice rozšířeno užívání byliny v prášku, a to různými mírnými způsoby – ve víně, s medem, s fíky apod. Alespoň jeden příklad za všechny: Sušenou nať pomeleme na prášek a smícháme s medem, pokud možno světlým, na konzistenci jakéhosi krému. Užívá se jedna čajová lžička denně, vždy odpoledne mezi obědem a večeří.
Zmíněné produkty:
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: Herbář léčivých rostlin, I. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz, 500 nejlepších receptů lidové medicíny, Dionýz Dugas, Wikipedie