Drmek účinky
Drmek obecný (Vitex agnus-castus) si získal popularitu již v antické době, což dokládá i řada zmínek v různých publikacích.
Tento vysoký aromatický keř se vyskytuje v teplejších oblastech od Středomoří po Indii. Poznáme jej dle dlanitě dělených listů a drobných fialových květů.
Drmek se využíval jako koření, přidával se do polévek, masných jídel a salátů. Větve se užívaly při výrobě některých druhů nábytků či pletení košíků, což připomíná i jeho latinský název odvozený od slova „viere“ neboli vinout se/vázat. Dodnes se používá jako přírodní odpuzovač hmyzu. Mnišské řády využívaly tuto rostlinu k potlačení sexuálního pudu, proto se jí často přezdívalo mnišský pepř.
V lidovém léčitelství se z rostliny nejčastěji používají plody či listy. Obsahuje silice, flavonoidy a další významné látky.
Účinky
- Drmek obecný se především využíval v gynekologické oblasti. Doporučoval se pro normální průběh ovulace, menstruace a období před tím (1, 2, 3). Využíval se i pro podporu komfortu v období menopauzy (4).
- Používal se pro podporu kojení.
- Je dodnes oblíben ve sportu, bodybuildingu.
- Podporuje odvodnění.
- Švýcarský výzkum z roku 2005 též naznačuje, že by drmek mohl podporovat správnou funkci prostaty (5).
Nežádoucí účinky
Rostlina by se v žádném případně neměla užívat během těhotenství. Opatrnost by měla být i v průběhu kojení. Dále se nedoporučuje užívat u závažnějších nemocí. Užívání je vždy vhodné konzultovat s lékařem při užívání léků. Někteří jedinci zaznamenali některé nežádoucí účinky např. bolesti hlavy, nevolnost, silné menstruační krvácení, vyrážky apod.
Formy
Drmek se na světovém trhu vyskytuje ve formě různých doplňků stravy – tinktura, tablety apod.
Zmíněné produkty:
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: bylinkyprovsechny.cz, Wikipedie