Estragon použití

Estragon a jeho léčivé účinkyCo je estragon? Pelyněk estragon neboli pelyněk kozalec (Artemisia dracunculus) se spíše vyskytuje v teplých a suchých oblastech, ovšem dnes se pěstuje i v České republice.

Jedná se o trvalku, která je vysoká asi 1 metr. Má přímou lodyhu, hustě prutnatě větvenou, a celokrajné, čárkovitě kopinaté, přisedlé listy. Květní úbory jsou
žlutokvěté, stopkaté, kulovité. Sbírá se nať (Herba dracunculi), a to nejčastěji od konce června do začátku září, nejlépe kolem čtrnácté hodiny.

Latinské slovo artemisia nejspíše vzniklo díky řecké bohyni Artemis – ochránkyně panen, protože některé druhy tohoto rodu mají abortivní účinek. Druhový název dracunculus se překládá jako malý drak, saň nebo had, což lze vysvětlit tím, že se rostlina dříve užívala proti hadímu uštknutí. Dokonce se jí jednu dobu přezdívalo „hadí koření.“

Estragon především známě z kuchyně, Francouzi jej dokonce nazývají „králem koření.“ Listy mají jemnou hořko-sladkou kořeněnou chuť. Používá se k aromatizování vinných nebo ovocných octů, při nakládání zeleniny. Přidává se do nádivek, k pečeným a dušeným masům, do omáček, bylinkových másel, k přípravě estragonové hořčice, k rýži a rybám, do salátů, polévek a marinád. Jako koření se používají čerstvé i sušené listy, často spolu se stonky. Bylinka by se neměla vařit, takže se k jídlům přidává až v poslední etapě.

Estragon si například oblíbil francký král a římský císař Karloman (768 až 814 n.l.), který nařídil jeho pěstování ve všech zahradách a klášterech. Římští vojáci si rostlinu dávali do bot v naději, že zmírní únavu.

Dodnes se využívá v lidovém léčitelství. Obsahuje silice, flavonoidy, hořčiny, třísloviny, organické kyseliny a další významné látky.

Účinky

  • Využívá se pro podporu chuti k jídlu, tvorbu žluče, zdraví střev.
  • Má mírné močopudné účinky.
  • Přispívá ke klidnému spánku.
  • Podporuje normální stav kloubů.
  • Přispívá ke správnému průběhu menstruačního cyklu.
  • Napomáhá zdraví cév.
  • Žvýkání čerstvých listů podporuje svěží dech a zdraví zubů.

Nežádoucí účinky

Při užívání dbáme na základní pravidlo – vše s mírou. Estragon by se rozhodně neměl užívat během těhotenství. Není vhodný ani během kojení, nepodává se malým dětem.

Formy

Bylina se užívá jak čerstvá, tak i sušená. Z byliny se též připravuje nálev, estragonový olej a víno.

Nálev: 1 lžička se přelije 250 ml vody a necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme.

Zmíněné produkty:

Estragon semena

Zdroj: Herbář léčivých rostlin, 2. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz, Wikipedia