Fazole a zdraví
Fazol obecný (Phaseolus vulgaris) určitě není nutné představovat. Jedná se o letničku nejčastěji s levotočivou, popínavě se pnoucí lodyhou, dlouhou asi 2 m. Listy jsou dlouze řapíkaté, okrouhle vejčité, zašpičatělé. Palisty jsou kopinaté. Květ má fazol široce zvonkovitý, jeho koruna je narůžovělá, nafialovělá, bílá nebo žlutavá. Visuté lusky obsahují různobarevná semena. Kvete od června do srpna.
Za původní domovinu rostliny se dnes považuje Jižní Amerika, odkud byla dovezena námořníky i do Evropy. Nejstarší nálezy se přitom datují až do doby 5000 let př.n.l. Je to pěstovaná zeleninová rostlina, jen ojediněle zplaňuje. Nejčastěji se používá lusk bez semen (Fructus phaseoli sine semine), sbíraný při úplné zralosti plodů na podzim.
Patří mezi nejvýznamnější luštěniny a hojně se přidává do salátů, polévek, hlavních jídel, dokonce se z rostliny vyrábí mouka. Oblibu si získala i v kosmetickém odvětví a lidovém léčitelství. Obsahuje aminokyseliny, flavonoidy, cholin, sacharidy, glykosidy, organické kyseliny, stopové prvky a další významné látky.
Účinky
- Rostlina podporuje normální funkci močových cest a ledvin.
- Využívá se v rámci odvodnění.
- Podporuje normální funkci kloubů.
- Přispívá ke správné hladiny kyseliny močové v krvi.
- Podporuje normální hladinu krevního cukru.
Starý německý recept: Dvě až tři hrsti čerstvých nebo sušených fazolových lusků dáme do 1 litru studené vody, na mírném ohni necháme přikryté dojít k varu a 15 minut vaříme. Necháme pak 2 až 3 minuty stát, a potom přecedíme. Pijeme přes den po šálcích.
- Podporuje látkovou výměnu.
- Přispívá k normální funkci přirozené obranyschopnosti.
- Podporuje detoxikaci a normální stav pokožky.
Využívá se jak vnitřně, tak i zevně – omývání odvarem, doporučují se též horké nebo studené kašovité obklady z mletých fazolí. Často se kombinuje s měsíčkem lékařským.
- Bylina podporuje normální srdeční činnost. Pozor: mírně snižuje krevní tlak.
Nežádoucí účinky
U byliny nebyly zaznamenány žádné nepříznivé účinky a obvyklém dávkování ji lze užívat i dlouhodobě. Pozor: mírně snižuje krevní tlak. Opatrnost je nutná v průběhu těhotenství, kojení a užívání léků. Nepodává se malým dětem.
Formy
Oblíbenou formou je odvar.
Jiří Janča ve své knize Herbář léčivých rostlin doporučuje následující postup: Na mírném ohni se vaří 2 až 2,5 hodiny v dávce 20 až 25 g byliny v 1,5 litru vody. Poté přecedíme a doplníme na potřebných 750 ml. Pijeme obyčejně ve více dávkách přes den.
Čajová směs (krevní cukr):
- oplodí fazolu 5 (dílů)
- list borůvky 5
- nať jestřabiny 4 (díly)
- kořen (nať) pupavy 3
- nať kopřivy 2
- nať vřesu 2
- listy břízy 2
Dvě lžíce směsi dáme do půllitru vody, přivedeme k varu a krátce, nejdéle minutu, povaříme. Přikryté necháme asi 15 minut vylouhovat. Čaj pijeme třikrát denně po třetinách.
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 2. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz
Zmíněné produkty: