Fenykl účinky (fenyklový čaj účinky)
Fenykl obecný (Foeniculum vulgare) může dorůstat do výšky až dvou metrů a najdeme jej spíše v jižnějších částech Evropy, ve středomoří a v Asii. V České republice se především vyskytuje na Moravě. Preferuje teplé, nepříliš suché podnebí, s dobrou, na živiny bohatou půdou. Řadí se do čeledi miříkovité (Apiaceae).
Jedná se o dvouletou bylinu. Na dlouhých stopkách rostou lístky s blanitými stopkami. Čepel listu je čtyřikrát peřenodílná, s čárkovitými úkrojky. Žlutavé květy rostou v okolících, složených z 15 až 20 okolíčků. Plodem je šedo-žlutavá dvounažka s pěti žebírky.
Nejčastěji se sbírají plody (Fructus foeniculi), a to nejlépe v srpnu druhého roku. Nejvhodnější doba je ráno za rosy. Suší se ve stínu a při teplotě do 35°C.
Fenykl velmi dobře znaly již starověké civilizace. Rostlina se během středověku hojně pěstovala v klášterních zahradách a nezůstala v zapomnění ani dnes. Pro svou sladkou chuť podobající se anýzu a kořeněnou vůni se dodnes používá jako koření k dochucení rybích polévek, tvarohových a sýrových jídel, omáček, salátů a pečiva. Používá se i při konzervaci zeleniny a přípravě dušeného masa nebo při výrobě likérů. Listy působí jako přírodní repelent na blechy, takže jím můžeme potřít své mazlíčky.
Fenykl se hojně používá v lidovém léčitelství a homeopatii. Obsahuje silice, sacharidy, bílkoviny, pektin, škrob a další významné látky.
Účinky
- Podporuje normální stav střevních plynů (lze kombinovat s anýzem puškvorcem, kmínem, koprem), správné trávení, pH žaludku, vylučování trávicích enzymů, střevní peristaltiku. Pozor: může mít mírné projímavé účinky.
Střevní plyny směs: smícháme stejné díly semen fenyklu, anýzu, koriandru, kopru. Dobře promícháme. Semena rozdrtíme např. v hmoždíři, přičemž je to vhodné udělat těsně před přípravou. 1 čajovou lžičku směsi přelijeme 250 ml vařící vody a necháme cca 10 minut vyluhovat. Důkladně přecedíme a užívá se po jídle.
Střeva směs: smícháme 2 díly anýzu, 1 díl fenyklu, 1 díl skořice. Důkladně promícháme. Semena rozdrtíme např. v hmoždíři, přičemž je to vhodné udělat těsně před přípravou. 1 čajovou lžičku dobře promíchané směsi přelijeme 250 ml vařící vody a necháme několik minut vyluhovat. Přecedíme a vlažné pomalu vypijeme. Užívá se 2-3x denně před jídlem.
Žaludek směs I: smícháme stejné díly fenyklu, anýzu a šalvěje. Opět semena podrtíme. 1 čajovou lžičku dobře promíchané směsi přelijeme 250 ml vařící vody a necháme cca 10 minut vyluhovat. Důkladně přecedíme a užívá se po jídle.
Žaludek směs II: smícháme stejné díly mochny husí, fenyklu a kmínu. Důkladně promícháme. 1 čajovou lžičku směsi přelijeme 250 ml vařící vody a necháme několik minut vyluhovat. Nálev se podává 2-3x denně,
před jídlem.
Klidný žaludek směs: smícháme stejné díly semen fenyklu, anýzu, listu máty a květu heřmánku. Semena rozdrtíme v hmoždíři. 1 lžičku důkladně promíchané směsi přelijeme 250 ml vařící vody a necháme 5-10 minut vyluhovat. Přecedíme a užívá se 2-3x denně.
- Fenykl přispívá ke zdraví urogenitálního traktu a přirozené detoxikaci. Pozor: má močopudné účinky.
- Napomáhá normální funkci dýchacího aparátu.
Dýchací cesty směs: smícháme stejné díly slézu, jitrocele kopinatého, fenyklu a tymiánu (či mateřídoušky). Dobře promícháme. 1 lžičku směsi přelijeme 250 ml vařící vody a necháme cca 10 minut vyluhovat. Přecedíme a užívá se 2-3x denně.
- Obsažené látky přispívají ke zdraví srdce.
- Podporuje laktaci.
Směs: smícháme stejné díly semen anýzu, fenyklu, kopru a pískavice. Semena doporučujeme namlít těsně před použitím. 1 čajovou lžičku směsi přelijeme šálkem vařící vody, necháme 10 min vyluhovat a poté přecedíme. Užívá se 1 šálek denně, nejlépe ráno.
- Využívá se jako afrodiziakum.
- Napomáhá komfortu v průběhu klimakteria (menopauzy) (1).
- Zevně se využívá ve formě výplachů na oči.
Recept: Vezmeme stejný díl drceného fenyklu, květu měsíčku a nati světlíku. Dobře promícháme. 1 čajovou lžičku směsi přelijeme šálkem vařící vody, necháme vychladnout a poté přecedíme přes textil. Používá se k očním výplachům.
Obklad na oči: 1 lžíci mletých semen fenyklu povaříme ve 100 ml vody. Necháme několik minut stát. Do vlažného odvaru namočíme vatový tampon, přiložíme na oči a necháme 10-15 minut.
- Žvýkání semen fenyklu přispívá ke svěžímu dechu.
- Podporuje zdraví a elasticitu pleti.
Nežádoucí účinky
Jako obvykle je nutné dodržovat doporučené dávkování. Fenykl není vhodný pro dlouhodobé užívání. Velké dávky podávané dlouhodobě mohou vyvolat podráždění ledvin a trávicích orgánů.
Opatrnost je nutná v případě hormonální nerovnováhy – fenykl podporuje estrogeny. Užívání je nutné konzultovat s lékařem v případě předepsaných léků. Bylina není vhodná v průběhu těhotenství.
V případě zevního použití vždy doporučujeme nejdříve provést zkoušku – menší množství naneseme např. na kůži zápěstí či loketní jamku a sledujeme, zda se do cca 30 min neobjeví nějaké reakce – zarudnutí, svědění apod.
Formy
Fenykl podáváme formou nálevu (fenyklový čaj) – 2-3 šálky denně, případně formou prášku. Bývá též součástí směsí. Vyrábí se tinktura, víno. Zevně se aplikuje např. ve formě obkladu, masti.
Nálev (fenyklový čaj): 1/2 čajové lžičky semen fenyklu přelijeme 250 ml vařící vody. Semena je vhodné ještě trochu rozdrtit. Necháme cca 10 min vyluhovat a přecedíme. Užívají se 1-2 šálky denně po jídle.
Odvar: 1 čajovou lžičku fenyklu přelijeme 250 ml vody. Krátce povaříme. Necháme ještě několik minut vyluhovat a přecedíme.
S mlékem: 1 čajovou lžičku rozdrceného fenyklu povaříme 5-10 minut v šálku mléka. Užíváme horké.
Tinktura: 50 g semen dáme do čisté nádoby a zalijeme 500 ml cca 40% alkoholu (např. vodka). Bylina by měla být kompletně ponořená. Nádobu uzavřeme a necháme cca 3-4 týdny macerovat. Občas můžeme protřepat. Po uplynutí této doby přecedíme do uzavíratelné nádoby. Skladujeme v temnu a chladnu. Obvykle se dávkuje 15-20 kapek 3x denně.
Víno: 2 lžíce čerstvě pomletých semen fenyklu dáme do čisté lahve. Zalijeme 1 l červeného suchého vína. Uzavřeme a necháme 7-10 dní macerovat, občas protřeseme. Poté přecedíme. Užíváme 1 lžíci denně.
Obklad: 1-2 čajové lžičky byliny zalijeme 250 ml vody. Povaříme 3-5 min a následně přecedíme. Namočíme vhodnou látku a aplikujeme na konkrétní místo.
Fenyklový olej: fenykl dáme čisté nádoby a zalijeme panenským olejem (např. slunečnicový), tak aby byla bylina kompletně ponořená. Nádobu necháme na slunném místě alespoň 2 až 3 týdny macerovat. Občas můžeme protřepat. Poté je nutné olej důkladně přecedit a aplikovat dle potřeby.
Pleťová maska: 1 lžíci fenyklu rozdrtíme a smícháme s 1 lžící zakysané smetany. Můžeme ještě přidat lžičku medu. Důkladně promícháme. Masku nanášíme na čistý odlíčený obličej a po cca 15-20 minutách smyjeme čistou vodou.
Fenyklová mast
Suroviny:
- hrst fenyklu
- 250 g kokosového oleje (můžeme nahradit vazelínou či bambuckým máslem)
Příprava:
Fenykl umeleme na velmi jemný prášek. Pakliže nemáme takovou možnost, tak bude nutné přidat emulgátor. Kokosový olej zahřejeme ve vodní lázni (do většího hrnce s vodou umístíme menší nádobu s olejem). Jakmile se olej roztaví, přidáme fenykl. Důkladně promícháme a několik minut ještě zahříváme. Dbáme na to, aby nedošlo k varu. Směs přikryjeme a necháme stát přes noc na chladnějším místě.
Následující den ji opět zahřejeme stejným způsobem ve vodní lázni (opět by nemělo dojít k varu). Poté již stačí mast důkladně přecedit do čistých nádob. Mast skladujeme nejlépe v chladu a temnu. Aplikujeme dle potřeby i několikrát denně.
Zmíněné produkty:
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 2. díl., Janča Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz, Ireceptař, 500 nejlepších receptů lidové medicíny, Dionýz Dugas,