Fíky a zdraví
Fíkovník smokvoň (Ficus carica) je opadavý, dvoudomý strom nebo keř, který se vyskytuje v teplých oblastech. Řadí se do čeledi morušovníkovité (Moraceae). Může dorůstat až do výšky 10 m a má jednoduché, kožovité, nepravidelně laločnaté listy. Masivní kmen bývá zkroucený či ohnutý. Větve vyrůstají nízko nad zemí a jsou také často značně široké a zkroucené. Má hladkou šedou borku. Jedlá plodenství, zvaná fíky (Fici, též Fructus caricae), se vytvářejí na samicích rostlinách, kdežto na samčích vznikají plodenství nejedlá tzv. Fíky se obvykle sbírají v době plné zralosti, tedy v letních měsících.
Původní domovinou je nejspíše Asie, dnes se hojně objevuje ve Středomoří, ale i např. v Kalifornii. Mezi největší pěstitele patří Turecko, Egypt, Maroko a Alžírsko. V ČR se rostlina volně nevyskytuje, ojediněle se pěstuje v teplejších, zpravidla vinařských oblastech. Objevuje se též v květináčích v bytech či sklenicích. Vyžaduje dostatek slunce a tepla, ochranu během zimního období.
První zmínky nacházíme před více než 5000 let. Často se zmiňuje v Bibli, přičemž někteří autoři se dokonce domnívají, že právě fík, a ne jablko, utrhla Eva v rajské zahradě. Využívali je vojáci při válečných taženích.
V průběhu historie se fíky považovaly za symbol blahobytu. Dodnes se samozřejmě hojně využívají v kuchyni – přidávají se do nejrůznějších pokrmů např. dezertů, ovocných salátů, marmelád. Bývají součástí alkoholických a nealkoholických nápojů. Mají význam i v kosmetickém odvětví a parfumérii. Ze dřeva se vyrábějí různé dřevěné předměty.
Význam má i v lidovém léčitelství. Rostlina obsahuje bílkoviny, pektiny, organické kyseliny, minerály, slizy a další významné látky.
Účinky
- Fíky podporují normální stav střev a obecně zažívání (1). Pozor: mají projímavý účinek.
- Přispívají ke zdraví močových cest. Pozor: mají močopudný účinek
- Podporují funkci srdce.
- Obsažené látky přispívají k podpoře činnosti mozku.
- Zevně se aplikují kašovité obklady či masti, které přispívají ke zdraví pokožky (2).
Recept: Cca 2 čajové lžičky prášku jitrocele na 100 g fíkové pasty. Aplikujeme lokálně.
- Rostlina podporuje zdraví dýchacích cest.
Fíkový mléčný nápoj: 6-7 fíků umyjeme ve vodě a nakrájíme je na menší kousky (pokud jsou se stopkou, tak ji odstraníme). Následně je ve vhodné nádobě rozmačkáme např. vidličkou. Cca 200 ml mléka zahřejeme na mírném ohni (nemělo by dojít k varu). Mléko následně vlijeme do nádoby s fíky a vše důkladně promícháme. Necháme ještě cca 3-5 min odstát, poté již stačí přelít do vhodného hrnku a dosladit dle chuti medem. Nápoj připravujeme vždy čerstvý.
- Podporuje normální stav kloubů.
Recept: 20 až 25 g fíkové pasty z čerstvých nebo i suchých fíků, 1 devětsilový nebo 2 až 3 lopuchové listy, 1 bílek a půl čajové lžičky mletého zázvoru dobře promícháme (nejlépe v mixéru). Vznikne kaše, kterou můžeme případně zahustit hladkou moukou a kterou naneseme v silné vrstvě na plátno a přiložíme na kloub. Obvážeme a necháme působit přes noc. V případě přecitlivělosti můžeme zázvor nahradit 5 listy černého bezu. Aplikujeme každý druhý den, celkem sedmkrát.
Nežádoucí účinky
Jako obvykle platí doporučení držet se rozumných dávek. Opatrnost je nutná v případě cukrovky, průjmu a užívání léků (obzvláště to platí v případě léků na ředění krve), vždy se doporučuje poradit s lékařem. To samé platí v průběhu těhotenství a kojení.
Formy
Fíky můžeme užívat samostatně. Využívají se též při přípravě některých pokrmů a nápojů např. dezertů, salátů a ovocných šťáv.
Fíkový čaj: fíky se ve vodě uvaří, vývar se pak přisladí medem.
Ovoce lze též namáčet do olivového oleje a pak je pojídat. Fíky lze též na mlýnku pomlít a užívat ve formě prášku.
Střeva (pozor: projímavý účinek): Namleté fíky se spojí s jemně práškovaným listem senny a krušinovou kůrou, případně se ještě přidá práškovaný oddenek reveně.
Fíky s vlašským ořechem recept
- 20 fíků
- 1 sklenice vlašských ořechů
- 600 ml mléka
- 200 ml vody
- 400 g cukru
- 100 g zmrzliny
- 1 lžička mleté skořice
- 6 hřebíčků
Fíky umyjeme a dáme je do horkého mléka. Necháme je takto na 1,5 hodinu. Část ořechů mezitím nasekáme na menší kousky, zbytek necháme v původním stavu. Smícháme je se skořicí a 1-2 lžičkami cukru. U fíků vytvoříme otvory a naplníme je předpřipravenou směsí skořice a cukru. Dáme je do hrnce, přidáme hřebíček, cukr a vodu. Přivedeme k varu a ještě 20 min povaříme na mírném ohni.
Na fíky dáme celé vlašské oříšky a servírujeme se zmrzlinou.
Konzervované fíky na zimu
- 400 g fíků
- 100 g cukru
- 100 ml vody
- 1/2 citronu
Fíky by měly být nepříliš zralé, aby se během vaření nezměnily v pyré. Dobře je omyjeme. Do vhodné nádoby s nepřilnavým povrchem dáme vodu, cukr a šťávu z citronu. Přivedeme k varu, aby se cukr úplně rozpustil. Přidáme fíky a ještě cca 5 min zahříváme na mírném ohni. Poté necháme vychladnout. Následně ještě jednou povaříme cca 5-7 min. Opět necháme vychladnout a ještě jednou vše povaříme.
Ještě horké fíky plníme do sterilních sklenic a zalijeme sirupem. Uzavřeme a otočíme víčkem dolu, takto necháme zcela vychladnout. Pro delší trvanlivost můžeme přidat několik kapek alkoholu.
Smoothie s fíky
- 150 ml mléka
- 2-3 fíky
- 1 banán
Fíky umyjeme, oloupeme a nakrájíme na menší kousky. Banány oloupeme a nakrájíme na menší kousky. Ovoce dáme do mixéru a zalijeme mlékem. Důkladně promixujeme a přelijeme do sklenice. Dle potřeby ještě můžeme nápoj dosladit medem.
Čokoládové bonbóny s fíky
- 100 g hořké čokolády
- 250 g sušených fíků
- 1 polévková lžíce másla
- Vlašské ořechy (dle chuti)
- 3 polévkové lžíce kakaa
Fíky dáme na nějakou dobu do horké vody, aby změkly. Čokoládu rozpustíme ve vodní lázni (do většího hrnce nalijeme studenou vodu, do které pak umístíme druhou nádobu, ve které bude čokoláda, zahříváme na malém ohni). Nejlepší je hořká čokoláda, ale lze použít i mléčnou. K čokoládě přidáme máslo.
Část ořechů nasekáme či rozmixujeme na menší kousky. U fíků uděláme otvor a dáme do něj oříšky. Následně je namočíme v čokoládě. Nějakou dobu vyčkáme, aby čokoláda ztuhla, poté bonbóny obalíme v kakau. Dozdobíme celými oříšky a dáme do lednice.
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: Herbář léčivých rostlin, Jiří Janča, Josefa A. Zentrich, 2. díl, bylinkyprovsechny.cz, Wikipedie