Kustovnice účinky (goji a zdraví)
Kustovnice čínská (Lycium chinense) patří do čeledi lilkovité a vyskytuje se především v Číně, Japonsku a Koreji. Lidově se jí též přezdívá vlčí jahoda. Je příbuzná kustovnice cizí (Lycium barbarum), která roste v České republice v živých plotech, u železničních náspů nebo na stráních jako plevel.
Jasně červené plody keře kustovnice čínské se nazývají goji (godži) a řadí se mezi tzv. superpotraviny. Obsahují totiž celou řadu významných látek – vysoké množství aminokyselin, včetně všech osmi esenciálních, řadu stopových prvků (např. zinek, železo, měď, vápník, germanium a selen), karotenoidů, což bychom již odhadli dle výrazného červeného zabarvení. Ve složení dále nalezneme vitamíny skupiny B (např. B1, B2, B6), ale i vitamín E, vlákninu, organické kyseliny a další.
V Číně se o nich vědělo již v dobách dynastie Ming (1368-1644), věřilo se, že podporují dlouhověkost, vitalitu a energii. O rostlině se zmiňuje nejstarší čínský herbář – Shen Nong Ben Cao Jing. Existuje též stará legenda o člověku jménem Li Qing Yuen, který se prý díky kustovnici dožil 252 let (1678-1930).
Účinky
- Kustovnice přispívá k přirozené detoxikaci organismu.
- Podporuje funkci střev, jater, vylučování žluči, látkovou výměnu.
- Přispívá ke správnému stavu cév, srdce.
- Řadí se mezi tzv. přírodní adaptogeny neboli látky, které podporují rychlejší adaptaci organismu na vnější podmínky. Využívá se při stresu, podporuje kvalitní spánek, psychickou a fyzickou odolnost organismu.
- Přispívá ke správné funkci nervů, lepší náladě.
- Kustovnice je bohatá na antioxidanty.
- Podporuje imunitní systém (1).
- Přispívá k hormonální rovnováze.
- Podporuje zrak (2).
- Přispívá k normálnímu stavu pokožky.
Nežádoucí účinky
Při užívání rozumných dávek prozatím nebyly zaznamenány žádné vážnější nežádoucí účinky. Někteří lidé mají na goji plody alergii, takže vždy doporučujeme začínat menšími dávkami (mezi časté symptomy alergie patří vyrážka).
Zároveň existuje možnost interakce s některými léky, takže je vždy vhodné konzultovat užívání s lékařem. K užívání kustovnice během těhotenství a laktace chybí údaje, proto by se v tomto období používat neměla. Rostlina není vhodná pro malé děti.
Formy
Zejména se používají goji, ale v čínské medicíně se využívají i ostatní části rostliny – listy, kůra a kořeny.
Přesné dávkování nebylo vědecky stanoveno, ale pokud chceme vytěžit z této rostliny maximum, měli bychom ji konzumovat v přiměřeném množství.
Sušené plody mají specifickou hořkosladkou chuť, která připomíná kombinaci brusinek, třešně, šípku. Mohou se konzumovat přímo, například jako hrozinky nebo sušené meruňky, nebo je lze přidat do salátů, cereálií, sladkých koláčů, polévkových vývarů nebo do rýže.
Připravují se z nich čaje: plody stačí zalít horkou vodou a nechat louhovat alespoň 20 minut.
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: kustovnice.cz, goji-kustovnice.cz