Gotu kola účinky
Gotu kola neboli pupečník asijský (Centella asiatica) je vytrvalá popínavá rostlina, která může dorůstat až do výšky 2 metrů. Její velké listy mají neobvyklý tvar – někomu připomíná mozkovou hemisféru a druhým zase srdce.
Z názvu samozřejmě odvodíme nejčastější lokalitu výskytu rostliny, ovšem kromě Asie ji nalezneme i v některých oblastech Austrálie a Afriky. Využívá se při přípravě mnohých asijských pokrmů – přidává se do salátů, polévek a hlavních jídel.
Ačkoliv se západní svět s touto bylinou teprve v posledních letech seznamuje, v čínské medicíně a ájurvédě byla využívána ještě v antických dobách a dodnes na ní nedají dopustit.
Postupem času si získala přezdívku „rostlina dlouhověkosti“. Existuje stará legenda, která vypráví příběh bylinkáře Li Ching Yun, který si každé ráno dopřával hrneček bylinné směsi s obsahem listů gotu kola. Ač se to zdá neuvěřitelné, díky této receptuře se prý dožil 256 let.
Na Srí Lance se traduje, že dlouhověkost slonů tu je způsobena tím, že si pochutnávají právě na lístcích gotu koly. Říká se, že bengálští tygři, kteří se při lovu nebo šarvátce poranili, hledali stromy této rostliny.
Rostlina obsahuje terpeny, flavonoidy, silice, minerály a další významné látky. Dodnes se hojně užívá v lidovém léčitelství a homeopatii.
Účinky
- Gotu kola se především využívá v oblasti nervové soustavy. V Asii jí přezdívají “potrava pro mozek”, protože podporuje kognitivní funkce – koncentraci, paměť, pozornost. Přispívá k normálnímu prokrvení mozku (1, 2).
- Podporuje odolnost vůči stresu. Posiluje psychickou kondici a vitalitu. Přispívá ke kvalitnímu spánku.
- Je známá pro své antioxidační účinky.
- Podporuje krevní oběh (3, 4).
- Podporuje přirozené mechanismy detoxikace a správné hospodaření s vodou v organismu.
- Přidává se do kosmetických přípravků (5).
Nežádoucí účinky
V případě dodržování doporučených dávek nebyly prozatím zjištěny vážnější nežádoucí účinky. Jako obvykle však platí doporučení „vše s mírou“. Bylina není vhodná pro těhotné, kojící ženy a děti. Opatrnost je též nutná v případě užívání léků.
Formy
Nejčastěji se vyskytuje ve formě klasicky připravovaného nálevu (2-3 šálky denně), prášku, tinktury, tablet.
Zmíněné produkty:
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: Healthline, Herbal store