Grep a zdraví (grapefruit a zdraví)
Grapefruit (grep) určitě není nutné představovat. Jedná se o tropické ovoce, pocházející ze stejnojmenného stromu, který obvykle dorůstá do výšky 5-6 metrů, vzácně až 13–15 m. Existuje dnes v nejrůznějších barevných odstínech – bílý, růžový či červený. Přičemž se liší i chuťově – bílé a růžové jsou více hořké, červené sladší.
Byl poprvé objeven v roce 1750 na ostrově Barbados v Karibském moři, odkud se postupně rozšířil do světa. Jde vlastně o křížence pomeranče a indonéského pomela. První strom se ve Floridě objevil v roce 1823 a prakticky se jednalo o turistickou atrakci. Největším producentem grapefruitů je dnes USA.
Grapefruit byl dříve označován jako „zakázané ovoce“ a dnešní název odkazuje na to, že ovoce roste ve skupinkách stejně jako hroznové víno. Obsahuje vitamíny C, B1 a K, vlákninu, antioxidanty, minerály a další významné látky. Zároveň je znám nízkým obsahem kalorií.
Účinky
- Podporuje imunitu.
- Přispívá ke správné funkci krevního oběhu, normální hladině cholesterolu, cukru a tlaku (1).
- Podporuje optimální hmotnost (2).
- Jelikož obsahuje významný podíl vody, tak přispívá ke správné hydrataci organismu.
- Dle některých výzkumů může grapefruit podporovat zdraví ledvin (3).
- Přidává se do kosmetických produktů.
Nežádoucí účinky
Grep se nedoporučuje kombinovat s některými léky (např. antidepresiva, imunosupresiva, některé léky na vysoký tlak apod.), takže se vždy doporučuje před užíváním konzultovat ošetřujícího lékaře. Ovoce se samozřejmě neužívá v případě alergie na citrusové plody.
Formy
Grep je možné užívat samostatně či jej přidávat do nejrůznějších pokrmů a nápojů např. salátů, dezertů či smoothie. Často se též vyskytuje ve formě grepových kapek či sirupu.
Zmíněné produkty:
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: Wikipedie, Healthline