Guarana účinky

Guarana účinky (guarana léčivé účinky)Asi jste již někdy slyšeli o semenech rostliny paulinie nápojné – jsou známá pod názvem guarana.

Dost zvláštní název jak semen, tak i samotné rostliny naznačuje, že se nejedná o tradiční bylinu mírného pásma. Její domovinu musíme hledat v Jižní Americe, kde se především vyskytuje v Amazonském pralese.

Paulinie (Paullinia cupana) roste jako stálezelená liánovitá rostlina (popínavá) s plody, které tak trochu připomínají lidské oko. To se mimochodem odrazilo i v jejím názvu, jelikož slovo „guarana,“ lze přeložit z jazyku starého indiánského kmene Guaraní “ovoce jako lidské oko.”

Její semena obsahují stimulanty theofylin, theobromin a další alkaloidy, k nimž se řadí i kofein (označovaný jako guaranin), obsažený ve vysokých koncentracích dosahujících 3–6%. Dále například obsahuje vitamín C nebo vitamíny skupiny B.

Domorodé kmeny si ji velmi oblíbily již v dávné minulosti a některé z nich jí dokonce připisovaly magický původ. Považovali ji za dar bohů a za elixír, který podpoří zdraví a dlouhý život. Evropa se o ní dozvěděla až na konci 17. století kvůli jezuitskému misionáři Joao Felipe Bettendorfovi, který působil v oblasti Amazonie. Při popisu tamního obyvatelstva si všímal vitality, fyzické výkonnosti a psychické odolnosti, kterou indiáni přičítali pravidelnému užívání guarany. Bettendorf tomu zpočátku nevěřil, ale nakonec guaranu sám vyzkoušel a musel dát indiánům za pravdu.

Účinky

  • Podporuje energii, obnovu sil a dobrou náladu. Využívá se i během rekonvalescence, při kocovině. (1)
  • Má antioxidační účinky, takže chrání buňky před poškozením.
  • Podporuje metabolismus.
  • Přispívá k přirozené detoxikaci organismu.
  • Podporuje funkci centrální nervové soustavy, kognitivní funkce (např. paměť, soustředění…), mozkovou činnost (2).
  • Přispívá k normálnímu trávení a funkci střev.
  • Podporuje kondici cév, hladinu cholesterolu (3).
  • Přispívá k podpoře zraku (4).
  • Využívá pro podporu aklimatizace na horké a dusné klima.

Nežádoucí účinky

Při užívání velkých dávek mohou nastat nepříjemné symptomy jako pocit nevolnosti, bušení srdce, neklid apod. Příznaky otravy většinou odezní během jednoho dne, ale po celou tuto dobu je nutné dbát na zvýšený příjem tekutin, aby nenastala dehydratace. Rostlina může též ovlivnit účinky některých léků, proto je vhodné její užívání konzultovat s lékařem. Není vhodná pro děti, těhotné a kojící ženy by její užívání měly konzultovat s lékařem. Pozor: rostlina má diuretické účinky.

Guaranu není vhodné konzumovat ve večerních hodinách, aby nebyl narušen kvalitní spánek.

Formy

Guarana se velmi často vyskytuje ve formě prášku, který lze konzumovat samostatně, nebo jej přimíchat do nápoje. Připravují se z ní tinktury a vyskytuje se již i ve formě kapslí, tobolek, tablet.

Též se přidává do některých čajů, sirupů, jogurtů, bonbónů, žvýkaček či müsli. Na trhu se v posledních letech stále častěji objevují energetické nápoje právě s obsahem guarany.

Zmíněné produkty:

Guarana plod

Guarana tinktura

Guarana tablety

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: vitaminybezcenzury.cz