Hloh účinky (hloh a zdraví)

Hloh účinky (hloh léčivé účinky, hloh a jeho léčivé účinky)Hloh obecný neboli hloh ostrotrnný (Crataegus laevigata neboli Crataegus oxycantha) je rozšířen především v mírném pásmu Evropy, Asie a Ameriky. Nejčastěji na něj narazíme v polostinných místech např. na okrajích lesů, polí, podél mezí, na stráních. Vytváří houštiny a preferuje propustnou půdu. V České republice najdeme několik druhů hlohu.

Existují též starší názvy této rostliny – hloh dvousemenný, hložek, hložinky či pluháč. Občas se též nesprávně říká „hloch“.

Řadí se do čeledi růžovité (Rosaceae). Jedná se o dvoudomý opadavý keř, dorůstající výšky 5 a více metrů. Větve jsou trnité. Stopkaté listy jsou tří až pětilaločné, na okrajích jemně pilovité. Bílé květy, které tvoří bohatá květenství formou chocholíků, značně zapáchají. Plodem jsou červené malvice – hložinky, obsahující dvě jednosemenné pecičky. Nejčastěji se využívají květy (flos), listy (folium), méně často plody (fructus). Drobné červené plody (hložinky) se sbírají na podzim, zatímco květy ještě jako poupata. Sběr nikdy neprovádíme ve znečištěných místech např. v blízkosti silnic. Rostlina se suší rovnoměrně rozložená na dobře větraném místě, nejlépe ve stínu. Při sušení umělým teplem by teplota neměla přesáhnout 35°C.

Hloh obecný byl nejspíše využíván již v neolitu. Získal si značnou oblibu v kuchyni, přidával se do pokrmů a nápojů (marmelády, džusy, alkoholické nápoje apod.). Dřevo se využívalo při výrobě nábytku a dřevěných předmětů. O rostlině koluje řada legend, jedna z nich, že vyrostla z poutnické hole sv. Josefa. Používala se během magických rituálů. Věřilo se, že chrání před negativní energií, proto se keř často vysazoval v okolí domů. Rostlina se využívala i během svatebních obřadů.

Dodnes se aplikuje v lidovém léčitelství a homeopatii. Obsahuje sacharidy, flavonoidy, pektiny, saponiny, třísloviny, některé vitamíny a minerály a další významné látky.

Účinky

  • Podporuje zdraví srdce a cév, normální krevní tlak, správné prokrvení, funkci srdečního svalu (1, 2).

Srdce směs I: 2 díly hlohu květ, 1 díl meduňka nať, 1 díl srdečníku nať a 1 díl třezalky nať. 1 lžičku zalijeme 250 ml vody, necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme. Užívá se 1-2 šálky denně.

Srdce směs II: 50 g hloh květ, 40 g meduňka nať, 10 g routa nať. 1 lžičku zalijeme 250 ml vody, necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme. Podává se v dávce 2-3 šálků denně.

Tlak směs: 2 díly hloh květ, přeslička nať 1 díl, celík 1 díl a jmelí 1 díl. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme přikryté vyluhovat. Scedíme a vlažnou směs pijeme ráno a večer. Připravujeme vždy čerstvou.

Krevní oběh směs: stejné díly hlohu (květ s listem), maliníku, rozmarýny a natě srdečníku. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme přikryté vyluhovat. Scedíme a pijeme 2-3 šálky denně. Připravujeme vždy čerstvou.

Srdce a cévy směs z tinktur: 50% hlohové tinktury, 30% kaštanové tinktury a 20% tinktury z jinanu
dvoulaločného. Dávkování dle Janči: 20-30 kapek 3x denně.

  • Přispívá k uklidnění, zdravému spánku (doporučuje se vypít šálek hlohového čaje před spaním), obnově sil. Využívá se při stresu, podporuje pocit harmonie. (3)
  • Obsahuje antioxidanty, takže přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem.
  • Přispívá k normální imunitní odpovědi organismu.

Imunita směs: budeme potřebovat 1 díl hlohových plodů a 2 díly šípkových plodů. Nejlepší je plody rozemlít či rozdrtit. Dvě polévkové lžíce směsi dáme do termosky a zalijeme půl litem horké vody. Necháme takto stát nejlépe přes noc. Následující den můžeme trochu přihrát.

  • Podporuje zažívání a normální stav žaludku a střev.
  • Přispívá k hormonální rovnováze, komfortu v období menstruace, menopauzy.
  • Využívá se v kosmetickém odvětví – podporuje tonizující efekt, svěžest a zdraví pokožky.

Koupel rukou a nohou: stejné díly – hloh květ s listem, šalvěj a levandule. 3 polévkové lžíce směsi a zalijeme vařící vodou. Po vychladnutí koupeme ruce nebo nohy po dobu asi 12-15 minut.

Maska na obličej: Plody hlohu rozmixujeme a přidáme k nim med či přírodní olivový olej. Nanášíme na čistou pleť a necháme cca 20 min působit. Poté smyjeme čistou vodou. Opakujeme dle potřeby.

Nežádoucí účinky

Jako obvykle platí pravidlo – držet se doporučeného dávkování. Někteří lidé mohou mít nepříjemné pocity při užívání hlohu před jídlem, proto se v tomto případě užívá až po jídle. Také se nedoporučuje hned pít studenou vodu.

Užívání v průběhu těhotenství a kojení je nutné konzultovat s lékařem, to samé platí při užívání léků (může hrozit interakce).

V případě zevní aplikace se doporučuje nejdříve provést zkoušku na alergii (nanést menší množství a sledovat cca 30 min, zda se objeví např. zarudnutí, svědění…).

Formy

Hloh se může užívat jak samostatně, tak i ve směsích. Nejčastěji se připravuje hlohový čaj. Nahořklou chuť lze zmírnit doslazením medu či kombinováním s jinými bylinkami (např. máta, meduňka, nebo řebříček). Též se může užívat ve formě tinktury, tablet, balzámu či šťávy z plodů. Zevně se aplikuje obklad, koupel.

Mnohé herbáře upozorňují na to, že rostlina působí pomalu, takže se obvykle doporučuje trpělivost.

Hlohový čaj – recept

Tinktura z hlohu – recept

Hlohové víno: 1 sklenice plodů či květů, 1 litr kvalitního červeného nebo bílého vína. Hloh zalijeme vínem a necháme stát cca 3 týdny. Občas můžeme nádobu protřepat. Poté již stačí víno přecedit. Skladujeme v temnu a chladnu. Užívá se 2-3 lžičky denně.

Obklad: 1-2 lžičku byliny (listy, květy) zalijeme vroucí vodou a necháme několik minut louhovat. Též můžeme použít plody, ale v tom případě je doporučujeme několik minut povařit na mírném ohni a následně ještě několik minut louhovat. Tekutinu důkladně přecedíme a namočíme v ní gázu či jinou vhodnou látku. Přiložíme na konkrétní místo a fixujeme na několik hodin či noc.

Sirup z hlohu: 1 kg hloh plod, 1 kg cukru, 5 sklenic vody, šťáva z 1 citronu

Plody důkladně omyjeme a dáme je do větší čisté nádoby. Zalijeme je vodou a necháme 24 hodin louhovat.

Po uplynutí této doby přecedíme do hrnce přes plátýnko či síto. Přidáme cukr a citronovou šťávu. Za stálého míchání zahříváme, dokud se cukr nerozpustí (nesmí dojít k varu). Sirup plníme do sterilizovaných sklenic a skladujeme na chladném a tmavém místě. Před užitím je vhodné jej vždy protřepat. Pakliže chcete prodloužit trvanlivost sirupu ještě více, tak do něj kápneme několik kapek alkoholu.

Hloh marmeláda: 1 kg hloh plod, 1 kg cukru, 1 sklenice vody, šťáva z 1 citronu

Plody důkladně omyjeme a dáme je do hrnce s vodou. Následně je rozmixujeme a přidáme vodu. Za občasného míchání povaříme cca 5-10 min. Přidáme cukr a citronovou šťávu. Ještě cca 5 min povaříme, opět občas mícháme.

Horkou marmeládu plníme do čistých uzavíratelných nádob. Zavíčkujeme a obrátíme dnem vzhůru. Do marmelády lze ještě přidat několik kapek alkoholu pro prodloužení trvanlivosti.

Zmíněné produkty:

Hloh

Hloh kapky

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, II díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz, 500 nejlepších receptů lidové medicíny, Dionýz Dugas, Wikipedie, Bylinková terapie: Léčivé elixíry pro zdraví i krásu, Golasovská Monika