Hluchavka účinky
Hluchavka bílá (Lamium album) připomíná svým vzhledem kopřivu, ovšem nikdy se o ni nespálíme, proto se jí někdy přezdívalo hluchá či mrtvá kopřiva. Řadí se do čeledi hluchavkovité (Lamiaceae).
Jedná se o trvalku s lodyhou asi 30 až 40 cm vysokou. Stopkaté, srdcovitě vejčité listy jsou vstřícné, hrubě pilovité, jemně ochlupené. Bílé květy mají pětizubý kalich a typicky pyskatou korunu. Jsou uspořádány v pěti až osmikvětých polopřeslenech. Kvete od dubna do října, plodem jsou vejčité tvrdky. Nejčastěji se sbírají květy (Flos lamii albi) či celá nať (Herba lamii albi). Suší se rovnoměrně rozložená ve stínu, v případě umělého tepla volíme teplotu do 35°C.
Rostlina se vyskytuje prakticky po celé Evropě, částečně též v Asii a Severní Americe. Nejčastěji ji spatříme v lesích, křovinách a příkopech, považuje se za plevel. Užívá se v kuchyni při přípravě salátů a jako koření do polévek a omáček. Již od starověku se využívala i v oblasti zdraví, hojně ji využíval slavný Plinius a Dioscorides.
Obsahuje třísloviny, slizy, silice, flavonoidy a další významné látky.
Mimochodem kromě hluchavky bílé lze využít hluchavku nachovou (Lamium purpureum L.) či žlutou (pitulník, Galeobdolon luteum), působí totiž podobně.
Účinky
- Přispívá k normálnímu stavu sliznic.
- Podporuje komfort v období menstruace, přispívá ke zdraví dělohy, vaječníků. Považuje se za druhou nejdůležitější bylinku pro ženy (hned po kontryhelu) a přidává se prakticky do všech ženských směsí.
Plodnost směs: smícháme 1 díl hluchavky, 1 díl řebříčku, 2 díly kontryhelu. Dobře promícháme. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme přikryté cca 10 minut louhovat. Důkladně přecedíme a užíváme 2-3 šálky denně. Nálev vždy připravujeme čerstvý.
Menstruace směs I: stejné díly natě hluchavky, kontryhelu, mateřídoušky, řebříčku, květu měsíčku. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme přikryté cca 10 minut louhovat. Přecedíme. Začneme užívat několik dní před očekávanou menstruací.
Menstruace směs II: ke 2 dílům natě třezalky přidáme 1 díl natě hluchavky a 1 díl natě řebříčku. Promícháme. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vody, necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme. Užívá 2-3x denně, týden před očekávanou menstruací až do jejího začátku.
Menstruace koupel: připravíme ze směsi jednoho dílu natě hluchavky a dvou dílů natě řebříčku. Dobře promícháme. 20 lžic této směsi krátce povaříme ve 2 až 3 litrech vody a necháme 15 minut vyluhovat. Přecedíme a přidáme k lázni. Teplota vody by měla být příjemná. Koupel nejlépe připravíme před spaním a obvyklá délka je 15-20 min.
Klimakterium: 20 g květů hluchavky bílé, 50 g listů šalvěje, 50 g natě řebříčku, 50 g květů měsíčku, 100 g natě kontryhelu. Vše promícháme. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme přikryté několik minut louhovat. Přecedíme a užíváme 2-3 šálky denně. Nálev vždy připravujeme čerstvý.
Vaječníky směs: smícháme stejné díly natě hluchavky, kontryhele, černohlávku a heřmánku. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme přikryté několik minut louhovat. Přecedíme a užíváme 2 šálky denně.
- Napomáhá normálnímu stavu prostaty.
Prostata směs: smícháme následující byliny – 80 g celík zlatobýl, 40 g srdečník, 60 g vrbovky malokvětá, 50 g vřes obecný, 20 g hluchavka bílá. Vše promícháme. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme přikryté několik minut louhovat. Přecedíme a užíváme 2-3 šálky denně, před jídlem.
- Přispívá ke správné funkci močových cest, ledvin.
Močové cesty a ledviny směs: smícháme následující byliny – hluchavka 1 díl, celík zlatobýl 2 díly, svízel 2 díly. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme přikryté několik minut louhovat. Přecedíme a užíváme 2-3 šálky denně. Užíváme během 2-3 týdnů.
- Využívá se pro podporu normálního stavu žil konečníku (vnitřní i zevní užívání).
- Rostlina přispívá ke klidu a harmonii, zdravému spánku (čaj lze v tomto případě sladit medem).
- Podporuje normální stav trávicího ústrojí, látkovou výměnu.
- Napomáhá zdraví pokožky.
Klidná kůže směs: smícháme stejné díly hluchavky, kopřivy a třapatky. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme přikryté několik minut louhovat. Přecedíme a užíváme 2-3 šálky denně mezi jídly.
Nežádoucí účinky
Při dodržování doporučených dávek se obvykle bylina považuje za bezpečnou.
Pro nedostatek vědeckých výzkumů se nedoporučuje užívat během těhotenství, kojení, není vhodná pro děti. Opatrnost je též nutná v případě užívání léků, vždy doporučuje užívání konzultovat s lékařem.
V případě zevního použití je vhodné nejdříve provést zkoušku na alergii (nanést menší množství např. na zápěstí a sledovat cca 30 min, zda se objeví např. zarudnutí, svědění…).
Formy
Nejčastější formou je tradičně připravovaný nálev (2-3 šálky denně). Existuje též ve formě tinktury, vína. Rostlinu lze užívat samostatně či ve směsi. Je vhodná i pro dlouhodobé užívání. Zevně se aplikuje ve formě obkladů, koupelí, masti.
Nálev (hluchavkový čaj): 1 lžičku byliny zalijeme 250 ml vody a necháme cca 10 minut louhovat. Poté přecedíme.
Tinktura: 50 g hluchavky dáme do čisté sklenice a zalijeme 500 ml cca 40% alkoholu (např. vodka). Nádobu uzavřeme a necháme cca 3-4 týdny macerovat. Občas můžeme nádobu protřepat. Po uplynutí této doby obsah důkladně přecedíme do čisté lahve. Skladujeme v temnu a chladnu. Obvykle se dávkuje 15-20 kapek 2-3x denně.
Víno: 30 g hluchavky dáme čisté nádoby a zalijeme 750 ml kvalitního suchého vína (např. použijeme bílé víno). Sklenici uzavřeme a necháme takto stát cca 2-3 týdny. Občas můžeme protřepat. Poté víno jemně přefiltrujeme do uzavíratelné čisté nádoby. Skladujeme v temnu a chladnu. Užívá se 1 lžíce denně.
Koupel: cca hrst byliny zalijeme 1 l vlažné vody a necháme přes noc macerovat. Poté ve stejné vodě necháme přejít varem a odstavíme na 3 minuty. Přecedíme a horký macerát vlijeme do lázně. Teplota vody by měla být příjemná pro pokožku. Obvyklá délka lázně je 15-20 min. Koupel můžeme ještě doplnit o nálev či odvar z jiných podobně působících bylin např. heřmánku, levandule, měsíčku apod.
Obklad: 2-3 polévkové lžíce byliny dáme do 250 ml studené vody a povaříme 2-5 min, následně scedíme. Vhodnou látku namočíme v odvaru, přikládáme a fixujeme.
Hluchavková mast
Suroviny:
- hrst hluchavky
- 250 g kokosového oleje (nebo použijeme bambucké máslo, vazelínu…)
Příprava:
Hluchavku umeleme na velmi jemný prášek. Pakliže nemáme takovou možnost, tak bude nutné přidat emulgátor. Kokosový olej zahřejeme ve vodní lázni (do většího hrnce s vodou umístíme menší nádobu s kokosovým olejem a postupně zahříváme). Jakmile se roztaví, přidáme hluchavku. Dobře zamícháme a ještě několik minut zahříváme. Nemělo by však dojít k varu. Přikryté necháme stát přes noc na chladnějším místě (např. v lednici).
Následující den směs opět zahřejeme stejným způsobem tj. opět ve vodní lázni (znovu dbáme na to, aby nedošlo k varu). Následně již stačí mast důkladně přecedit do čistých uzavíratelných nádob. Hluchavkovou mast skladujeme v chladu a temnu. Aplikujeme dle potřeby i několikrát denně.
Zmíněné produkty:
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: Herbář léčivých rostlin 2. Díl, Janča Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz, 500 nejlepších receptů lidové medicíny, Dionýz Dugas, Wikipedie