Ibišek účinky

Ibiškový čaj účinky (ibišek účinky, ibišek a zdraví)Jak jste již určitě z názvu vytušili, tak ibišek súdánský (Hibiscus sabdariffa) nepochází z našich krajů, vyskytuje se v Africe, Asii, v Jižní Americe a na jihu Evropy, přičemž kromě súdánského ibišku si oblibu též získaly květy ibišku čínského (Hibiscus rosa-chinensis L.). Rostlina bývá často nazývána královnou tropických rostlin, což není spojeno jen s jejím exotickým vzhledem.

Je to jednoletá rostlina, dorůstající obvykle do výšky cca 1,2 m. Má jednoduché pilovité listy, spodní jsou vejčité, vrchní tří až pětilaločné.
Lodyhu má přímou, červeně naběhlou. Velké květy vyrůstají v paždí srostlých, purpurově zabarvených listů, které mají masitý kalich a vyvinutý kalíšek. Zůstávají i po odkvětu. Květní koruna je velmi jemná, žlutorůžová, na dně nachová. Kvete pouze
několik hodin a odpadáva. Nitky tyčinek bývají srostlé do sloupku. Plodem je tobolka pukající chlopněmi, která obsahuje ledvinovitá semínka.

Ibišek figuruje v kuchyni již po mnohá staletí. Sušený květ se v Mexiku dokonce považuje za lahůdku, využívá se při výrobě některých jídel, často též bývá kandován či podáván s dezerty. V jiných oblastech se využívá do salátů a dělá se z něj i obdoba špenátu. Ibiškový čaj, který se připravuje ze sušených zdužnatělých květních kalichů ibišku súdánského, dodnes zůstává tradičním nápojem mnohých kultur a nazývá se Karkade, v Mexiku se mu přezdívá Agua/Rosa de Jamaica nebo krátce jamaica.

Během viktoriánské éry bylo darování květu ibišku traktováno jako přiznání krásy dotyčného, komu byla rostlina věnována. Od dávných dob se též využívá jako přírodní leštič obuvi. Květy obsahují barviva, která se využívají pro přírodní barvení obočí či vlasů.

Rostlina se dodnes využívá během svatebních ceremonií v Egyptě a Súdánu. Na Havaji či Tahiti se květ ibišku dokonce používá jako signál nezadaných. Pokud si jej svobodná žena dá za pravé ucho, může očekávat příliv nápadníků. Vdané ženy jej obvykle již nosí za levým uchem či jako součást oděvu.

Ibišek se již od dávných dob hojně využívá v lidovém léčitelství, ajurvédě, čínské medicíně. Obsahuje minerály a vitamíny, včetně vitamínu C. Uvádí se, že rostlina obsahuje značné množství organických kyselin, včetně kyseliny citrónové, kyseliny jablečné, kyseliny vinné atd.

Účinky

  • Má antioxidační účinky a přispívá k ochraně buněk.
  • Čaj z ibišku podporuje normální tlak, přispívá ke zdraví cév. (1)
  • Rostlina přispívá ke správnému trávení.
  • Podporuje imunitu.
  • Přispívá k uklidnění, dobrému spánku. Je běžně používán v kombinaci s meduňkou a třezalkou.
  • Pozor: má močopudné účinky.
  • V severní Africe používají ibiškový čaj také lokálně pro podporu zdraví kůže.

Příprava: rozmixujte 2-3 květy ibišku v 1/2 šálku jogurtu. Přidejte trochu medu a aplikujte na tvář. Nechte působit 15-20 minut a poté umyjte. Masku používejte 1-2 krát týdně.

Nežádoucí účinky

Jako obvykle platí doporučení držet se rozumných dávek. Užívání se obvykle nedoporučuje během těhotenství, kojení, nepodává se malým dětem. Opatrnost je též nutná v případě užívání léků.

Formy

Obvyklá denní dávka jsou 2-3 šálky, přičemž pro močopudné účinky se nedoporučuje pít večer před spaním.

Příprava: jednu lžičku byliny zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme cca 5-10 minut vyluhovat. Čím déle necháme čaj luhovat, tím bude silnější. Poté již stačí přecedit. Studený ibiškový čaj, který je ideální zejména pro osvěžení v horkých letních dnech, se připravuje obdobně, jen je nutné počkat, až se vychladí. Nápoj je možné doslazovat medem či stévií. Můžeme jej též spojit například s ledem, mátou a citronem a vytvořit si tak opravdu vydatný a zdravý ledový čaj, který povzbudí nejen v letních dnech.

Zmíněné produkty:

Ibišek

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 6. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz, ncbi.nlm.nih.gov