Jablečník účinky (jablečník obecný)

Jablečník účinky (jablečník léčivé účinky)Jablečník obecný (Marrubium vulgare) je trvalka, která zpravidla dorůstá do výšky kolem půl metru. Původní oblastí rozšíření je jižní Evropa a Střední Asie. Roste v teplejších oblastech, pro své účinky bývá často záměrně pěstována. Preferuje dostatek světla. Čerstvá rostlina má příjemnou jablečnou vůni, což vysvětluje český název. Řadí se do čeledi hluchavkovité (Lamiaceae).

Jablečník má běloplstnatou, zpravidla odspodu rozvětvenou lodyhou, která je přímá, čtyřhranná a obyčejně dutá. Široce vejčité listy jsou vstřícné, vroubkovaně pilovité, zespodu šedě plstnaté. Bělavé až nafialové drobné květy sedí asi po čtyřiceti v úžlabních nepravidelných přeslenech. Koruny květů jsou typicky pyskaté, horní rozeklaný pysk směřuje vzhůru, dolní je širší, trojitě laločný a ohýbá se dolů. Plodem je lesklá a hladká tvrdka.

Užívanou částí je kvetoucí nať (Herba marrubii albi), sbíraná od června do srpna seřezáváním, nejlépe kolem třinácté hodiny. Suší se rovnoměrně rozložená ve stínu, v případě umělého tepla by teplota neměla překročit 40°C.

Bylina má nahořklou, ostřejší chuť, takže se používala při přípravě pokrmů a nápojů, dokonce i piva. Pro své účinky byla bylina oblíbená již v antických dobách, zmiňuje se o ní například Aulus Cornelius Celsus. Dodnes se využívá v lidovém léčitelství a homeopatii. Obsahuje hořčiny, třísloviny, silice, sliz a další významné látky.

Účinky

  • Jablečník obecný podporuje tvorbu žluči, správnou funkci střev, žaludku, jater. Staré herbáře jej doporučovaly před cestou pro podporu klidného žaludku.

Žaludek směs: smícháme následující byliny – 3 díly květu heřmánku, 1 díl natě jablečníku, 1 díl natě meduňky a 1 díl natě bazalky. Promícháme. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme 10 minut louhovat. Poté přecedíme. Užíváme 2-3x denně, půl hodiny před hlavním jídlem.

Žlučník směs I: smícháme 40 g květu měsíčku, 25 g nati čekanky, 20 g nati řepíku, 10 g nati jablečníku, 5 g listu máty peprné. Promícháme. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme 10 minut louhovat. Poté přecedíme. Užíváme 2-3x denně.

Žlučník směs II: smícháme 100 g nati řepíku, 50 g listu boldo, 50 g nati meduňky, 30 g nati jablečníku, 20 g listu máty. 1 lžičku dobře promíchané směsi zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme 10 minut louhovat. Poté přecedíme. Užíváme 2-3x denně.

  • Podporuje činnost srdce a krevního oběhu.

Srdce směs: smícháme stejné díly natě jablečníku, srdečníku, meduňky a květu hlohu. 1 lžičku promíchané směsi zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme 10 minut louhovat. Poté přecedíme. Užíváme 2-3x denně.

  • Přispívá k normální funkci průdušek.

Průdušky a plíce směs: smícháme jablečník, mateřídoušku, jitrocel, diviznu, lékořici, sléz. Dobře promícháme. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme 10 minut louhovat. Poté přecedíme. Užíváme 2-3x denně, můžeme dochutit medem a přidat citron. Nálev připravujeme vždy čerstvý.

  • Podporuje slezinu a funkci lymfatických žláz.

Lymfa směs: smícháme pampeliškové listy, sporýš, jablečník a svízel ve stejném poměru. Promícháme. 1 lžičku směsi přelijeme 250 ml vroucí vody, necháme 10 minut louhovat. Poté přecedíme. Užívají se 2 šálky denně.

  • Přispívá k přirozené regeneraci pokožky.
  • Podporuje zdraví vlasů.

Vlasy směs: 40 g nati čekanky, 20 g nati meduňky, 20 g nati jablečníku, 10 g nati dobromysli. 1 lžičku dobře promíchané směsi zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme 10 minut louhovat. Poté přecedíme. Užíváme 2-3x denně.

Nežádoucí účinky

Jako obvykle platí doporučení držet se doporučených dávek. Předávkování může způsobit např. zažívací obtíže.

Opatrnost je nutná v průběhu těhotenství, kojení a užívání léků.

Při zpracovávání její jemný prach často dráždí dýchací cesty.

V případě zevního použití vždy doporučujeme nejdříve provést zkoušku na alergii – menší množství naneseme na zápěstí či loketní jamku a sledujeme, zda se do cca 30 min neobjeví nějaká reakce např. zarudnutí, svědění….

Formy

Obvyklou formou je nálev, podávaný neslazený před jídlem 2 až 3x denně. Lze též vyrobit bylinné víno či balzám. Jablečník lze zpravidla kombinovat s řepíkem, fenyklem, vachtou, řebříčkem, mátou, meduňkou, s kořenem omanu. Bylina se též aplikuje zevně.

Nálev: 1 lžička byliny se zalije 250 ml vroucí vody. Necháme cca 10 min přikryté louhovat, poté přecedíme.

Víno: 40 g rozmělněné sušené jablečníkové natě se přidá do láhve dobrého bílého vína a nechá se 10 až 14 dnů vyluhovat. Potom se slije, nať se vylisuje a obě kapaliny dohromady jemně přefiltrují. Získanou tekutinu vlijeme do vypláchnuté láhve a dobře uzavřeme. Užívá se vždy před obědem a před večeří malá sklenička.

Obklad: 2-3 polévkové lžíce byliny zalijeme 250 ml studené vody a povaříme 3-5 min, následně přecedíme. Vhodnou látku namočíme v odvaru, přikládáme a fixujeme.

Koupel: Hrst byliny zalijeme 1 litrem studené vody, přivedeme k varu a necháme ještě 10 minut přikryté vyluhovat. Poté přecedíme a přidáme do lázně. Teplota vody by měla být příjemná pro pokožku. Obvyklá délka koupele je 15-20 min. Do koupele můžeme přidat i jiné bylinky, které podpoří zdraví pokožky např. měsíček, heřmánek apod.

Olej: cca hrst byliny dáme do čisté láhve. Nalijeme do ní rostlinný olej (např. slunečnicový či olivový). Jablečník by měl být kompletně ponořen. Uzavřeme a necháme takto macerovat 2 až 3 týdny. Občas můžeme protřepat. Poté již stačí přecedit nejlépe přes jemné plátýnko. Olej podporuje zdraví a vitalitu pleti, takže aplikujeme dle potřeby.

Zmíněné produkty:

Jablečník

Jablečník semena

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 2. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz