Jeřáb ptačí účinky

Jeřáb ptačí účinkyJeřáb ptačí neboli lidově jeřabina (Sorbus aucuparia) je hojně rozšířený strom, na který nejčastěji narazíme ve světlých lesích, na stráních a podél cest převážně v Evropě a Asii. Známé jsou jak jeho bílé květy vytvářející bohatá květenství, tak i červené plody – jeřabiny.

Jeřáb ptačí má dva poddruhy: jeřáb ptačí pravý (má lístky po celém obvodu čepele zoubkovité) a poddruh jeřáb ptačí moravský (ten má lístky mělce pilovité jen v horní třetině). Na Moravě se někde ještě vyskytuje zavlečený druh – oskeruše domácí, dříve nazývaný jeřáb oskeruše, který má plody ve tvaru malých hruštiček.

Předpokládá se, že latinský název by mohl pocházet z keltského slova „sor“ neboli trpký, kyselý.

Jeřabina se používala již ve starověku. Ve starogermánské mytologii byla zasvěcena bohu hromu Donarovi. Z plodů se pálila kořalka a vyráběl se ocet. Používaly se též k lovu ptáků, pro ty je jeřabina významných zdrojem vitamínů a cukrů. Virgulemi z jeřábu se dříve vyhledávali rudné žíly. Dnes se strom pěstuje pro dekorativní účely a využívá se v truhlářství. Z jeřabiny se dělají marmelády, omáčky, sirupy, různé nápoje.

Anglický název jeřábu „rowan“ vznikl pravděpodobně ze starého skandinávského slova „runa“ neboli „kouzlo“. Dlouhou dobu se totiž věřilo, že rostlina má ochrannou moc proti čarování a blesku. Na vrcholku nesou její plody znamení pentagramu, což se považovalo za symbol ochrany. Tradovalo se, že větvička jeřábu může uchránit před uhranutím. Pálením dřeva, listů a plodů se mohli přivolat duchové, domácí skřítci, duchovní rádci a elementární bytosti. Jeřáb též hrál hlavní roli v obřadech druidů.

Významnou roli měla též jeřabina v oblasti zdraví. Obsahuje řadu významných látek včetně organických kyselin, pektinů, cukrů, minerálů a vitamínů. Předmětem sběru jsou dodnes její plody (Fructus sorbi aucuparii) sbírané koncem srpna a během září. Po sběru se sušily přímo na slunci nebo se nakládaly. Méně často se používá květ (Flos sorbi aucuparii), který se zpravidla sbírá v květnu.

Účinky

  • Podporuje normální stav kloubů.
  • Přispívá ke správné funkci močových cest a ledvin, přirozené detoxikaci.
  • Podporuje vylučování žluče, trávení, produkci žaludeční šťávy, chuť k jídlu. Bylina též přispívá k normálnímu stavu stolice.
  • Podporuje hlasivky, dýchacích cesty.
  • Plody jsou bohatým zdrojem antioxidantů a vitamínu C, takže podporuje imunitní systém.
  • Zevně se využívá pro podporu normálního stavu pokožky.

Nežádoucí účinky

Nedoporučují se konzumovat čerstvé plody, které mohou přivodit příznaky lehké otravy se stavy nevolnosti a bolestmi hlavy. Sušením nebo kompotováním se tato vlastnost eliminuje. Denně by se nemělo zkonzumovat více než 1,5 g plodů.

Opatrnost je nutná v případě užívání léků, během těhotenství a kojení.

Formy

Nejčastěji se připravuje macerát, odvar, tinktura, sirup. Obvykle se podávají 2 až 3 šálky čaje denně. Sušené jeřabiny se mohou po předchozím podrcení běžně přidávat do čajových směsí.

Odvar: plody zalijeme vodou a vaříme cca 3 min a následně louhujeme 10 min.

Macerát: plody jeřabin zalijeme šálkem studené vody a necháme nejlépe 6 až 12 hodin macerovat.

Zmíněné produkty:

Jeřáb ptačí tinktura

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 2. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz