Jetel luční účinky
Jetel luční (Trifolium pratense) neboli jetel červený v přírodě poznáme hlavně podle charakteristických červených nebo bílých květů. Vyskytuje se především na lukách a pastvinách Evropy a v některých oblastech Asie a Afriky. V současnosti se často pěstuje.
Je to trvalka s krátce stoupavými lodyhami, typickými červenavými nebo bílými květy a charakteristickým trojlístkem listů. Plodem jsou lusky.
Jedná se o vynikající nektarodárnou rostlinu. Velkou oblibu si získala hlavně ve Spojených státech, kde se z ní vyrábí řada potravinových výrobků. Američtí Indiáni na jaře jedli listy jako zeleninu a na tuto tradici navázali i američtí výrobci speciálních potravin. Jetel byl odpradávna považován za bylinu kouzelnou, magickou, používanou proti kouzlům a zlým duchům. Dodnes se čtyřlístek považuje za talisman štěstí.
Předmětem sběru jsou květní hlávky červeného i bílého jetele (Flos trifolii pratensi), ale pokud možno volíme raději vždy hlávky červené. Kromě jetele lučního se někdy užívá i jetel plazivý, nověji známý jako jetelovec plazivý (Amoris repens). Na tomto místě je třeba zvlášť upozornit, že v podmínkách České republiky roste okolo dvaceti druhů jetele a že ne všechny druhy mají terapeutické účinky.
Obsahuje třísloviny, glykosidy, flavonoidy, barviva, pryskyřice, silice a další významné látky.
Účinky
- Bylina podporuje normální stav trávicí soustavy (žaludek, střeva, játra).
- Přispívá ke správné funkci dýchacích cest. Kombinace s fenyklem, mateřídouškou nebo tymiánem.
- Ve formě obkladů či koupelí se využívá na klouby (koupel – 4-5 polévkových lžic či pár hrstí byliny).
- Podporuje normální stav lymfatických žláz a obecně lymfatického systému.
- Přispívá k normální hladině cholesterolu (1).
- Jetel se též využívá jako podpůrný prostředek pro klidný spánek, harmonii.
- Podporuje hormonální rovnováhu, komfort v průběhu menopauzy. Obsahu přírodní látky tzv. fytoestrogeny, které jsou příbuzné svojí strukturou ženským pohlavním hormonům estrogenům. (2)
- Bylina podporuje normální stav kostí a kloubů (3). Koupele děláme z odvaru
- Omývání, koupele či obklady přispívají k normálnímu stavu pokožky.
Nežádoucí účinky
Jako obvykle se doporučuje dbát na doporučené dávkování. Existuje možnost interakce s léky, takže je vždy nutné užívání konzultovat s lékařem. Větší opatrnost je nutná v případě onemocnění krevního oběhu. Pro nedostatek vědeckých výzkumů není rostlina vhodná během těhotenství, kojení a pro malé děti.
Formy
Nejběžnější formou je standardně připravovaný nálev (2-3 šálky denně). Vhodná je též tinktura. Jetel lze kombinovat i s jinými bylinkami.
Nálev: 1 lžička se zalije 250 ml vody a necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme.
Zmíněné produkty:
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 2 díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich,
bylinkyprovsechny.cz