Jitrocel účinky (jitrocel kopinatý účinky)
Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata) se řadí do čeledi jitrocelovité (Plantaginaceae). Jedná se o vytrvalou vysokou bylinu s krátkým kořenem a růžicí přízemních listů, ze které vyrůstá několik stvolů. Listy jsou celokrajné, typicky kopinaté. To se mimochodem odrazilo v latinském názvu – „lanceolata“ se překládá jako kopinatý. Malé žlutobílé květy nacházíme ve válcovitém klásku.
Bylina dokáže snést nízké teploty a není náročná na pěstování. Volně v přírodě se nejčastěji vyskytuje na polích, u cest či na loukách. Může se dožívat až 12 let, během kterých dorůstá do velikosti několika desítek centimetrů.
Předmětem sběru je především list (Folium plantaginis), sbíraný od května do srpna, nejlépe kolem čtrnácté hodiny. Stále častěji se ovšem sbírá i semeno (Semen plantaginis). Suší se v tenké vrstvě buď přirozeným, či umělým teplem. Nejvyšší teplota by však neměla překročit 40°C.
Mimo tento druh roste na území ČR asi dalších šest, z nichž nejznámější je jitrocel prostřední (Plantago media) a jitrocel větší (Plantago major).
Rostlina se těší oblibě již od dávných dob. Dodnes se využívá v kuchyni při přípravě některých jídel např. salátů, polévek či nákypů. S oblibou ji požírají ovce a další hospodářská a lesní zvířata, takže se na některých územích vysazuje úmyslně. Bylo zaznamenáno, že konzumace jitrocele podporuje jejich zdraví a kvalitu mléka. Semena se též využívají pro krmení chovných druhů ptactva.
Zmínky o bylině nacházíme v egyptské, římské, řecké a čínské medicíně. Dodnes se využívá v lidovém léčitelství a homeopatii. Obsahuje třísloviny, sliz, saponiny, flavonoidy, enzymy, pektiny, některé vitamíny a minerály a další významné látky.
Účinky
- Nejčastěji se jitrocel používá pro podporu normálního stavu dýchacích cest.
Dýchací cesty univerzální směs: list jitrocele a mateřídoušku nať smícháme v poměru 1:1. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vody, necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme. Můžeme přisladit medem, přidat citron. Obvykle se užívají 2-3 šálky denně.
Průdušky směs: 50 g jitrocel list, proskurník (list či kořen) 20 g, plicník nať 20 g, přeslička rolní 10 g. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vody, necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme. Můžeme přisladit medem. Obvykle se užívají 2-3 šálky denně.
Dýchací cesty směs: ze stejných dílů prvosenky, slézu, divizny, jitrocele a proskurníku. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vody, necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme. Můžeme přisladit medem, přidat citron. Obvykle se užívají 2-3 šálky denně.
Plíce směs: ze stejných dílů jitrocele, truskavce, plicníku, přesličky a slézu. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vody, necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme. Můžeme přisladit medem, přidat citron. Obvykle se užívají 2-3 šálky denně.
- Obsažené látky podporují imunitu.
- Jitrocel přispívá ke správné funkci žaludku, dvanáctníku, tlustého střeva, žlučníku, jater. Obecně podporuje trávení.
Žlučník směs: ze stejných dílů jitrocele, lnice a řepíku. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vody, necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme. Můžeme přisladit medem, přidat citron. Směs se obvykle užívá 30 min před hlavním jídlem.
Játra směs: 2 díly heřmánku, 2 díly jitrocele, 2 díly máty peprné, 1 díl třezalky a 1 díl řebříčku. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vody, necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme. Užíváme nejlépe 20-30 před jídlem 2x denně. Po třech týdnech je vhodné udělat na týden pauzu, v případě nutnosti cyklus opakujeme.
Žaludek směs: 20 g jitrocel list, 10 g třezalka nať, 10 g heřmánek květ. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vody, necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme. Užívá se obvykle 2-3 šálky denně.
- Podporuje zdraví močového měchýře. Bývá součástí bylinných směsí, např. se kombinuje s vřesem, břízou, brusinkou atd.
- Přispívá k optimální látkové výměně.
- Podporuje normální stav krve, cév. I v tomto ohledu se nejčastěji objevuje ve směsích, např. se srdečníkem, kozlíkem atd.
- Přispívá ke zdraví pokožky a vlasů. Bylina se přidává do mastí, dělají se z ní obklady, koupele atd.
Zdravá pokožka: 1 polévkovou lžíci šťávy jitrocele zředíme vodou v poměru 1:1. Touto směsí potíráme pokožku každý den.
Zdraví pokožka a vlasy: stejné části listů jitrocele, heřmánku a měsíčku. Jednu polévkovou lžíci této směsi bylin zalijeme 1/2 sklenicí vroucí vody. Necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme. Touto směsí potíráme pleť 2-3x denně. Směs můžeme též využít pro oplachování vlasů po jejich umytí.
Nežádoucí účinky
Jako obvykle platí doporučení držet se doporučených dávek. Konzumace velkých dávek může vést k řadě trávicích obtíží např. nevolnost, nadýmání, průjem apod.
Užívání je nutné konzultovat s lékařem v případě problémů se srážlivostí krve, gastritidy a těžších onemocnění. To samé doporučení platí v případě užívání předepsaných léků, v období těhotenství a kojení.
Formy
Z byliny se nejčastěji připravuje tradičním způsobem nálev (2-3 šálky denně), můžeme ji též užívat ve formě tinktury či sirupu. Přidává se též do směsí (např. s proskurníkem, pelyňkem, kmínem, fenyklem, zemědýmem, lékořicí…)
Nálev (jitrocelový čaj): 1 lžička se zalije 250 ml vody a necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme.
Jitrocelový sirup – recept přípravy
Jitrocelová mast – recept přípravy
Šťáva: z čerstvý jitrocelových listů vymačkáme šťávu a smícháme ji se stejným množstvím medu.
Obklad (z odvaru): několik čerstvých a čistých listů (či hrst sušených listů) dáme do 250 ml studené vody, necháme krátce zavařit a přikryté pak necháme 10 minut vyluhovat. Namočíme vhodnou látku, přikládáme na konkrétní místo a fixujeme na několik hodin.
Obklad (z listů): využijeme 2 až 3 čisté listy. Čerstvé listy můžeme též namlít a vytvořit tak kašovitý obklad. Aplikujeme na konkrétní místo a fixujeme na několik hodin.
Omývání: stejné díly jitrocele a heřmánku. 2 polévkové lžíce směsi zalijeme 500 ml vroucí vody a necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme. Aplikujeme dle potřeby.
Pleťová maska I (s kefírem): hrst čerstvých listů jitrocele rozmixujeme a přidáme kefír. Směs nanášíme na obličej a necháme působit 15-20 min. Poté omyjeme teplou vodou. Aplikujeme dle potřeby.
Pleťová maska II (s medem): hrst čerstvých listů jitrocele rozmixujeme společně s jednou polévkou lžící medu. Směs nanášíme na obličej a necháme působit 15-20 min. Poté omyjeme teplou vodou. Aplikujeme dle potřeby.
Maska na vlasy: 2 polévkové lžíce listů jitrocele zalijeme 1/2 sklenicí vařícího mléka. Necháme louhovat cca 20 min. Směs vmasírujeme do vlasů a překryjte igelitovým sáčkem nebo fólií a ručníkem. Necháme takto působit 1 hodinu, poté vlasy umyjeme.
Venkovský jitrocelový salát:
- 5 ks okurek
- 20 listů jitrocele
- 1 ks cibule
- 150 g zakysané smetany
- sůl (dle chuti)
Okurky umyjeme a nakrájíme na nudličky. Listy jitrocele umyjeme a nakrájíme je nadrobno. Cibuli očistíme a též nakrájíme nadrobno. Všechny suroviny dáme do jedné nádoby, dle chuti dosolíme a přidáme zakysanou smetanou. Vše důkladně promícháme a můžeme servírovat.
Zmíněné produkty:
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: Zdraví z boží lékárny, Marie Treben, bylinkyprovsechny.cz, Herbář léčivých rostlin, 2. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Wikipedie