Jmelí účinky

Jmelí účinkyJmelí bílé (Viscum album) je vždyzelený, poloparazitický keřík. Na hostiteli vytváří kulovitou korunu v průměru i přes půl metru. Jde o rostlinu dvoudomou, takže samčí a samicí květy rostou na různých jedincích. Kožovité listy jsou kopisťovité, celokrajné. Květy jsou zelenavé, nevýrazné. Plodem je bílá bobule.

Od svého hostitele přijímá vodu obohacenou o živiny, ostatní látky si vyrábí fotosyntézou. Za nejkvalitnější se považuje jmelí jabloňové, dále hlohové, ale místy také dubové a borovicové. Nedoporučuje se užívat jmelí topolové.

Rostlina je samozřejmě tradičním atributem Vánoc. Rostlina byla po dlouhá staletí považována za symbol života. Druidové věřili, že chrání před zlem. Existují dokonce legendy, že právě ze jmelí byl vyroben kříž, na kterém byl ukřižován Ježíš Kristus. Proto se rostlina dříve nazývala „dřevo kříže“ (Lignum crucis). Vánoční tradice pramenily z přesvědčení, že přinese bohatou úrodu a zdraví, proto se dodnes zavěšuje v domě. Magický účinek se prý umocňuje, pakliže je darována.

Jmelí se již od dávných časů používá v lidovém léčitelství, kosmetickém odvětví a farmaceutickém průmyslu. Oblíbil si ji například Dioskoridés, Galén  či Hippokratés. Obsahuje cholin, pryskyřice, organické kyseliny, flavonoidy, aminokyseliny a další významné látky.

Účinky:

  • Jmelí podporuje imunitní systém.
  • Přispívá k normální funkci žláz, látkové výměně a hormonální rovnováze.
  • Podporuje funkci srdce, krevní oběh, normální tlak.
  • Mast či obklad přispívá k normálnímu stavu pokožky, aplikuje se též na klouby.
  • Přispívá ke komfortu v období menstruace a menopauzy.
  • Existují spekulace o dalších možných účincích (1).

Nežádoucí účinky

Při užívání je nutné dbát na rozumné dávkování. Velké dávky mohou způsobit například zažívací obtíže (podráždění žaludku, bolest břicha, průjem…). Jmelí se nedoporučuje užívat během těhotenství a kojení. Nepodává se dětem. Doporučujeme konzultovat lékaře v případě užívání léků.

Pozor: plody (bílé bobulky) nejsou vhodné k vnitřnímu užití.

Formy

Jmelí se obvykle doporučuje připravovat studenou cestou – macerát (1-3 šálky denně). 1 čajovou lžičku dáme na noc do 250 ml studené vody, ráno se jen ohřeje a scedí.

Mezi další oblíbené formy patří tinktura či prášek. Často se kombinuje s hlohem a meduňkou.

Zmíněné produkty:

Jmelí

Jmelí kapky

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Zdraví z boží lékárny, Marie Treben