Káva a zdraví

Káva a zdraví (účinky kávy)Káva bezesporu patří mezi nejoblíbenější nápoje na světě a řadí se mezi ty nejprodávanější komodity vůbec. Název pochází z dánského slova „koffie.“ Jedním z nejstarších názvů bylo arabské slovo „qahwah“, kterým se dříve označoval druh vína.

Původní domovinou kávovníku (Coffea) je africký kontinent, konkrétně oblast Kaffa v Etiopii. Kávová zrna se následně rozšířila na Arabský poloostrov, odkud se nějakou dobu nesměla vyvážet. Nakonec se však o jejich rozšíření postarali Holanďané, kteří je vyvezli tajně. V současnosti se rostlina pěstuje po celém světě, všude tam, kde je dostatek vláhy, slunce a správné péče (musí se přihnojovat, prořezávat, chránit apod.). Finální chuť nápoje ovlivňuje řada faktorů včetně odrůdy, způsobu zpracování a skladování kávových zrn, ale i výšky, ve které se kávovník pěstuje. Vyšší nadmořské výšky poskytují jemnější chuť s nižším obsahem kofeinu.

I přes velkou oblibu se i kávě nevyhnula řada omezení a v minulosti byla v některých zemích dokonce zakázána. Většinou se jednalo o politické, náboženské či sociální názory, které neměly s reálným účinkem tohoto nápoje nic společného. V Itálii se například jednu dobu věřilo, že se jedná o satanský nápoj, jelikož člověka povzbuzuje. Jakmile však sám papež Klement VIII kávu ochutnal, hned si ji oblíbil a zákaz upadl v zapomnění. Ve Švédsku se pokoušeli o zákaz kávy v období 1756 až 1817 celkem 5x, naštěstí to pokaždé dopadlo neúspěšně. Velká Británie zažila zákaz kávy v období vlády Charlese II, kterému se nelíbilo, že se v kavárnách stýkají lidé, aby řešili politiku, vědu a náboženství. Dnes si již naštěstí můžeme kávu dopřát prakticky všude na světě.

Další zajímavá fakta:

  • V Konstantinopolu jednu dobu existoval zákon, který umožňoval ženám požádat o rozvod, pakliže jim manžel nezajistil dostatek kávy.
  • Kofein, který vznikne při výrobě bezkofeinové kávy, se dodává firmám jako je Coca-Cola.
  • Za největšího producenta kávy se považuje Brazílie.
  • Mezi známé milovníky kávy například patřil Voltaire, který přisuzoval mnohé své názory právě častému pití tohoto nápoje. Mezi další fanoušky patřil Johann Sebastian Bach, který jí dokonce zasvětil své dílo Kávová kantáta, či Ludwig van Beethoven, který zase dbal na to, aby každý šálek byl připraven právě z 60 kávových zrn.
  • Mezi nejznámější druhy kávy se řadí Arabica a Robusta, přičemž první se považuje za kvalitnější a dražší. Právě kvůli snížení výsledné ceny se tyto dva druhy spojují do tzv. blend neboli směsí.
  • Maximální koncentrace kofeinu v krvi nastává cca 30–45 minut od vypití kávy.

Kromě kofeinu obsahuje káva i další významné látky např. organické kyseliny, minerály, vitamíny apod.

Účinky kávy

  • Obsažený kofein samozřejmě podporuje energii, vitalitu, koncentraci (1). Rovněž přispívá k dobré náladě (2, 3, 4).
  • Podporuje metabolismus (5).
  • Jedná se o antioxidant, takže přispívá k ochraně buněk před poškozením (6).
  • Přispívá k normálnímu stavu jater (7)
  • Pozor: káva má močopudný účinek.

Nežádoucí účinky

Jak to již bývá zvykem, tak i u kávy doporučujeme držet se zlatého pravidla vše s mírou. Není vhodná pro těhotné a kojící ženy, malé děti. Nedoporučuje se při žaludečních vředech, řídnutí kostí, vysokém krevním tlaku a poruchách spánku. Opatrnost je nutná v případě užívání léků.

Formy

Kromě klasického nápoje se v posledních letech objevují i různé doplňky stravy. Účinky do velké míry závisí na způsobu přípravy, kvalitě a množství vypité kávy.

Zdroje: Irozhlas, Wikipedie, Healthline

Zmíněné produkty:

Brazilská káva

Kolumbijská káva